İran tarih verip dünyaya duyurdu: 4 katına...

İran Atom Enerjisi Teşkilatı Sözcüsü Behrouz Kamalvandi, imzalanan nükleer anlaşma dolayısıyla düşük olan zenginleştirilmiş uranyum üretimini, 10 gün içerisinde 4 katına çıkaracaklarını duyurdu.

17 Haziran 2019 Pazartesi 11:49
İran tarih verip dünyaya duyurdu: 4 katına...

İran, imzalanan nükleer anlaşma dolayısıyla düşük olan zenginleştirilmiş uranyum üretimini, dört katına çıkardığını açıkladı.

İran Atom Enerjisi Teşkilatı (AEOI) Sözcüsü Behrouz Kamalvandi, düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin 10 gün içinde nükleer anlaşma ile belirlenen uranyum stok sınırını kıracağını ve üretimi 4 katına çıkartacağını söyledi.

"Avrupa harekete geçmeli"

Ülkesinin 27 Haziran itibarıyla nükleer anlaşmada belirtilen uranyum stoğunu aşacağını belirten Kamalvandi, Avrupa Birliği'ne (AB) de çağrı yaptı. Kamalvandi, "Avrupa, ABD'nin İran yaptırımlarına karşı harekete geçmeli" dedi.

İran ile P5+1 ülkeleri (ABD, İngiltere, Fransa, Çin, Rusya ve Almanya) arasında 2015 yılında imzalanan anlaşmadan, ABD Başkanı Donald Trump geçen yıl tek taraflı olarak geçilmişti. Çekilmenin üzerinden bir yıl geçtikten sonra Tahran yönetimi de anlaşmadan kısmen çekildiğini geçtiğimiz ay duyurmuştu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 17 Haziran 2019 Pazartesi 11:49

YORUM YAZ

  • Abdullah MuratAbdullah Murat1 ay önce
    İran sünni katliamını esad rejimi destekleyen şii, muta nikahı gibi sapıklığı dine islama mal etmiş peygamberin hadisleriyle 5 vakit olan namazı 3 vakit kabul eden sapık bir topluluktur niye bu sapıklık içinde nükleer güç ile kuvvetlenmesini destekleyelim Gücünü yalnızca kafire kullanan kafirle müttefik olmayan birlik içinde şeytanın sapıklığından temizlenmeyi dileyen bir devlet mi işte ABD ile sorun yaşayınca Rusyaya yaklaşmanın islamiyetle alakası nedir.
  • DallıDallı1 ay önce
    İRANLA ABD DANIŞIKLI DÖĞÜŞ HALT EDİYORLAR.DOLAYLI PETROL VE ALTINDAN KİMLER VOLEYİ VURUYOR.
  • lkjhglkjhg1 ay önce
    sonuna kadar iranın nükleer programını desteklemeliyiz çünkü iran nükleer güç olması istemesindeki sebeb 1941 de almanya sscb ingiltere abd iranı işgal etmişti petrol ve doğalgaz dan ve diğer yeraltı kaynaklarından bu tarihte işgal etmişti onun için iranın nükleer güç olması şarttır hatta geç bile kaldı rıza şah pehlevi mollalar yüzünden nükleer güç olmasına izin vermedikleri için iki kardeş islam ülkesini birbirine düşürdü emperyalist işgalciler ayrıca iranın dört bir yanı hem nato üyesi ülkelerde hemde nato üyesi olmayan ülkelerde irana kaşı tehdit olarak nükleer silahlarla dolu ne malum irana işgalciler tıpkı japonyaya kullandıklarrı gibi irana nükleer bomba abdve israilin atmayacağı ülkemizdeki medya israilin nükleer silahları üretimi gündeme gelmediği müddetçe ülkemizdeki medya israilin nükleer silahlarını denetlenmediğini hiç gündeme getirmiyor niye bu ayrımı yapıyor medyamız israilin 500 adet nükleer bombası var bu nükleer silahlar ortadoğu ülkeleri için tehdit değilmi

Günün Özeti

Günün Karikatürü

18 Temmuz 2019