Marmarabirlik hedef büyüttü! 4 yıl sonra cirosu 1 milyar lira olacak

2019 yılında alınan ürünün tamamını satarak 600 milyon lira ciro elde etmeyi hedeflediklerini açıklayan Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, 2023 yılında 1 milyar lira ciroya sahip bir kuruluş olmayı hedeflediklerini kaydetti.

25 Nisan 2019 Perşembe 11:40
Marmarabirlik hedef büyüttü! 4 yıl sonra cirosu 1 milyar lira olacak

 Ekonomi Servisi 

251 birlik temsilcisinin katılımıyla gerçekleştirilen Marmarabirlik’in 2017/2018 İş Yılı Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa şu mesajları verdi:

-Kooperatifçilik, Marmarabirlik sayesinde yeniden yükselen bir değer haline geldi.

-2019 yılı Marmarabirlik için bir dönüm noktası oldu. İki yılda 102 bin ton ürün alınmış ve ortaklarımıza 642 milyon lira ödeme yapılmıştır. Marmarabirlik, iki yıl üst üste 51 bin 500 ton ürün alarak kurulduğu tarihten bugüne en yüksek miktardaki alımını gerçekleştirmiştir.

-Ürün alım kampanya öncesinde ortaklardan 70 bin ton rekolte beyanı alındı. Zor bir yıl olmasına rağmen piyasa koşullarının üzerinde bir fiyatla, kampanya sonunda 51 bin 500 ton ürün alımı yapıldı.

-Ürün bedeli olan 352 milyon liranın yüzde 60’ını peşin, yüzde 20’sini ise ocak ayında ödedik. Kalan yüzde 20’lik ödeme de 10-15 Mayıs tarihleri arasında yapılacak.

“Zirvede kalıcı olmak istiyoruz”

-Marmarabirlik, Marka Destek programına alınarak Türkiye’de de bir ilki gerçekleştirdi. Birlik, kendi öz kaynakları ile ilk defa 17 milyon lira kar payı dağıttı, ilk 500 sanayi kuruluşu içinde 347’nci sırada yer aldı, zeytin ve zeytinyağı ihracatında 5 kez birincilik ödülü aldı.

-Kurulduğu tarihten bugüne ilk defa Milli Savunma Bakanlığı ile protokol imzalayan ve Mehmetçiğimizin kaliteli zeytin tüketmesini sağlayan bir kurum olmanın gururunu yaşıyoruz. Yakaladığımız başarının temelinde üreticinin alın terine ve emeğine duyulan saygının olduğunun bilinmesini isterim. Bundan sonra zirvede kalıcı olmak istiyoruz.

Hedeflerimiz var

-Tüm resmi kurumlara ürün tedarik eden bir kurum olmayı, üretici ortaklarımıza yapmış olduğumuz destekleri daha da arttırmayı, ortaklarımıza eğitimler vermeyi ve sorunlarına bilimsel olarak çözüm üretmeyi, üretim maliyetlerini düşürmek amacıyla organik gübre üretmeyi hedefliyoruz.

-Yeşil zeytin ihtiyacımızı karşılayacak şekilde yeni bir tesis kurmayı, Almanya’nın Köln şehrinde lojistik süresini kısaltmak amacıyla depolama tesisi açmayı, depolama ve paketleme tesisi kurmayı da planlıyoruz.

-Ar-Ge laboratuvarı ile toprak ve yaprak analizi yapacak şekilde ortaklarımıza hizmet vereceğiz. Ayrıca e-ticaret satışlarımızı ve Ar-Ge yatırımlarımızı arttırmak da hedeflerimiz arasında.

-Birliğin, 2023 projeksiyonunda yılda 70 bin ton ürün alan ve yılda 50 bin ton ürün satan, 1 milyar lira ciroya sahip bir kuruluş olma hedefimiz var. 54 ülkeye yapılan ihracatı da 8 bin ton ve 30 milyon dolarlara çıkarmayı hedefliyoruz.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 25 Nisan 2019 Perşembe 11:40

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    21 Mayıs 2019