• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Maddenin yeni bir hali keşfedildi!

Bilim insanları, maddenin doğal olarak saf element neodimyumda meydana gelen yeni bir halini keşfettiklerini açıkladı.

Yeniakit Publisher
2020-05-31 03:05:00 -
Maddenin yeni bir hali keşfedildi!

Webtekno'nun aktardığı bir habere göre, Hollanda Radboud Üniversitesi ve İsveç Uppsala Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren bilim insanları, maddenin doğal olarak saf element neodimyumda meydana gelen yeni bir halini keşfettiklerini açıkladı. Keşfedilen yeni madde haline "kendinden kaynaklı sipin cam" ismi verildi. 


Madde üzerindeki incelemeleri Taramalı Tünelleme Mikroskopisi (STM) ile yapan bilim insanları, neodimyumdaki atomik dönüşlerin bir sarmal gibi farklı hızlarda gerçekleştiğini ve bu sarmalın şeklinin sürekli değiştiğini tespit etti.

Konuyla ilgili çeşitli değerlendirmelerde bulunan araştırmacı Daniel Wegner, yaptığı açıklamada "STM, tek tek atomların yapısını görmemizi sağlıyor. Böylece kuzey ve güney kutuplarını çözebiliyoruz. Yüksek hassasiyetli görüntülemedeki bu ilerleme ile neodimyumdaki davranışı keşfedebildik. Bu kolay bir şey değil." ifadelerini kullandı.

Çalışmanın yazarlarından olan araştırmacı Alexander Khajetoorians ise, "Neodimyum, yapay zekada kullanılan temel davranışı taklit etmek için bir platform olabilir. Normalde basit mıknatıslarla insan beyinden ilham alan bir bilgisayar inşa edilemezdi, ancak karmaşık davranışa sahip materyaller, bunun için en uygun adaylar olabilir." dedi.

Keşfedilen yeni madde halinin gelecekte yapay zeka sistemlerine önemli ölçüde yardımcı olabileceği tahmin ediliyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı