• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Krediler üretim yerine tüketime gitti Merkez ‘böyle olmaz’ dedi

Faiz zengini bankalar, üreticiler ve tüccarlar yerine tüketicileri fonlamayı tercih ediyor. Bu tercih karşısında Merkez Bankası yönetimi, kredilerin sürdürülebilir büyümeyi destekleyecek verimli ve üretim odaklı sektörlere yönlendirilmesini için önemli tedbirler aldı.

Yeniakit Publisher
2020-03-13 10:46:00 -
Krediler üretim yerine tüketime gitti Merkez ‘böyle olmaz’ dedi

 Akit  Ekonomi 

Tüketim ağırlıklı kredi genişlemesi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nı (TCMB) yeni tedbirler almaya yöneltti. Kurum tarafından zorunlu karşılık oranları yeniden düzenlenerek, kredilerin üretime ve ticarete yönlendirilmesinin önü açıldı.

Önemli hamle

Bu hamleyle büyümeyi daha kaliteli kılmak, ithalatı frenleyip ihracatı arttırmak, finansal istikrara olumlu katkı sunmak amaçlanıyor. Tarım, imalat sanayii gibi stratejik sektörleri güçlendirmek planlanıyor.

Sistem değişti

Murat Uysal yönetiminde faiz oranlarında art arda indirim yapan, yatırım ortamını iyileştiren TCMB, zorunlu karşılıklarla ilgili şu kararları almıştı: “Reel kredi büyüme oranı yüzde 15’in üzerinde olan bankalar için selektif sektörlere kullandırılan 2 yıldan uzun vadeli krediler ile 5 yıl ve daha uzun vadeli konut kredileri reel değişimlerinin tamamı büyüme oranı formülünün pay kısmından düşülerek hesaplanan uyarlanmış reel kredi büyüme oranının yüzde 15’in altında olması; yüzde 15’in altında olan bankalar için 5 yıl ve daha uzun vadeli konut kredileri dışında kalan bireysel kredi reel değişiminin yüzde 75’i ve yabancı para nakdi kredilerin erken kapatılması veya vadesinden önce yapılandırılması amacıyla 9 Mart 2020 tarihinden itibaren kullandırılan TL kredilerin tamamı büyüme oranı formülünün pay kısmından düşülerek hesaplanan uyarlanmış reel kredi büyüme oranının yüzde 5’in üzerinde olması durumunda zorunlu karşılık teşviklerinden yararlanılabilecek.” Söz konusu kararlar, reel sektör temsilcilerince olumlu karşılandı ve “Böylece yeni bir döneme kapı aralanacak. Ekonomimiz toparlanacak, ülkemiz güçlenecek. İthalat ile ihracat verileri dengeye oturacak” yorumlarını beraberinde getirdi.

Ekonominin ısınması engellenecek

Finans çevreleri, TCMB’nin zorunlu karşılık önlemiyle ihracat yapan sektörlere kullandırılan kredileri teşvik etmeyi ve cari açığa neden olan tüketici kredilerini sınırlandırmayı esas aldığını dile getiriyor.

Kurumun zorunlu karşılık politikasını bir makro istikrar aracı olarak kullanmaya devam ettiğine dikkat çeken aynı çevreler, “Öyle görünüyor ki bu tedbir sayesinde ekonominin aşırı ısınması engellenecek. Stratejik yatırımlar artacak, üretim ve ihracat odaklı büyümeye imkân tanınacak” öngörüsünde bulunuyor.


Yeni Akit Gazetesi
Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ahmet

Bu hep böyle değil miydi? Çoğunluktaki işletmeler alınan bedava veya düşük maliyetli kredileri üretim yerine tüketime yönlendiriyor. Araç (şahsi) alan var, yatırım için menkul / gayrimenkul alan var. Verilen krediler hiç bir şekilde denetlenmiyor ki. Adam ne için alıyor ne için kullanıyor belli değil. Büyük miktarda verilen krediler mutlaka takip edilmeli ve yerinde kullanım sağlanmalı yoksa üretimde ve borç kapatmada kullanılmayan krediler devlete kambur olarak kalıyor, yoksa ödenmeyen krediler bankaların daha çok işine geliyor. Sürekli ne olduğu belli olmayan rakamlarla şişirilen krediler bir kaç ayak oyunuyla bankaya zarar yazılıyor ve ödeme acziyeti yöntemiyle vergiden düşürülüyor. Ha bunun bürokrasi farkında değil mi? Elbetteki farkında...
 • Yanıtla

ziyag

kredilerin tüketiciye gitmesi de üretimi destekler, tüketici aldığı kredi ile mal alıyor. dolaylı olarak üreticide desteklenmiş oluyor.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23