• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İlahiyatçı Ak’tan aile kurumunu kurtarmaya yönelik öneriler! ‘İstanbul Sözleşmesi acilen feshedilsin!’

Yeniakit Publisher
2020-01-05 10:32:00 - 2020-01-05 10:35:34
İlahiyatçı Ak’tan aile kurumunu kurtarmaya yönelik öneriler! ‘İstanbul Sözleşmesi acilen feshedilsin!’

Diyanet Birlik-Sen Genel Başkanı Kenan Ak, “İstanbul Sözleşmesi”, “Süresiz Nafaka”, Türk aile yapısı, örf ve adetlerimize uymayan televizyon dizileri ile gündüz kuşaklarına ilişkin, Akit’e özel açıklamalarda bulundu. İstanbul Sözleşmesi’nin aile bütünlüğüne büyük zararlar verdiğini söyleyen Ak, “Aile bütünlüğünün korunması vatanın korunması kadar önemlidir” dedi.

 Oğuzhan Gültekin  Ankara 

Diyanet Birlik-Sen Genel Başkanı Kenan Ak, İstanbul Sözleşmesi, Süresiz Nafaka zulmü ve Türk aile yapısı, örf ve âdetlerimize uymayan televizyon dizileri ve gündüz kuşaklarına ilişkin Akit aracılığı ile yetkililere ve ailelere önemli çağrıda bulundu.

“Ailenin korunması vatanın korunması kadar önemlidir”

İstanbul Sözleşmesi’nin, Müslümanların değerlerini ayaklar altına aldığına dikkat çeken Başkan Kenan Ak, “Aile, Rabbimizin yeryüzündeki ayetlerinden biri olup onun rahmeti ile sevgi, saygı, şefkat ve muhabbete erişen sağlam temellere dayandırılması gereken toplumun en önemli kurumudur. Aile bütünlüğünün korunması vatanın korunması kadar önemlidir. Ancak son yıllarda toplumun temel taşı olarak kabul ettiğimiz aile müessesesi günden güne irtifa kaybetmektedir. Yaşlılar ve çocuklar terk edilmekte, boşanmalar çoğalmakta, aile bireyleri sanal âlemin etkisi altında kalarak toplumsal çürüme günden güne artmaktadır. Bu durumun temelinde ise AB uyum sürecinde imzalanmış, özellikle başta toplumsal cinsiyet eşitliği olmak üzere aileyi yıkan bütün yasalar ve sözleşmeler yatmaktadır. Bu tip sözleşmeler ve yasalar acilen iptal edilmelidir” ifadelerini kullandı.

“Nafaka süresi dinimizin öngördüğü kadar olmalıdır”

Yaklaşık 2 milyon kişiyi mağdur eden “Süresiz Nafaka” konusuna ilişkin konuşan Ak, İslam dininde haram ve helalin belli olduğunu ifade ederek, “Bugün icra edilen nafaka sistemi maalesef Müslümanlara yapılan en büyük zulümdür. Bir çift boşandığı zaman erkek suçu olmasa bile cezalandırılıyor. Süresiz nafaka, ne yazık ki erkeği ömür boyu ezilmeye mahkûm ediyor. Bu sistem sadece erkeği ezmekle kalmıyor. Erkeğin yaptığı ikinci evlilikte, kurduğu yuvanın da ezilmesine neden oluyor. Çünkü adam nafaka ödemek için ailesinin boğazından kısıyor. Yeri geliyor çocuğunun ihtiyacını alamıyor götürüp nafakasını veriyor. Bizce nafaka süresi dinimizin öngördüğü kadar, dinimizin şekillendirdiği kadar verilmelidir. Taraflardan birisi bu işten zarar görüyorsa hukuk sistemimizde bu konuda büyük bir yanlış vardır. Bu yanlış acilen düzeltilmelidir. Türk insanına, Türk toplumuna ve Türk kültürüne aykırı ve fıtrata aykırı olan 6284 Sayılı kanun acilen iptal edilmelidir. Yoksa Müslüman Türk aile yapısı hızla parçalanmaya devam edecektir” değerlendirmesinde bulundu.

Televizyonlarda oynatılan gayri ahlaki dizilere ve gündüz kuşaklarına da değinen Ak, “Ülkemizde aileyi hedef alan ve yok etmeye çalışan ahlak dışı diziler reyting rekorları kırıyor. Bu da toplumun temel taşı olan ailenin içine konulan dinamitin nasıl infilak ettiğinin bir göstergesidir. Müslüman Türk aile yapısı korunmalı ve koruma altına alınmalıdır. Maalesef, son zamanlarda kendisini muhafazakâr olarak tanıtan birçok kişi ve kurum tarafından televizyonlarda oynatılan diziler ve gündüz kuşakları insanlarımızı batı kültürünün etkisi altına girmeye, o kültüre daha çabuk adapte edilmesine çanak tutuyor” dedi. Kendisini İslami kanal olarak lanse eden kurumlarda da ahlaksızlık diz boyu olduğunu söyleyen Ak, “Aile mefhumunu hiçe sayan diziler, maalesef toplumumuzu parçalamaya yönelik patlamaya hazır bir bomba görevi görüyor. Bunun etkisinden de ülke olarak kolay kolay kurtulamayız. Bugün dışarıda çok farklı bir nesil görüyoruz. Müslüman olan bir toplumda gençlerimiz İslam’ın şartlarını bile sayamayacak durumdalar. Bunun en büyük sebebi de bu gayri ahlaki dizilerdir. Devletimizin bu duruma acilen bir çözüm bulması gerekiyor” diye konuştu.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Kara

Türk aile yapısını bozanların iki yakası biraraya gelmesin. Bu kadem, mor çatı, lgbt vakıfları amerikalı soros vakfınfan çok ciddi paralar alıyor.

Kac kez yazildi yetmezmi

İnsafa gelsin istanbul karar senin zarar benim vatandas senin .aile cocuk benim yasak koy evlenmeyim kalmadi birseyim soyle daha ne vereyim kaldir bu yasayi bende sevineyim.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23