• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İşte detaylar! AK Parti'nin yeni anayasa teklifi belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın isteği doğrultusunda oluşturulan kurulun hazırladığı anayasa taslağının detayları belli oldu. Taslağa göre, anayasanın ilk 4 maddesi korunuyor ve TBMM'nin güçlendirilmesi hedefleniyor.

Yeniakit Publisher
2021-05-08 08:33:00 -
İşte detaylar! AK Parti'nin yeni anayasa teklifi belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatının ardından oluşturulan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Anayasa Hukukçusu Prof. Yavuz Atar başkanlığındaki Anayasa Bilim Kurulu’nun çalışmalarını tamamladığı yeni anayasa teklifinin detaylarına ulaşıldı.

Kurul’un bayramın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunacağı yaklaşık 120 maddelik taslağa göre, anayasanın ilk 4 maddesi korunuyor. Yeni anayasa ile Meclis’in güçlendirilmesi hedefleniyor.

Edinilen bilgiler göre, anayasada yer alan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Devlet Denetleme Kurulu (DDK) ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) gibi kurumların çıkarılması öngörülüyor. Bunun yerine söz konusu kurumlarla ilgili kanuni düzenleme yapılacak.

AYM güçlendirilecek

Teklife göre Anayasa Mahkemesi (AYM) ise korunuyor. Yeni anayasayla, AYM’nin yapısının güçlendirilmesi hedefleniyor. Teklife göre, yeni birimler oluşturulacak, bireysel başvuruların kapsamı genişletilecek. Kaynaklar, teklifteki AYM düzenlemesine ilişkin, “Taslakta AYM’nin zayıflatılması ya da Yüksek Mahkeme olmaktan çıkarılması gibi bir düzenleme yok. Bireysel başvurunun anayasadaki düzenlemesi daha da net bir hale getirilecek” ifadelerini kullandı.

Başkan yardımcısı kararını Erdoğan verecek

Bu arada MHP lideri Devlet Bahçeli’nin açıkladığı 100 maddelik anayasa teklifinde, Başkan ile 2 yardımcısının seçilmesi öngörülüyordu. Kaynaklar, bununla ilgili ise “2 başkan yardımcısı olmaz, ancak bir başkan yardımcısı olabilir. Nihai kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan verecek” ifadesini kullandılar.

Kaynak: Yeni şafak

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

saffet

Allah insan ömrünü uzattı bizde emeklilik yaşı ile 4+4+4+4 yıl sınırlar ile cok pahalı ve bıktıran magduru degil avukat koruyan ADALET sistemi icad ettik az kaldı bireysel başvuru 4+4 yıl sistemine gecer diye düşünüyorum
 • Yanıtla

Can Karaağaçlar

Şer sen hayır gelmez
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23