• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'dan normalleşme müjdesini duyurdu!

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla megakentte kademeli normalleşme sürecine geçileceği müjdesini verdi.

Yeniakit Publisher
2021-02-28 08:04:00 - 2021-02-28 08:41:12
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'dan normalleşme müjdesini duyurdu!

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya Yerlikaya, boş caddede bir kedi fotoğrafı eşliğinde yaptığı paylaşıma şu notu düştü:

“Koronavirüs mücadelemizde 1 yıl bitiyor ve kademeli normalleşme sürecine geçiyoruz. Bu günlere sabır ve anlayışla geldik. Hedefimiz: En düşük risk grubu. Özlediğimiz günlere kavuşmak için hep birlikte tedbirlere uymaya devam edelim.”

Normalleşme ne zaman başlıyor?

COVID-19 önlemleriyle ilgili normalleşme süreci 1 Mart itibarıyla başlıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Twitter hasabından, “Normalleşme adımlarını titizlikle çalışıyoruz. Yerinde karar dönemi ile kademeli normalleşeceğiz. 1 Mart itibarıyla süreç belirlenen kriterler çerçevesinde, dört risk seviyesinde valilerimizin başkanlığındaki il hıfzıssıha kurullarımızla başlayacak” paylaşımında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 Mart'tan itibaren atılması beklenen normalleşme adımları ile ilgili ise, "Çalışmalar pazartesi günü kabinenin önüne gelecek, kabinede de bunun müzakeresini tekrar yapacağız. Ne denli istatistiki eğrilerin nerelere vardığını bakanımız bize sunumunu yapacak" dedi. Erdoğan, kafeler ve restoranlarda alınabilecek tedbirlerin de değerlendirileceğini ifade etti.

Kademeli normalleşme nasıl olacak?

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, marttan itibaren hayata geçirilecek normalleşme süreci adımlarının, Kovid-19 vaka sayısı, yoğun bakım doluluk oranı, PCR testlerindeki pozitiflik oranı, 10-14 günlük süredeki salgının trendi ve aşılanan kişi sayısı gibi parametreler çerçevesinde illere verilecek puanlara göre belirleneceğini bildirdi.

Aydın, sosyal yaşam ve iş hayatını direkt etkileyen Kovid-19'la mücadele kapsamındaki kısıtlamaların "yerinde karar" döneminde marttan itibaren illere göre değerlendirileceğine dikkati çekti.

İllerin, durumuna göre "düşük", "orta", "yüksek" veya "çok yüksek" riskli olarak sınıflandırılacağını söyleyen Aydın, bu gruplara göre kısıtlamalardan hangilerinin kaldırılacağı veya sürdürüleceğinin belirleneceğini belirtti.

Şehirlerde salgının yönetilebilir ve hızının düşük olduğunu gösterecek parametrelere göre yerinde kararların belirleneceğini ifade eden Aydın, şunları kaydetti:

"Bu kararlar, tek başına 100 bin kişide görülen vaka sayıları üzerinden alınmayacak. Bunun yanında şehirdeki hastanelerin yatak, yoğun bakım, solunum cihazı kapasitesi ve doluluk oranı, şehirdeki salgının üreme hızı, PCR testlerindeki pozitiflik oranı, şehirdeki 10-14 günlük süredeki salgının trendi, şehrin yaş ve demografik durumu çerçevesindeki aşı durumu gibi 5-6 parametre üzerinden şehirler puanlamaya tabi tutulacak. Bu puanlamanın durumuna göre de 'düşük', 'orta', 'yüksek' veya 'çok yüksek' riskli denilecek.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

kehanet

bu rakamları görmenin tedbirlerle olduğunu unutmuş. gevşet de katliam yaptığını gör. vakalar nasıl artacak. hele okulları açın bakın neler oluyor. buda bir terör olur. 15 şubatta okullar kısmı açıldı vakalar bomba gibi patladı.
 • Yanıtla

Ulvi

Bu hıfzısıhha kurulları koronadan başka bir şeyle ilgilenmiyor galiba.İstanbulda ki çöp rezaletine müdehale etmek için halk sağlığıyla oynadığına hala kanaat getiremediler galiba...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23