• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İlber Ortaylı’dan çok konuşulacak Avrupa yorumu! ‘Herkes kuzeye kaçıyor’

CNN Türk'te açıklamalarda bulunan Prof. Dr. İlber Ortaylı, Fransa ve Avrupa’nın durumu ile ilgili yorum yaparak ‘Avrupa giderek zayıflar; birbirini tutan ülkeler değil’ dedi.

2019-11-10 10:27:00 - 2019-11-10 10:30:23
İlber Ortaylı’dan çok konuşulacak Avrupa yorumu! ‘Herkes kuzeye kaçıyor’

CNN Türk'e konuk olan Prof. Dr. İlber Ortaylı, önemli açıklamalarda bulundu. Fransa ve Avrupa’nın durumu ile ilgili yorum yapan Ortaylı, ‘Avrupa giderek zayıflar; birbirini tutan ülkeler değil’ dedi.

Emanuel Macron ve Avrupa’nın geleceği

Fransız entelektüelleri çok şey bilirler ama çok şeyi bilmezler. Fransa İran’ı Türkiye’yi bilir, Rusları bilirler. Bugün çok şeyi bilmiyorlar. Chirac gibi bir entelektüelleri vardı. Türkiye’ye sempatisi vardı AB müzakeresi onun eseriydi. Çince bilirdi. Rusça bilirdi.

Avrupa giderek zayıflar; birbirini tutan ülkeler değil. Ülkelerin içinde bile kuzey güneyi tutmuyor. İtalya’da güney şehirleri boş herkes kuzeye kaçıyor.

İtalya’da Belçika’da ayrılıkçılık artar. Eczanede Fransızca isteyene hizmet vermiyor, öyle durumdalar. Çatışma vuruşma olmaz ama ekonomik olarak zordalar. İspanya Katalonya ne yapıyor diyor. İspanyol işçi Katalonya’da çocuğunu okula kaydedemiyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Kadir

Değişik bir haber ama hoca haklı olabilir, Almanya 16 eyaletten oluşur mesela batı ile doğu arasında dil farkı vardır mesela, İlber hocaya şunu sormak isterim 20 milyon Kürt’ü nasıl durduruyoruz içer de bu insanların dilleri için ne yapmalıyız, yada 15 milyon Alevi bunların inançları için ne yapmalıyız, dünya eski dünya değil bilgi ulaşım hızlı.
 • Yanıtla

Gel pisi pisi

Kadir misiroglu hakkında dediklerinden sonra bu cahilin önde gideni olduğuna ve hiç bir şey bilmedigine kanaat getirdim. Ki ortada Çanakkale savaşı ve cumhuriyet dönemiyle ilgili tonlarca bilgi belge olmasına rağmen. Kemalistlerce kaleme alınmış Resmi tarih yalanları tekrar eden papağandan başka bir şey olmaz bu heriften. Bir kere objektif değil, objektif olmayan adamdan da tarihçi değil ancak masalci olur.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23