Mehmet Görmez: Bizi parçalıyor, bölüyor

Eski Diyanet İşleri Başkanı ve İslam Düşünce Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, dijitalleşme çağının olumsuz noktalarına işaret ederek, "Dini bilgi bizi birleştirmeye geldi. Şimdi dini bilgi bizi parçalıyor, bölüyor. Küçük küçük meseleler üzerinden ihtilaf ediyoruz. Vahdetimizi bozuyor ama daha yakın zamanlardan itibaren yeni bir durumla karşı karşıyayız" dedi.

15 Haziran 2019 Cumartesi 00:49
Mehmet Görmez: Bizi parçalıyor, bölüyor

Eski Diyanet İşleri Başkanı ve İslam Düşünce Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Dijital esaretle birlikte dünya bir ekran medeniyetine dönüştü. Bütün insanlık da o ekran medeniyetinin önünde sadece pasif seyreden, seyirci talebelere dönüştü" dedi.

Yalova Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonunda gerçekleştirilen programda Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından konuşan Görmez, insan idrakinin öldüğü zaman hakikati göremeyeceğini ifade etti.

Görmez, idraklerin ölümünün görsel idrakin egemenliğiyle başladığını belirterek şöyle konuştu: "İnsanoğlunun bir duyusal hissi idrakleri var. Görmek, bakmak, işetmek vesaire. Aklın idraki var, kalbin idraki var, ruhun idraki var. Bunlar içinde görsel idrak egemen olduğu zaman, insan sadece gördüğüne inandığı zaman, gaybı idraki kaybettiği zaman, manevi idraki kaybettiği zaman, yücelmeyi, yükselmeyi, miracı terk ettiği zaman, manadan manaya yürüyüşü terk ettiği zaman görsek idrak egemen olur insanda. Görsel idrakin egemenliği insanları şirke götürmüştür."

"Dini bilgi bizi birleştirmeye geldi. Şimdi dini bilgi bizi parçalıyor"

Görmez, İslam dünyasında bir bilgi karmaşasıyla karşıya kalındığını dile getirdi.

Kaos ve anarşinin yaşandığını belirten Görmez, "Dini bilgi bizi birleştirmeye geldi. Şimdi dini bilgi bizi parçalıyor, bölüyor. Küçük küçük meseleler üzerinden ihtilaf ediyoruz. Vahdetimizi bozuyor ama daha yakın zamanlardan itibaren yeni bir durumla karşı karşıyayız, dijital esaret. Dijital esaretle birlikte dünya bir ekran medeniyetine dönüştü. Bütün insanlık da o ekran medeniyetinin önünde sadece pasif seyreden, seyirci talebelere dönüştü. Bir ekran medeniyeti ve o ekranların önünde herkesin ekran önünde mahkum olduğu dini bir dünya ile karşı karşıyayız." diye konuştu.

Programa Yalova Valisi Muammer Erol da iştirak etti.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Haziran 2019 Cumartesi 00:49

