İran Japonya’dan arabuluculuk istedi

İranlı yetkililer, resmi temaslarda bulunmak üzere İran’a gelen Japonya Başbakanı Abe’den Amerika ile artan gerilimi düşürmesini isteyecek.

12 Haziran 2019 Çarşamba 16:19
İran Japonya’dan arabuluculuk istedi

Münübe Yılmaz

İranlı yetkililer, resmi temaslarda bulunmak üzere İran’a gelen Japonya Başbakanı Abe’den Amerika ile artan gerilimi düşürmesini bekliyor. İran İslam devriminden sonra İran’a gelen ilk Japon lider olan Abe’nin arabuluculuğunun Ortadoğu’daki gerilimi düşüreceğini dile getiren İranlı yetkililer, “Japonya her zaman İran’a saygı duymuştur. Sayın Abe, İran ve ABD arasındaki ilişkiyi düzeltmek için harika bir arabulucu olduğundan dolayı Ortadoğu’da çok yapıcı bir rol oynayacaktır” açıklamasında bulundu. Japon başbakanı Abe’nin iki ülke arasındaki problemleri çözebleceğini düşünen İranlı yetkililer, Amerika’nın da uyguladığı yaptırımları kaldırarak iyi niyetini gösterebileceğini belirttiler. Shinzo Abe’nin geçtiğimiz ay görüştüğü ABD başkanı Donald Trump da, İran ve Japonya arasındaki ilişkinin samimiyetine dikkat çekerek Japon Başbakanı Abe’nin ABD ve İran arasındaki ilişkiyi iyileştirme adına yapacağı yardımları memnuniyetle kabul edeceğini açıklamıştı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Haziran 2019 Çarşamba 16:19

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    25 Haziran 2019