• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

İnsan beyni hakkında şaşırtan araştırma

İnsan beyni ile ilgili çalışmalar yürüten Amerikalı bilim insanları, yaşanılan çevrenin insan beynini etkileyebileceğini söyledi.

Yeniakit Publisher
2021-04-21 04:32:00 -
İnsan beyni hakkında şaşırtan araştırma

ScienceDaily'nin haberine göre, Wisconsin Üniversitesinden bilim insanları, 601 kişiyle yapılan araştırmada yaşanılan çevrenin insan beyni üzerindeki etkilerini inceledi.

Bilim insanları, "geri kalmış yerleşim yerlerindeki" insanlarda beynin demans (bunama) ilişkili bölgelerinde "beyin küçülmesi" görürken diğer grupta herhangi bir küçülme olmadığını tespit etti.

Araştırma kapsamında, Wisconsin eyaletinde ikamet eden 601 kişi 10 yıl süreyle takip edildi.

Bu kapsamda, söz konusu kişilerin beyninin demans ile bağlantılı kısımları belirli aralıklarla ölçülerek bu gruba hafıza testleri gibi bir dizi değerlendirme teknikleri uygulandı.

Araştırmacılardan Amy J. H. Kind, demans tedavisi için kesin bir yöntem bulunmadığına işaret ederek hastalık ilerlemeden bazı tetikleyici faktörlerin belirlenmesinin önemli olduğunu kaydetti.

Kind, insanların içerisinde yaşadığı sosyal, kültürel ve fiziksel koşulların "demans" ve "beyin küçülmesi" üzerinde etkili olduğuna dair tatmin edici kanıtlar elde ettiklerini bildirdi.

Bulgularının geri kalmış yerleşim yerlerindeki insanların demans karşı daha savunmasız olduğuna işaret ettiğine atıfta bulunan Kind, bunda hava kirliliği, sağlık hizmetlerine erişim, stresli yaşam ve sağlıklı beslenmenin de rol oynadığını ileri sürdü.

Araştırma, Amerikan Nöroloji Akademisinin tıp dergisi Neurology'de yayımlandı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mustafa Sümer

Amem, köyde yasayayan,hayvanlariyla, ciftcilikle cebellesen,yasi doksanin üzerinde olan,hos sohbet bir güzel insan. Inanin falanca olay nasil,ne zaman oldu hepsini bilgisayar gibi hatirlayip aktarir.Bir tek dina 4 ü eksik.Bu insan tirnak icinde, geri kalmis dedikleri yerlerden zorunlu olmadikca cikmamis biri.Böyle tanidigim pek cok insan var.Bu arastirmayi yapanlar,hangi kriterlere göre karar vermisler,benim icin muamma,bana biraz ucmuslar gibi geldi.
 • Yanıtla

Birisi

Yanılmıyorsam Lokman Hekim oğluna şöyle bir nasihatte bulunuyor. Diyor ki; Oğlum fakirlikten sakın zira fakirlik aklı kıtlaştırır.....
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23