YORUM YAZ

 • Abdullah MuratAbdullah Murat5 gün önce
  Allahın dosdoğru yolunda olmalısın O zaman ayrılan bölünene ve bozgunculuk yapana Allahın hükümleriyle ceza verme zorunluluğunda kalırsın ki buda caydırıcı olur ve böyle bir problem olmaz. Ayrılığa sebep olan mevzuları küçük görebilirsiniz Ama hakkında delil olan mevzularda ve müminlerin genelinin peygamberin öğretisi olarak yaptığı itaat ve örnek alma işlerinde ayrılık yapanlar bozguncu ve bölünmeyin ayrılmayı buyruğuna isyan etmiş sapık durumuna düşmektedirler. Delil olmayan veya delil ile birden çok amel etme imkanı olan mevzularda ise Allahtan sakınma söz konusu olduğu sürece rahmet olması temenni edilir
 • Abdullah MuratAbdullah Murat5 gün önce
  Böyle bir islamı yaşayış yoktur. Kurana göre kaç kişi islamın şartını dotluğun gerekliliğini karşılıyor ve Allahın büyük günah adlettiği küfürden sakınıyor Küfür işlersen ben müslümanım imanlıyım demen işe yaramaz. Kurana göre dost olanlar: Allahın hükümlerine boyun eğen namaz kılan ve zakat veren inananlardır. Allahın hükülerini istemeyen müslüman değildir Zaten kurana göre Allahın hükümlerini uygulamayanlar kafirdirler. Kuran okuma hatmetme kitabı değildir Kuran hüküm verme kitabıdır. Adaleti Allahın hükümleriyle sağlamak zorunludur. evlilik,miras,giyim,yeme içme,ticaret,savaş barış ve müttefik olma,dost düşman edinme,ticaret,vergi,dış ilikiler, bu konularda Allahın uyulması zorunlu hükümleri vardır. Dinin bu şekilde sadece vaaz ve namaz kıldırma umre hac organizasyonu ve kuran okuma öğretimi olarak bu işlerden ayrılması işe sapık bir yoldur Kurana göre ise ebedi cehennemlik yapan küfürdür.Cinayet işleyen için Allahın hükmü ebedi cehenneme atmak lanetlemek gadap etmektir. Fiiller ebedi cehennemlik yapar. Cennetin şartı müslüman olmak vebüyük günahlara girmemektir.
 • KÖLELERİMİZE SEN Mİ HÜKMEDECEKSİN DİYENLEREKÖLELERİMİZE SEN Mİ HÜKMEDECEKSİN DİYENLERE5 gün önce
  allah bana dünyayı teklif etti dünya allah ve rasulünün olsun bana zaferinizi bağışla dedim ahireti lutfetti ahiret allah ve rasulünün olsun bana zaferinizi bağışla dedim şeref teklif etti şeref allah ve rasulünün olsun bana zaferinizi bağışla dedim büyük bir zafer vaadetti zafer allah ve rasulünün olsun bana zaferinizi bağışla dedim tekrar etti yolumdan dönmedim meleklerini gönderdi melekler allah ve rasulünün olsun bana zaferinizi bağışla dedim allah ve rasulüne denk bir cenneti allah yaratmadı kölelerinizi istemiyorum allaha emanet olun
 • şenay doğanşenay doğan5 gün önce
  bu egolar savaşına daha fazla dahil olmayacağım inşallah ben allaha ve rasulüne canı gönülden bağlanacakların birliği beraberliği salih amelleri ve bunu üstünden peygamberler sıddıklar şehitlerle birliktelikleri için çalışacağım inşallah egolar savaşında da allah ne takdir ettiyse o olur bu egolar savaşı ruh sağlığımı kötü etkiliyor ruh allahın emanetidir ihanet etmiyeceğim inşallah allaha emanet olun
 • şenay doğan şenay doğan 5 gün önce
  erdoğanı ve şeyhleri yok etmek gibi bir derdim yok onlardan egolarını allah ve rasulüne kurban edip kölelerini allah ve rasulü lehine azat etmelerini istemiştim ama köleler ilahlarından razı imiş erdoğanı devirmek gibi bir gayem yok allah ve rasulünün işgal etmediği bir koltukta kimin oturduğu beni ilgilendirmiyor Erdoğan oturmuş kılıçdaroğlu oturmuş farketmiyor osmanlı olmuş Atatürk olmuş farketmiyor her halde ben allah ve rasulü ile kalırım ve sadece onların zaferi için çalışırım allaha emanet olun
 • şenay doğanşenay doğan5 gün önce
  dün gece rabbime sordum ya rabbi dedim erdoğanda olup da habibinde bulunmayan ne var insanlar cevap verdi O ÖLÜ bunu da ben ekliyorum allah da görünmüyor o zaman anladım ki bir gaible bir ölüyü insanlara lider yapmaya çalışırken beyhude bir çabanın içine girmişim onlar sadece benim liderimmiş başkasının değil allaha emanet olun
 • şenay doğanşenay doğan5 gün önce
  mehmet abi egolar savaşı var parçalayan bölen o allaha emanet ol
 • AbdullahAbdullah5 gün önce
  Sayin gormez! Bazi isinize gelmeyen sahih hadisleri inkar etmekle bizzat kendiniz ihtilaf cikaranlardan birisi oldunuz. Bumudur birlik beraberlik. Meshepsizlere cici gorundunuz ancak ehli sunnetin tenkidini ve bugzunu kazandiniz!

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Haziran 2019