• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Küresel Aşı İttifakı neyin peşinde? Şok açıklama: Bir başka pandeminin gelmekte olduğu kesin

'Karşı karşıya olduğumuz meydan okumalardan biri, aşı yapıp yapamayacağımızı bilmememiz' diyen Küresel Aşı İttifakı Gavi'nin CEO'su, aşı geliştirmenin 10-15 yılı alabileceğini söyledi ve "sırada bir başka pandeminin gelmekte olduğunun evrimsel açıdan kesin olduğunu" ifadesini kullandı.

Yeniakit Publisher
2020-04-24 21:21:00 -
Küresel Aşı İttifakı neyin peşinde? Şok açıklama: Bir başka pandeminin gelmekte olduğu kesin

Küresel sağlık için kamu-özel ortaklığındaki Gavi Aşı İttifakı, yeni tip koornavirüs (Kovid-19) için aşı bulunmasının garanti olmadığını belirtti.

En yoksul 73 ülkede aşıya erişimi artırmayı amaçlayan, BM'ye bağlı Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Gates Vakfı üyeleri arasında bulunan Gavi Aşı İttifakı, koronavirüs aşısı geliştirmeye yönelik uluslararası rekabeti olumlu olarak değerlendirdi.

BM'nin merkezinin bulunduğu Cenevre'de basına açıklama yapan Gavi Aşı İttifakı CEO'su Seth Berkley, 'rekabet ne kadar çok olursa bilimsel mücadelenin o kadar başarılı olacağı' görüşünü dile getirdi.

Aşının garantisi yok

"Karşı karşıya olduğumuz meydan okumalardan biri, aşı yapıp yapamayacağımızı bilmememiz" diyen Seth Berkley, "Bilim hakkında bildiklerime dayanarak oldukça iyimserim, ama bu konsepte dair henüz kanıtımız yok" diye ekledi.

'Bir aşı geliştirmenin normalde 10-15 yıl aldığını' belirten Gavi CEO'su, diğer yandan 'gerçekten şanslı olunursa Kovid-19'e karşı ilk aşıların 12-18 ay içinde elde edilebileceğini' söyledi.

Berkley, aşı geliştirme rekabetini 'muhteşem' diye niteleyerek 'üzerinde çalışılan onlarca aşının en nihayetinde özdeş çıkmaları yerine farklı şekilde etki eden çeşitli aşıların bulunmasının daha iyi olacağını' anlattı. 'Halihazırda geliştirme sürecinin çeşitli aşamalarında 100'den fazla, muhtemelen 150 farklı aşı olduğu' bilgisini paylaştı.

"Aşı karşıtlığından rahatsızım"

'Aşı karşıtı kampanyaların siyasileştirilmesinden ve koronavirüs pandemisinde sosyal medyada komplo teorileri ile söylentilerin köpürtülmesinden rahatsızlık duyduğunu' belirten Berkley, diğer yandan bu pandeminin 'aşıya güveni tazeleyebileceğine' dikkat çekti.

'Koronavirüs aşısı geliştirilirse küresel olarak uygulanacağı, böylece birilerinin kobay gibi kullanıldığı tartışmalarına mahal kalmayacağı, siyasi liderlerin aşı olmalarının da şüphecileri rahatlatacağı' görüşünü dile getirdi.

'İlkin sağlık çalışanları aşı olmalı, yaşlılara aşı yapmak zor'

'Aşı olması gereken ilk grubun sağlık çalışanları olduğunu, onları risk gruplarındakilerin takip etmesi gerektiğini vurgularken yaşlıların en yüksek riskli grubu oluşturduklarını, ama bağışıklık sistemleri gençler kadar karşılık vermediğinden yaşlıların aşı olmasının her zaman daha zor bir süreç olduğunu' belirtti.

'İhtiyaca dayalı küresel erişim şart'

Kovid-19 aşısının tamamının 'zenginler tarafından silip süpürülmesini engellemek için ihtiyaca dayalı küresel erişim gerektiğinin' altını çizen Berkley, 'sırada bir başka pandeminin gelmekte olduğunun evrimsel açıdan kesin olduğunu' sözlerine ekledi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Cevdet

Güveni kaybettiler millete korku pompaliyolar yersen....
 • Yanıtla

Müslüman

Elbette pandemi gelecektir. Geçmişte olduğu gibi, gelecektede olacakır. Madem savaştayız ve 7 düvele karşı savaşıyoruz, savaş sadece tank tüfek ile kazanılmıyor. Hangi müslüman ülkenin laboratuvarında bugüne kadar aşı veya ilaç keşfedilip sonra üretilip batıya satıldı?
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23