• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

Kılıçdaroğlu'ndan 'Gelecek Partisi ve DEVA Partisi ile ittifak' açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sık sık karşılıklı ziyaretlerde bulunduğu Gelecek Partisi ve DEVA Partisi'nin Millet İttifakı'nda yer alıp almayacağına dair açıklamada bulundu.

Yeniakit Publisher
2021-04-09 22:13:00 - 2021-04-09 22:26:11

Buket Aydın'ın Koltuk programının bu haftaki konuğu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Türkiye gündemine ilişkin soruları canlı yayında yanıtlayan Kılıçdaroğlu, 'Gelecek Partisi ve DEVA Partisi Millet İttifakı'nda yer alacak mı?' sorusuna da yanıt verdi.

Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı adayı olacak mı?

Kendisinin cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağına dair sorulan soruya yanıt veren Kılıçdaroğlu, yine lafı evirip çevirip konuyu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adaylığına getirdi.

Partisi üst üste AK Parti’ye yenilen Kılıçdaroğlu, yıllardır seçimlerden zaferle çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan karşısında aday olmaya cesaret bulamazken farklı adaylarla seçime girmeyi tercih ediyor. Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı adaylarının ise Millet İttifakı’nın ortak adayı olacağını söyledi.

Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı aday göstermesini ‘otoriter rejim’ olarak belirten Kılıçdaroğlu şu şekilde konuştu:

Biz de Millet İttifakı var, demokratik kurallar vardır. İçinde CHP, İYİ Parti, Demokrat Parti, Saadet Partisi var yeni kurulan partiler ittifakta olmamakla beraber DEVA Partisi, Gelecek Partisi ve diğer partiler var. Elbette böyle bir seçim kararı alındıktan sonra ittifakın liderleri olarak bir araya gelecek oturacağız. Millet İttifakı olarak tartışıp konuşacağız.

DEVA ve Gelecek Partisi Millet İttifakı'nda yer alacak mı?

Buket Aydın’ın 'DEVA Partisi ve Gelecek Partisi de Millet İttifakı arasında yer alacak mı?’ sorusuna ise şu şekilde yanıt verdi:

Şu anda ittifak zaten yok her bir parti bağımsız. O partilerle özel bir anlaşma yok ama şunu birlikte seslendirebiliyoruz: Güçlendirilmiş Parlamenter sistem. Yani tek adam rejimden vazgeçip bu rejimin memlekete hangi felaketleri getirdiğine hep beraber tanık olduk. Dolayısıyla güçlü bir parlamenter sisteme ihtiyacımız var. İnsanların düşüncelerini özgürce açıklamalarına ihtiyacımız var.

HDP ile ittifakı gizleyen Kılıçdaroğlu, bu sözlerle DEVA Partisi ve Gelecek Partisi'nin ilerleyen zamanlarda ittifakta yer alabileceğine dair açık kapı bıraktı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

TC Bursa

Koalisyonlar dönemi yeni sistemde bitecek dediler.daha beteri ittifak geldi. Şimdi seçimden önce koalisyon kuruluyor.
 • Yanıtla

ali

Otoriter rejim arıyorlarsa chp tarihine bakılması lazım.  
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23