• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İzmit Belediye Başkanı CHP’li Fatma Hürriyet Kaplan'dan kadın işçi kıyımı!

İzmit Belediye Başkanı CHP’li Fatma Hürriyet Kaplan 2020’ye işçi kıyımıyla başladı. İşten çıkartılan 26 işçinin 15’ini ise kadın olması dikkatlerden kaçmadı. Her konuşmasının arasına 'kadın haklarını' sıkıştıran Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu duruma tepkisiz kalması ise 'ikiyüzlülük' olarak yorumlandı.

2020-01-22 07:30:00 - 2020-01-22 07:38:30
İzmit Belediye Başkanı CHP’li Fatma Hürriyet Kaplan'dan kadın işçi kıyımı!

İzmit Belediye Başkanı CHP’li Fatma Hürriyet Kaplan tarafından işten çıkartılan 7 aylık hamile Semra Togay, Zeynep Akı ve Fatma Aydınoğlu yaşadıklarını anlattı.

Tek derdimiz ekmekti

2014 yılında basın danışmanı olarak göreve başladığını söyleyen Togay, “5 yıl boyunca var gücümüzle çalıştık. Bizim tek derdimiz ekmekti ve ekmeğimizi kaybetmemek için çalışmaya devam ettik” dedi. Hamileliğinin 28. haftasında sağlık problemleri nedeniyle rapor aldığını söyleyen Togay, “Raporlu olduğum dönemde iş akdimin feshedildiğini elime ulaşan bir tebligatla öğrendim. Yaşadığım üzüntüden dolayı çocuğumun başına bir şey gelmesinden korktum. Mart’ın 15’inde doğumum var ve şu anda psikolojik olarak zor bir durumdayım” diye konuştu.

Defalarca söyledi ama!

Fatma Aydınoğlu da CHP’li başkan tarafından mağdur edilen personeller arasında yer alıyor. 2015 yılından bu yana İzmit Belediyesi’nde görev aldığını belirten Aydoğdu, şöyle devam etti: “Seçimden sonraki dönemde sözleşmelerin yenilenmeyeceği söyleniyordu. Yerel seçimler öncesinde kimsenin ekmeğiyle oynamayacağı Başkan Kaplan tarafından defalarca kez söylendi.”

Hukuk mücadelesi başlattık

“Ancak, yönetimin değişmesinin ardından sözleşmeli personeller işten çıkartılmaya başlandı. 9 ay boyunca partizanlıkla suçlandık. Ne partizanlık yaptık ne de işimize ihanet ettik. Ancak yine de işten çıkarıldık. Bizde diğer işten çıkartılan kadın arkadaşlarımız gibi hukuk mücadelemizi başlattık.”

Bizim başarımızla Almanya’ya gitti

İşten çıkartılan Zeynep Akı, “Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nde organizasyon yetkilisi ve çocuk çalışmaları sorumlusu olarak görev alıyordum. Çocuk işçiliğine ilişkin çeşitli çalışmalar yürüttük. UNICEF ortaklığında proje koordinatörlüğü yaptım. Bu esnada belediyemize 80 bin dolar hibe kazandırdık. Yine 2020 yılında kullanılmak üzere UNICEF’den 95 bin dolar daha hibe aldık. Çocuk işçiliği kapsamında yürüttüğümüz çalışma o kadar çok ses getirdi ki Başkan Kaplan, Türkiye’den tek yetkili olarak UNICEF ile birlikte Almanya’da belediyemizi temsil etti” dedi.

(Yeni Şafak)

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

hasan bağnaz

Kadının ekonomik şiddetle cezalandırılarak çalışmaya zorlanması bir özgürlükse, bu ancak zenginlerin evlerimize kadar uzanan elleriyle içimizden dilediğini ucuz eleman olarak çekip alma özgürlüğü olabilir. YENİDEN REFAH PARTİSİYLE birlikte kadının asli vazifesi olan evine dönmesi sağlanacak ve yoksulluk sınırının 3000 lira olduğu bu ülkede kimse kadına 2500 liraya "ekonomik özgürlük(!)" satamayacak.
 • Yanıtla

Deli bekir

Chp yi sevmem ama basın danışmanıda neymiş? En yetkili kişi kendi ağzından açıklasın bir şey varsa. Sonuçta bu vatandaşın parası ödediğimiz vergilerdir. Bu türden nice anlamını ve ne yaptığını bilmediğimiz meslekler var belediyelerde.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı