• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Koronavirüs konusunda çarpıcı açıklama! Türkiye'nin en tehlikeli 6 ilini sıraladı

MEF Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Onur Başer, sıkışıklık endeksine göre koronavirüs konusunda Türkiye'nin en riskli 6 şehrini açıkladı.

Yeniakit Publisher
2020-04-01 17:58:00 - 2020-04-01 18:47:59
Koronavirüs konusunda çarpıcı açıklama! Türkiye'nin en tehlikeli 6 ilini sıraladı

Katıldığı canlı yayında açıklamalarda bulunan MEF Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Onur Başer, sıkışıklık endeksine göre koronavirüsün yayılma hızının en tehlikeli olduğu illeri sıraladı. Başer, "Şehirlere baktığımız zaman en riskli şehir İstanbul. İstanbul, Türkiye'nin New York'u... Daha sonra İzmir geliyor, İzmir'de bir kişi etrafında ortalama 4 bin kişiyle yaşıyor. Ankara risk sıralamasında 3. olarak geliyor. Ankara'yı Kocaeli, Bursa ve Antalya takip ediyor" dedi.

İşte MEF Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Onur Başer'in yaptığı açıklamalar:

Bir şehrin veya bir ilçesinin kalabalığına baktığımızda ya nüfusuna bakıyoruz yada kilometre başına düşen insan sayısına bakıyoruz. Bu her zaman doğru sonuçlar vermiyor. Örneğin şu anda New York ve Los Angeles'ta kilometre başına düşen insan sayısı aynı olmasına rağmen herhangi bir pandemi durumunda New York'taki ölüm vakaları Los Angeles'ın neredeyse 10 katı.

2010'dan bu yana toplanan bir endeks şekli var; o da sıkışıklık endeksi. Sıkışıklık endeksi kilometre başına düşen insan sayısından çok ortalama bir insanın 1 kilometre kare çevresinde kişiyle yaşadığını gösteren bir sayı. Bu yeni çalışmamızda çok ciddi sonuçlar ortaya çıktı. Örneğin İstanbul'da 1 kilometre başına düşen insan sayısı 17 bin. Bu sayı dünyanın pandemi merkezi olan New York'ta 12 bin 400. Yani İstanbul, New York'tan çok daha sıkışık bir şehir. Bazı ilçeleri var ki çok daha sıkışık. Bunun da pandeminin yayılmasına çok büyük etkisi var.

"Türkiye'nin en riskli şehri İstanbul"

Şehirlere baktığımız zaman en riskli şehir İstanbul. İstanbul, Türkiye'nin New York'u... Daha sonra İzmir geliyor, İzmir'de bir kişi etrafında ortalama 4 bin kişiyle yaşıyor. Ankara risk sıralamasında 3. olarak geliyor. Ankara'yı Kocaeli, Bursa ve Antalya takip ediyor. Bu şehirler sıkışık şehirler.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mehmet Göktepeli

İstanbul, İstanbul, Türkiye'nin ''New York'u''... Daha sonra İzmir geliyor, derken sizler neyin kafasını yaşıyorsunuz? ABD'ye benzemek için ABD uşağı olmak gerekir. Burası Türkiye ve Türkiye Şehirleri Türkiye'ye benzer, bir başkasına benzemez.
 • Yanıtla

ali haydar

HAYDE CHP KORONA SİZİNKİLERİ VURUYOR. YARDIM KAMPANYASI DÜZENLEYİN İSTTANBUL, ANKARA.İZMİR İÇİN BAŞKANLIKLARINIZA YARDIM EDİN. HALK SİZE GÜVENİRSE BASTIRIR PARAYI.HAYDİN BAKALIM?
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı