Kulisleri sallayacak sürpriz gelişme! Ali Babacan en çok o partide karşılık buldu

AK Parti'den istifa ederek yeni parti hazırlığına giriştiği konuşulan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan'a en fazla rağbet gösteren parti üyeleri belli oldu.

19 Eylül 2019 Perşembe 13:03
Kulisleri sallayacak sürpriz gelişme! Ali Babacan en çok o partide karşılık buldu

Ali Babacan'ın yıl sonuna doğru tabelasını resmen asmasını beklenen yeni partide iş ve siyaset dünyasından önemli isimlerin bulunduğu ve güçlendirilmiş parlamenter sistemin parti programının temelini oluşturacağı öğrenildi.

İki grubun yeni parti girişimleri hız kazandı. Eski bakan Ali Babacan’ın "yıl bitmeden partiyi kuracağız" açıklamasının ardından görüşme taleplerinin ikiye katlandığına dikkat çekiliyor. Kasım ayı geçmeden parti tabelasını asmaya hazırlanan eski başbakan Davutoğlu da 70-80 kişiden oluşacak kurucular kurulu üzerinde çalışmaya başladı.

Nergis Demirkaya'nın Gazete Duvar'da yer alan haberine göre, eski başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski bakan Ali Babacan öncülüğünde yürütülen iki ayrı yeni parti kurma girişimi sürüyor. Kuruluş takvimlerini açıklamaya başlayan yeni parti girişimlerinin mutfakları da oldukça hareketli görünüyor.

"Babacan ile görüşmek isteyenler..."

Ali Babacan’a yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre, ilk etapta merkezi yapılanma oluşturulacak. Kaynaklar Babacan’ın uzun bir aradan sonra sessizliğini bozup yeni parti girişimiyle ilgili soruları yanıtladığı röportajın ardından görüşme taleplerinin ikiye katlandığına dikkat çekiyor. Babacan’la görüşmek isteyenler arasında farklı siyasi partilerden, iş dünyasından önemli isimlerin bulunduğu ifade ediliyor.

Babacan ekibinin hedefi eylül ayı sonu, ekim başında kadrolarını oluşturup merkez yapılanmasını tamamlamak, ekim ve kasım aylarında da parti politikalarını olgunlaştırmak. Yıl bitmeden aralık ayında da yeni parti tabelasının asılması hedefleniyor.

‘Yeni partide eski isimleri az göreceksiniz'

Babacan’ın kuracağı yeni partiye büyük ilgi olduğu ifade ediliyor. Kaynaklar, AK Parti’nin yanı sıra CHP’den MHP’ye tüm partilerin yeni parti girişimini yakından takip ettiğini, bu ilginin özellikle il ve ilçelerde İYİ Partililerde daha yüksek olduğuna dikkat çekiliyor. Daha çok yeni isimlerin öne çıkarılacağı vurgulanan parti vitrini için, “Eski isimleri çok az göreceksiniz. Olsa da daha çok geri planda kalacaklar” deniliyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 19 Eylül 2019 Perşembe 13:03

YORUM YAZ

 • Bahaddin Özler/KonyaBahaddin Özler/Konya28 gün önce
  Dava aşķi olmayan ruhsuzlar milli ve dini degerlerimize asla sahip çıkamazlar.. Saman alevi gibi parlayıp, kaosun külü olmaya mahkum bir hareketin cılız ayak sesleri...
 • gerçek.gerçek.28 gün önce
  umut dünyası erdoğandan sonrası için yapılan hareketler. vatansever olmayanın hiç şansı yok.
 • Enes Enes 29 gün önce
  Tabi iyi partiden gelen çok olur... Cunku ipi kurduran fetö... Baktilar meralden bir cacik olmuyor Ali'ye verdiler ihaleyi ardından ahmet vs .
 • Osman BaturOsman Batur29 gün önce
  Kendi de eski. Boşuna beyhude gayret. Allah bunlara oy vereceğim gün canımı alsın. Bu ortamda fitne cikaranlar başaramayacak.
 • Leyla Leyla 29 gün önce
  Havacan abd,avrupa, dış düşmanlar gezin bitti galiba şimdi palavra ve hayinlik zamanı.asil Türk milleti bu hayinliginizi anladı ne kadar saklasanizda açık meydanda eskiler az olacakmış yenilerin listesini feto eline tutuşturdu değilmine yaparsanız yapın karsiliginiz yok NAL siparişlerini unutmayın.
 • Hikaye!Hikaye!29 gün önce
  Görüşme talepleri ikiye katlanmış, tamamen hikaye. Amaçları da zaten bu. Yani insanlar gelsin, bizimle görüşsün istiyorlar. Görüşen olmadığı için, gelen giden olmadığı için.
 • Leyla Leyla 29 gün önce
  Ulan yetti arttı be kuruyor kuracakısıracak köpek dişisini göstermez kur da al ağzı in payını. 
 • Mehmet Mehmet 29 gün önce
  Üst akil her partiyi kurar.
 • Mehmet Mehmet 29 gün önce
  Akşener 'in ak partiye yaklaşmasından belliydi.Babacan demokrat,ekonomist ve geçmişi düştün biri.Mhp li olarak destekleyeceğiz.Davutoglu işe sadece ak partiden oy alır.gecmisi pek sağlıklı degil
 • abidin kayaabidin kaya29 gün önce
  abdullah gül hayırsızlığın, nankörlüğün kitabını yazmıştır.onun olduğu yerde bizler olmayız. 
 • aaalaaal29 gün önce
  ÜST akıl ne kadar güçlü ülkemde aman allahım osmanlı imp.milyonlarca km torağını 700 binlere düşürenler ülkemi içinde neler yaptırıyorlar allah ülkemizi korusun uyanalım
 • BilalBilal29 gün önce
  En fazla Akp ve MHP den kopuş olacak, hatta bitişlerini yazacak bu parti. Davutoğlunu küçük görmeyin derim
 • SOKAĞIN SESİSOKAĞIN SESİ29 gün önce
  BABACAN A BÜYÜK İLGİ OLDUĞUNU KİM İFADE EDİYOR?? KOLTUK İÇİN DAVAYI VE ARKADAŞLARINI SATANLARA KİM İLGİ GÖSTERİYOR? KEMAL MERAL TEMEL, SOLCU YAZARLAR, TRENDEN ATILANLAR....
 • vahvahvahvah29 gün önce
  iyi partiye oyverenlerin % 50 si fetö ile iltisakı olup kamudan atılanlar , ailelerivediğer fetö ile iltisaklılar. diğer % 50 si ise MHP den kopup yeni ülkücü partide birleşmek isteyenler. yeni kurulan partiler bi ittifak çevresinde seçime giremezlerse hepsi de küçük partiler olarak % 3-4 lük oylarla baraj dışında kalacaklar. yada ittifakla girerlerse yani chp + hdp ittifakı ile o zmn da chp ve hdp ye vekil kazandırırlar.chp 130 kazanıyrsa 160 hdp 65 kazanıyorsa 75 kazanır.
 • vahvahvahvah29 gün önce
  :))) Eskiler Davutoğlunda:))) Siz de eski göremez özlersek o tarafa bakarız ali abi.
 • cemil cemil 29 gün önce
  Neden şaşırmadım acaba İYİ parti olduğuna zemini en kaygan parti adamların öncesi sonrası belirsiz yani anlayacağınız İYİ parti ve tabanı gücün etrafında dönen fırıldaklar gibiler baktılar burası kof belki burada bir şey olur diye hepsi bu yeni oluşuma kaydılar.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Ekim 2019