İsviçre bile değiştirdi biz hâlâ uyguluyoruz

Türkiye’nin süresiz nafaka garabetini kopyaladığı İsviçre’nin bu uygulamadan vazgeçtiği ve yıllardır nafakayı süreli olarak işlettiği tespit edildi. Türkiye’nin müebbet nafaka uygulaması aileleri tüketiyor, yargıyı kilitliyor, avukatları zenginleştirirken; cinnet-cinayet vakalarını, boşanmaları ve zinayı artırıyor.

24 Mayıs 2019 Cuma 11:26

Türkiye’de aileleri yıkıma sürükleyen müebbet nafakanın kopyalandığı İsviçre Medeni Kanunu’nun 19 yıl önce değiştirildiği belirlendi. Süresiz nafakayı kaldıran İsviçre’nin bu uygulamayı 3 aşamalı süreye bağladığı öğrenildi. 1988’de İsviçre’yi örnek alarak nafakayı süresizleştiren Türkiye’de ise kanun hâlâ aynı.

31 yıldır ailelere pranga

Aile birliğinin çatırdadığı ülkemizde büyük problemlere yol açan hukuki uygulamalar arasında yer alan süresiz nafaka uygulaması gündemdeki yerini koruyor. Boşanma sonrasında erkeğin, eski eşine ölene kadar her ay para ödemesini öngören süresiz nafaka, yürürlüğe girdiği 1988 yılından bu yana on binlerce mağduriyet oluşturdu. Yargıyı kilitleyen, art niyetli avukatlar için rant kapısına dönen müebbet nafaka; cinnet-cinayet vakalarını, boşanmaları, zinayı, kayıtdışı istihdamı artırıyor ve boşanma sonrasında yeniden evlenmenin yolunu büyük ölçüde kapatıyor. Geçmişte ‘1 yıl’ olarak uygulanan, 1988 yılında İsviçre Medeni Kanunu kopya edilerek ‘süresiz’e çevrilen nafakanın yıkıcı etkisinin farkına varan İsviçre’nin 19 yıl önce harekete geçerek zulme son verdiği saptandı.

Örnek aldığım İsviçre süresiz nafakayı kaldırdı

Avrupa ülkesi İsviçre’nin uyguladığı süresiz nafaka, 01.01.2000 tarihinde İsviçre Medeni Kanunu’nda yapılan değişiklikle yürürlükten kaldırıldı. İsviçre Medeni Kanunu’nun 152. Maddesindeki nafakanın süresiz olarak uygulanması gerektiği hükmü silinerek 3 aşamalı süreye bağlandı. Yeni İsviçre hukukunda 18 aydan kısa süren evliliklerde “yoksulluk nafakası gerekmez” kararı veriliyor. İsviçre’de, 5 yıldan az süren evlilikleri “kısa”, 5 ila 10 yıl arasındaki evlilikleri “ortasüreli” olarak nitelendiriliyor.

İsviçre hukuku nafakada, kısa ve orta süreli evliliklerde yaklaşık olarak İslam’ın öngördüğü “3 ila 4 ay”lık süreyi uyguluyor. Bu sürenin, Türkiye’de eski dönemde olduğu gibi 1 yıl olarak hükme bağlandığı örneklerine de rastlanıyor. İsviçre, fazla örneği bulunmayan 10 yılı aşkın uzun zamanlı evlilik sonrası boşanmalarda ise maddi durumlar gözetilerek belirli süre zarfında nafakanın bağlanmasını kararlaştırıyor. Her halükarda süresiz nafaka hükmü vermeyen İsviçre mahkemeleri, söz konusu uygulamayı 19 seneden bu yana sürdürüyor.

Batıdan böyle kopyaladık

Boşanma sonrasında erkeğin eski eşine aylık para ödemesini içeren nafaka uygulamasının, İsviçre Medeni Kanunu kopya edilerek süresize çevrildiğini Akit ortaya çıkarmıştı. Akit’in 23 Mayıs’taki “Süresiz nafaka zulmü Haçlı Batı’dan ithal” haberinde, 1988 yılına kadar Türk Medeni Kanunu’nun (TMK) 144. Maddesi gereği “en fazla 1 yıl” olarak uygulanan nafakanın müebbet hale getirilmesinde, Hristiyan İsviçre’nin Medeni Kanunu’nun 152. Maddesinin baz alındığına dikkat çekilmişti. TBMM’ye sunulan 11.02.1988 tarihli kanun tasarısının 6’ıncı maddesinde, “Kaynak İsviçre Medenî Kanununun 152’nci maddesine uygun olarak süresiz nafaka mecburiyeti esası kabul edilmiştir” ifadeyle süresiz nafaka dönemi başlamıştı.

