• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Kılıçdaroğlu'ndan Ayasofya kararı

Birtakım CHP'liler Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılmasına karşı çıkmıştı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konuya dair açıklama yaptı.

Yeniakit Publisher
2020-07-04 10:52:00 - 2020-07-04 11:03:18
Kılıçdaroğlu'ndan Ayasofya kararı

Ayasofya Camii’nin tekrar ibadete açılması artık an meselesi. Konuya dair pek çok kesimden açıklamalar gelirken, birtakım CHP’li siyasiler ve gazeteciler Ayasofya Camii’nin ibadete açılmasına karşı çıkmıştı. Öyle ki bir Haziran ayının başında, TBMM kürsüsüne çıkıp konuşma yapan CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu, Ayasofya’nın ibadete açılması şöyle dursun, Sultanahmet Camii’nin de müze olması gerektiğini savunarak büyük bir skandala imza atmıştı.

Yapılan anketlere göre halkın yüzde 80’i Ayasofya Camii’nin tekrar ibadete açılmasını istiyor. CHP'liler, anket sonuçlarını görünce halka oynamak için Ayasofya konusunda ağız değiştirdi. Çark eden CHP’liler, şimdi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir kararname ile Ayasofya’yı tekrar açabileceğini söylemeye başladı.

Independent Türkçe’ye konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın Ayasofya üzerinden oy kazanmaya çalıştığını iddia ederek kararname çıkarılması gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, “Sen eğer bunu kullanıyorsan siyaseten, ‘Cami olarak açtığım takdirde oyum artacaktır’ diyorsan ve hedefi böyle koyup, ‘Acaba ben bunu söylediğimde CHP bana itiraz eder de ben de buradan oy devşiririm’ diye düşünüyorsa, hayır bunu düşünmesin. Otursun, hemen kararnameyi imzalasın. Resmi gazetede ilan etsin. Ayasofya’yı da ibadete açsın. Bu kadar basit.” dedi.

Kim oy kazanmaya çalışıyor?

Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’ı Ayasofya üzerinden oy kazanmaya çalışmakla suçlaması trajikomik bir durum olarak kayıtlara geçti. Mütedeyyin siyasetçilerin 1934’ten sonra sürekli gündemde tuttuğu Ayasofya konusunda Erdoğan’ın atacağı adım daha başından beri belliydi. CHP’liler ise Ayasofya’nın açılmasına karşı çıkıp Sultanahmet’i bile müze yapmak istiyordu. Anket sonuçları gelince çark eden CHP’nin, şimdi Ayasofya’nın açılmasına destek vermesi ve hâlâ Erdoğan’ı oy kazanmaya çalışmakla suçlaması, komik bir durum olarak akıllara kazındı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Tata Tonga

Söylediğinde ne yanlış var? Açmak isteyen açar. Açılması bir kararnameye bakar. Bu kadar basit.
 • Yanıtla

mazlum

senelerdir bunu diyordum chp akp nin icraatlarına itraz ettiği için her seçimde akp kazanıyor diye busefer chp ye kim akıl veriyorsa gerçekten zeki biriymiş
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı