İstanbul müftüsü tartışmalara son noktayı koydu

Ramazan geldi mi tartışmalarına ilişkin konuşan İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz “Her sene ramazan geldiğinde maalesef bu tür tartışmalar oluyor. Türkiye'nin ramazan takvimi doğrudur. Çünkü ramazanı Türkiye, hesap üzerine tayin etmektedir.” dedi.

16 Mayıs 2018 Çarşamba 15:51
İstanbul müftüsü tartışmalara son noktayı koydu

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, her yıl ramazan geldiğinde hilalin görülüp görülmediği tartışmalarının yaşandığını belirterek, "Türkiye'nin ramazan takvimi doğrudur. Çünkü ramazanı Türkiye, hesap üzerine tayin etmektedir." dedi.

Yılmaz, ramazanın ilk gününde müftülüğün Nur-ı Osmaniye Camisi'nin avlusundaki ek hizmet binasında "Alo Fetva" hattında vatandaşların sorularını cevapladı.
Bir vatandaş, "Hilalin görülmediğini ve bu yüzden pek çok Müslüman ülkede bugün oruç tutulmadığını, bunun sosyal medyada çok tartışıldığını hatırlatarak, "Türkiye'nin ramazan takvimi doğru mu? Biz bugün neye göre oruca başladık?" diye sordu.

TÜRKİYE'DE RAMAZAN TAKVİMİ DOĞRU

Her sene ramazan geldiğinde hilalin görünüp görünmediğinin tartışma konusu yapıldığını hatırlatan Yılmaz, Türkiye'nin ramazan takviminin doğru olduğunu söyledi.

"Allahu Teala Kur'an'da 'Ay da güneş de bir hesap çerçevesinde hareket eder' diyerek bizim hesapla hareket etmemizi emrediyor. Ancak Peygamber Efendimizin, 'Biz ümmi bir kavimiz dolayısıyla hesap bilmeyiz. Ramazan hilalini görürüz oruca başlarız. Şevval hilalini görür orucu bozarız' şeklinde bir hadis-i şerifi var. O günün şartlarında olması gereken buydu. Ama teknolojinin bu kadar ilerlediği ve yıllar sonrasının ay hareketlerinin tespit edildiği bir çağda, elbette hesap önemli bir yere oturuyor. Ayrıca Türkiye'nin daha önceki toplantılarında almış olduğu bir karar var. Bu karara göre; dünyanın herhangi bir yerinde hilalin görülmüş olması, diğer yerlerde de görülmüş anlamına geliyor. Bu karara göre Türkiye takvimini ilan etmiştir. Dün akşam itibarıyla Amerika'nın Kaliforniya eyaletinde hilal görünmüş. Bu bilgi bize ulaşmıştır. Oradaki bir İslami grup, hilali gördüğü için oruca başlamıştır."

Dünyanın belli bir yerinde hilalin görüldüğünü vurgulayan Yılmaz, "Türkiye'nin hesap üzerine yaptığı takvim doğrudur. Türkiye'de oruçlarını başlatmış kardeşlerimiz Ramazan-ı Şerifi idrak ettiklerine emin olsun. Bu manada sosyal medyada paylaşılanlara itibar etmesinler. Türkiye'nin ramazanında, oruca başlamasında ve takviminde problem yoktur. Dolayısıyla Türkiye'nin hem yaptığı hem de hesabı doğrudur. Bu spekülasyonlara değer vermemek lazım. Vatandaşlarımızın gönülleri rahat olsun." diye konuştu.

Haftanın Özeti

Haber Tarihi: 16 Mayıs 2018 Çarşamba 15:51

YORUM YAZ

 • Oumar_fd Oumar_fd 8 ay önce
  Son nokta derken? Mesele çözüldü yani? ...
 • MübarekMübarek8 ay önce
  Dünyanın herhangi bir yerinde hilali görmek hele hele amerikada bir yerde görüp aralarında gün farkı olan bir yerdeki insanlara daha görülmemiş hilal görüldü diye oruç tutturmak hesapla değil ahmaklıkla açıklanır. sabahvakti şafak sökümünamaz saatini nasıl belirliyorsayani yerelleştiriyorsabu işte niye İslam alemiyle ayrışıyoruz hesapsa bu vakitlerdede hesap var hesap yöntemini bulan müslümanmı ona baktınızmı bilim salt doğrumuki bizi böyle yönlendiriyorsunuz.mantığım diyorki İstanbul daki adamın vakti ağridaki adamın vaktinden sonra o halde ağridaki adam İstanbul daki adamın vaktine göre yese içse hilal görülme hesap mantığına göre kabul olur .daha din alimleri bir araya gelipde bir olamıyorki Allahı birliyelim tekliyelim her işimiz gavur yöntemlerine kalmış elin hansına hilali gördünüz mü diye sual edip gördüm deyinceondan sonra hesabı kitabı uydurup bakiye sonuçlar izah etmek sadece benim müslümanlığımı zayıflatıyor.
 • msfr12msfr128 ay önce
  Bu tehlikenin sebebi Diyanet İşleri Başkanlığının bundan 34 sene evvel aldığı ve o günlerde büyük bir infial meydana getiren bir kararda yatıyor. Türkiye’de Osmanlıdan beri aynı kaidelerle hazırlanan takvimler, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından alınan münakaşalı bir kararla 1 Ocak 1983 gününden itibaren değiştirildi. Yerküre ve güneş hareketlerinde hiçbir değişiklik olmadığı hâlde, vakitler imsakte Ankara için 20 dakika ileri, yatsıda 9 dakika geri alındı. Aşırı temkin ile de alakası olmayan bu karar, beraberinde büyük tartışmaları doğurdu. 1982 ve daha önceki yıllarda, takvimlerde bildirilen imsak vakitleri için uygulanan ve “-19” derece olan güneşin ufkun altındaki yükseklik açısı, 1983 senesinden itibaren, “-18” derece olarak esas alındı. Yatsı ve diğer vakitler için de değişiklikler yapıldı. Fakat yapılan bu değişiklikler için hiçbir ilmî ve astronomik mesnet gösterilmedi. Böylece takvimlerdeki doğru vakitler terk edilerek, İslam âlemindeki birlik bozuldu, iki farklı takvim çeşidi oluştu. arada10 dakika fark oluştu. yani 10 dk erken iftar ediyoruz10dk geç sahur yapıyoruz
 • serdarserdar8 ay önce
  günahı vebali boynunuza
 • ÜsküdarlıÜsküdarlı8 ay önce
  Endonosya,pakistan,Suudi arabistan,kuveyt ve çok islam ülkesi perşembe günü oruca başlıyor.türkiyenin hesaplaması doğru diyiyor ist müftüsü peki işin esas olanı ve sünneti hilali gözlemektir.şimdi teknoloji çok yüksek şaban ayının son 3 günü teleskoplarla rahat yapılı ve sizde şu gündür diye açıklama yapabilirsiniz.birde dinle işi güçü olmayan insanlara rasatenelerde 15,20 yıllık takvim hazırlatıyorsunuz.doğrmu?

Günün Özeti

Günün Karikatürü

16 Ocak 2019