 

Yeni Akit Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 24 Mayıs 2019 Cuma 11:26

YORUM YAZ

 • Fatma Fatma 1 ay önce
  Bu kafayla ülkeyi sürümlerisiniz yer belli. Neye hizmet ettiğiniz de. İsviçre sosyal devlettir. Sen çalışmıyorsan,ölünceye kadar insana yakışır bir yaşam sağlıyor. Hiçbir kadın eşine ekonomik olarak bağımlı değil. Senin cumhurbaşkanın işsizim diyen kadına verdiği cevap ortadayken, bu yaklaşımı sana çok görmemek lazım. Nasıl insanlarsınız siz!. İmamlığından utanıyorum sizin yüzümüzden.
 • Mehmet AycibinMehmet Aycibin1 ay önce
  Sayın editörüm sizden birde isteğim olacak, nafaka ile ilgili görüşmemiz gereken en üst mecra neresi ise bizim adımıza olur veya olursa bir grup toplanıp.....yani açıkçası sesimizi nasıl duyurabiliriz. Tekrardan evlenmek istesek evlenemiyoruz, ya boşanamadığımızdan dolayı ya da nafakadan dolayı.
 • Mehmet AycibinMehmet Aycibin1 ay önce
  Nafakanın en fazla 1 yıl ödenmesi gerekmektedir. aksi taktirde erkeklerin belini büküyor. 2012 yılında evlendim, 2013 yılında boşanma davası açtım ve sene 2019 hala boşanamadım üstelik üç sene boyunca nafaka ödedim. şimdi 2 yılım kaldı tekrar boşanma davası açacam inşallah boşanırım. boşanırım ama bu sefer de nafaka vermeye karar verirse kaç yıl verecem, burdaki saçmalığa bakın. tarık_41'in dediği gibi ülke böyle mi islami hakim kılınacak. yeter valla yeter, bakanlarımız sadece kadınlar üzerinden prim yapmaya çalışıyorlar.
 • Kadir Baysoy Kadir Baysoy 1 ay önce
  Allahrazıolsunböylehaberleredevamfaruk kardeşim .şu andakadınlarerkek .Erkeklerkadın gibi yaşıyor .
 • Anigzel Anigzel 1 ay önce
  Gevur gevurluğu ömür boyu yapmıyor ya biz.???
 • tarık_41tarık_411 ay önce
  Aile kurumları imdat imdat diye bağırırken; bizim aile bakanlarımız feminist dernekleri makamlarında kabul ediyor. yazıklar olsun sizlere. ülkeye böyle mi islamı hakim kılacaksınız.
 • rahmirahmi1 ay önce
  6284 sayılı yasa bu ülkenin en büyük vatandaşa yapılan zulümdür.
 • ömer_vömer_v1 ay önce
  Aman sakın kaldırmayın, yoksa avrupadaki abilerimiz bize kızar, bizi de avrupa birliğine almazlar.. belki de alırlar çünkü ülkemizde feminist ve eşcinsel nüfus avrupayı aştı çünkü.
 • abdulmetinabdulmetin1 ay önce
  süresiz nafaka zulmüne son verilsin artık, bunun ne islami yanı ne de insani yanı var.. üstelik boşanmaları özendiriyor, en ufak şeylerde hemen ayrılma yoluna gidiliyor
 • fayik_67fayik_671 ay önce
  Aile politikalarının başına din ve milli hassasiyeti olan SEMA MARAŞLI hanımefendi geçer inşallah.
 • erol52erol521 ay önce
  kadem, kadem.. bu işin neresinde. femninst dernekler hergün artıyor. kadını tanrılaştırıp erkeği köleleştiren aile politikaları da bu politikalardan sorumlu bakanlarımızda tamamen fiyasko.
 • dilaver!!!dilaver!!!1 ay önce
  6284 sayılı yasanın tamamını değitirmek lazım, sorun sadece müebbet nafaka zulmü değil.tamamı avrupa özentisi kanunlar
 • Osmanlı torunuOsmanlı torunu1 ay önce
  Gavur hayranlığının kalıntıları
