• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Manisa dağlarından köylüye 'çiçek gibi' kazanç

Manisa'nın Demirci ilçesinde kırsal mahallelerde yaşayan kadınların baharın gelmesiyle kırlardaki papatya mesaisi başladı.

Yeniakit Publisher
2020-05-31 12:27:00 -
Manisa dağlarından köylüye 'çiçek gibi' kazanç

Manisa'nın Demirci ilçesine bağlı Danışmentler, Yavaşlar, Elek, Yarbasan ve Kışlak mahallelerinde bahar yağmurlarıyla beraber kırlarda kendiliğinden yetişen papatyalar kadınların en önemli geçim kaynakları arasında yer alıyor. 

Kiminin okul harçlığı için kiminin ev bütçesine katkı sunmak için binbir emekle toplayıp kuruttuğu papatyalar, ilçeye gelen tüccarlara kilogramı 40 liradan satılıyor.

Her sabah gün ağarmadan çıkılan yaylada öğleye kadar papatya kesimi yapan kadınlar, eşek sırtına yükledikleri çiçeklerle evlerine dönüyor.

Saplarından ayrılan papatyalar, evlerin teraslarına serilen örtülerin üzerinde kurutuluyor.

Papatya kuruları, ilaç ve kozmetik sanayisinde kullanılmak üzere tüccarlar tarafından satın alınıyor.

15 mahallede papatya hasadı yapılıyor

Demirci İlçe Tarım ve Orman Müdürü İslam Köse, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kır papatyasının ilçenin önemli geçim kaynaklarından biri olduğunu dile getirerek, 15 mahallede pek çok kadınının papatyalarla ev bütçesine katkı sunduğunu söyledi.

İlaç ve kozmetik sanayisinin kuru papatyaya yoğun talep gösterdiğini dile getiren Köse, "Papatya kurusunun kilogramı geçen yıl 35 liraydı, bu sene ise 40 liraya yükseldi. Geçtiğimiz yıl 2 ton civarında bir rekolte elde ettik. Bu yıl 3 ton papatya rekoltesi bekliyoruz." dedi.

Köse, ilçedeki kadınların papatyanın yanı sıra doğada yetişen çitlembik, hatmi çiçeği, kekik ve ayvadana otu gibi ürünleri de toplayarak sattığını ifade etti.

"Okul harçlığımı çıkartıyorum"

İmceler Mahallesi'nden Kübra Özdemir bir çuval dolusu yaş papatyadan yaklaşık 13 ila 15 kilogram arasında kuru papatya elde edildiğini ifade ederek, "Kazandığımız parayla da ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz. Öğrenci olduğum için papatya kurutarak kazandığım paraları biriktirerek okul harçlığı ve eğitim masraflarımda kullanıyorum." diye konuştu.

Danışmentler Mahallesi'nden Sevim Çelik de 20 yıldır papatya toplayıp sattığını belirterek, "Papatya ev ihtiyaçlarını gidermede büyük bir destek oluyor. Mahallemizin geçim kaynağı diyebiliriz. Ben de buradan elde ettiğim geliri çocuklarıma harcıyorum." ifadelerini kullandı.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

meleknur

KÖKLERİNDEN ÇIKARILAN ÇİÇEKLER ZAMANLA YOK OLMAZMI??? ÇOK BİLMİYORUM. FAKAT BÖYLE BİR YOK OLUŞUMA NEDEN OLURSA YAZIK OLUR DAĞLARIMIZA ÇİÇEKLERİMİZE BİTKİLERİMİZE. SONRADANDA VAY KORUMA ALTINA ALALIM OLUR
 • Yanıtla

meleknur

ÇOK MÜKEMMEL ASİL BİR GÖRÜNÜŞÜ VAR PAPATYA ÇİÇEKLERİMİZİN. TABİ HER ÇİÇEK HER BİTKİ AYRI GÜZEL! ÇOK ŞÜKÜR YARADANA!
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı