Kerbela’ya katılanlardan belasını bulmayan yok

"Mecliste bulunanlardan bir ihtiyar Kerbela’ya katılanlardan ve Hüseyin’in öldürülmesine yardım edenlerden olduğu halde o güne kadar hiçbir belaya uğramadığını söyledi... İhtiyar, koşarak kendisini kenarında bulunduğumuz Fırat’a attı ve yana yana boğularak öldü."

21 Eylül 2019 Cumartesi 11:59
Kerbela’ya katılanlardan belasını bulmayan yok

Yüreğimizi yakan hâdiselerle ilgili bir sürü menkıbe anlatıldı, yazıldı.

Kerbela’ya katılanlardan her birinin belasını bulduğuna dair muteber kitaplarımızdaki nakillerden bir tanesini hatırlatmak istiyorum.

Bir gece oturmuş, Kerbela faciasından bahsediyorduk. Mecliste bulunanlardan biri, bu vakaya katılanlardan belasını bulmadık hiç kimse kalmadığını ileriye sürdü. Yine mecliste bulunanlardan bir ihtiyar kendisini öne attı ve Kerbela’ya katılanlardan ve Hüseyin’in öldürülmesine yardım edenlerden olduğu halde o güne kadar hiçbir belaya uğramadığını söyledi. O an odada yanan kandillerden biri sönecek hale geldi. İhtiyar kandili alıp fitili düzeltmek isterken sıçrayan bir kıvılcımla sakalı tutuştu. Meclistekiler ihtiyarın ateşini söndürmeye davrandılarsa da başaramadılar. Sakalını bastırdığı entarisi ve bütün vücudu alevler içinde kaldı. İhtiyar, koşarak kendisini kenarında bulunduğumuz Fırat’a attı ve yana yana boğularak öldü.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 21 Eylül 2019 Cumartesi 11:59

YORUM YAZ

  • ilkgun salihilkgun salih21 gün önce
    kerbela olayindan bu yana kac yil gecti hala o zamandanbuzamana boyle kisiler yani yasatan kisiler mevcuttmu.yukarda anlatilan ne zaman olmus tarih verilmismifakat benim gorusum yani kerbela olayi ile buch un iraka girmrsi kerbela olayinin neticesidir.daha onceki olay yani hulaguhan in da iraka girmesi kerbela ile alakali olarakhissediyor oyle anliyorum.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

13 Ekim 2019