 • IDAM IDAMIDAM IDAM1 ay önce
  Bu "Sakin ha evlenme" kanununu artik atin cöpe. ab'ye siz yolunuza biz yolumuzya deyip IDAMI GERI GETIRIN ARTIK.
 • AlpAlp1 ay önce
  Siz ne kadar dillendirseniz de boş. Meclis yöneticilerimiz iradesini HAK'TAN yana değil, hiçbir zaman memnun edemeyeceği kimihalktan (batı kafası) yana koymuştur. İFADE ETTİĞİNİZ ÜZERE İSVİÇRE VAZ GEÇMİŞ SIRA ARDINCA GİDENLERDE....
 • kmlkml1 ay önce
  ne yani siz şoo herifin inkilaplarına karşı mı geliyonuz
 • EKOLL EKOLL 1 ay önce
  Boşandığı yani kendisi ile hiç bir bağı ve ilişkisi kalmayan birine niye para versin adam. Bu yasayı çıkaranlar bunun hesabını nasıl verecek.
 • AhmetAhmet1 ay önce
  Malesef kanunlarimiz Türk aile yapısına ve yaşantımıza uygun değil. Bizi batı cenderesine sokup islamdan uzaklaştırmak için zamanında bu yapıldı.Bu kanunlardan bizi kurtarsın diye AK partiye bu millet teveccüh gösterdi. Lakin bırak kurtarmayı daha kötüsünü yaptılar. Istanbul sözleşmesine mahkum ettiler. Aile bakanları, öncekiler dahil çok yetersiz. Bakan oldum demekle olunmuyor. Bu işin sorumluluğunu taşıyabilmek lazım. Reis Allah rızası için gör bunları.
 • SinanSinan1 ay önce
  Bizde avukat baronları , nafakayı al iffetsiz hayat yaşamayı amaç haline getirip bunu savunan kadın dernekleri de tüm güçte de ondan.Bu ahlaksızlığı teşvik eden uygulama muhafazakar iktidar döneminde bile kaldırılamıyorsa yazık
 • YusufYusuf1 ay önce
  Çok geç kalındı müslüman türk aile yapısı bozuldu bikere bundan sonra ne yapsalar boş
 • engineerengineer1 ay önce
  iktidar "kapı duvar" sağır ve dilsiz, 14-15 asır önceki hükümleri güncelleme ve faizi bir dünya gerçeği olarak ilan edenler,Ahkam-ı İlahiye yerine ab uyum yasalarını isviçrenin lgbt kanunlarını koyanlar bu konuda sağır ve dilsiz.
 • SelmanSelman1 ay önce
  Olur mu, aman ha! Sakin ellemeyin ataput un getirdigi kanunu! ISLAM'in "i" si olmasin anayasada! Toplumsal baris adina koruyup kollayin kamal in devrimlerini siz hala! Sahip cikin siz de iktidara geldiginiz icin ataput a ve bu zindigin yaptigi her turlu batil is ve küfre! Aynen devam ettirin veya ses cikarmayin bu zindik uzerinden gelistirilen her turlu sirk mekanizmasini! Devam edin siz boyle. Euzu billa... HasbinAllah ve nimel vekil. La havle vela kuvvete illa billa aliyhil azim.
 • hasanhasan1 ay önce
  Bize şeriat yeter..
 • kafirin hükümleri ile hükmedilirse Olacağı bu … sorsak memlekette herkes Müslüman herkes cennette gidecek .
 • arifarif1 ay önce
  Kardeş siz ne olsun istiyorsunuz onu desenize bir? Adam kadını aldatmış, bir de ölümüne dövmüş boşanmışlar. İlla dul kadın diye bütün mahallenin erkekleri hallensin, patron tacizlerine üç kurus için boyun eğsin veya en kötüsü kötü yola düşsün mü istiyorsunuz? Evlilik kutsal bir müessese, bu gemiyi yüzdüremeyeceksen hiç o gemiye binmeyeceksin. Yok o gemiyi batırırsan kıyıya kadar da mecbur yüzeceksin.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Haziran 2019