• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Katil Süleymani, Irak ordusu ve Şii milislerin Sunni katliamı yaptığı Felluce'ye geldi

İran Devrim Muhafızları komutanlarından Suriye katili Kasım Süleymanİ'nin Felluce'deki katliam gibi operasyon sırasında çekilmiş fotoğrafları bölgede tartışmaya neden oldu.

Yeniakit Publisher
2016-05-25 19:46:00 -
Katil Süleymani, Irak ordusu ve Şii milislerin Sunni katliamı yaptığı Felluce'ye geldi

Irak'ta Enbar'a bağlı Felluce'yi DAEŞ’den geri alma operasyonu sırasında İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani'nin Şii milis güçlerden oluşan Haşdi Şabi liderleriyle operasyon merkezinde görünmesi tartışmaya neden oldu.

Hareket en-Nuceba tarafından Haşdi Şabi'ye bağlı Felluce operasyonlar merkezinde Süleymani'nin Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Muhendis, Bedir Güçleri lideri Hadi el-Amiri, Nuceba Hareketi lideri Ekrem el-Kaabi ve diğer Şii milis liderlerin yer aldığı fotoğraf yayınlanmıştı. Irak'taki bu görüntü sosyal medyada bazı kişiler tarafından desteklenirken, Sünni gruplar bu duruma tepki gösterdi.

Bağdat'taki Nahrayn Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Fikren el-Ani, "Bazı silahlı güçler (Şii milis) Felluce'yi terör yuvası olarak göstermeye çalışıyor. Bu gruplar bir de ortamı geren açıklamalar yapıyor.

DAEŞ'in uzun süre kontrolünde bulunan bu bölgeyi kurtarma operasyonu sırasında böyle açıklamaların yapılması Sünnilerin endişesini artırdı. Yabancı kişilerin (Süleymani) başka ülkeden (İran) gelip küçük bir bölge olan Felluce'yi kurtarma operasyonuna katılması yanlıştır ve endişe vericidir. Irak'ta bu operasyonu yürütebilen liyakatli askeri liderler mevcut. Hükümetin bunu kabul etmemesi gerekirdi." diye konuştu.

Ani, Süleymani'nin Felluce operasyonları sırasında görünmesinin Sünnilerde paniğe yol açtığını ve kurtarma operasyonunun intikam operasyonuna dönüşmesi riski ve Irak'ta ulusal birliği tehlikeye atma endişesi yarattığını dile getirdi.  

Felluce'yi DAEŞ’den geri alma operasyonunun başladığı günden bu yana hükümet ve Haşdi Şabi güçlerinin Felluce'de düzenlediği saldırılarda 19 sivil ölmüş, onlarcası da yaralanmıştı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Sözcü Ferhan Hak, daha önce yaptığı açıklamada, Felluce'deki siviller için endişeli olduklarını belirtmişti. 

ABD askeri verilerine göre, Felluce'de 60 bin ila 90 bin sivilin yaşadığı tahmin ediliyor. 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı