Hurma tüketiminde dikkat! İsrail oyununa gelmeyin

Türkiye’de hurma fiyatları 12-110 lira arasında değişiyor. Filistin’de masum sivilleri katleden terör devleti İsrail'in Türkiye’de hurma ithalatında büyük pay sahibi olduğu belirlendi. İsrail isim aldatmacasıyla Türkiye pazarına hurma çeşitleri ihraç ediyor.

16 Mayıs 2018 Çarşamba 11:44
Hurma tüketiminde dikkat! İsrail oyununa gelmeyin

Hurma Peygamber Efendimizin, “İki helal güzel şey hurma ve süt” buyurduğu ve çok sevdiği yiyeceklerden biri olmasıyla ülkemizde önemli bir yere sahiptir. Ancak son yıllarda ülkemizde İsrail menşeili hurmaların tüketildiği gerçeği vicdanları sızlatmakta. İsrail, Gazze’deki katliamlarına devam ederken, Türkiye acı bir gerçekle karşı karşıya. Müslümanlar için önemli değeri olan hurma ithalatında İsrail’in de paya sahip olduğu ortaya çıktı.

Albenisi fazla olan, diğer hurmalara göre daha iri görünen ve ‘Kudüs’, ‘Filistin’ adı ile daha pahalı satılan hurmaların İsrail hurması olduğu ifade ediliyor. Normal hurmalara göre daha iri olmasıyla dikkat çeken İsrail’den ithal edilen hurmalar kg 50 TL ile 100 TL arası değişen fiyatlara satılıyor.

Kudüs hurması adıyla satılan hurma “medjoul” isimli hurma türünün genetik yapısıyla oynanmış hali. İsrail’in genetik yapısıyla oynanmış hurmasının Kudüs Hurması adıyla pazarlanması, Müslümanların aldatılmasına yönelik bir pazarlama stratejisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu tarz ürünlerin paket ambalajlarına baktığımızda Kudüs’le ilgisi olmadığı ve İsrail ürünü olduğu görülmektedir. Bir diğer İsrail’in aldatma hurması ise, kendi topraklarında yetişen “Dehri” adlı hurmanın da Güney Afrika menşeli imiş gibi etiketlenerek piyasaya sürülmesidir.

“Kudüs Hurması” sahte adıyla pazarlanan tür ile “Dehri” çeşitinin tüketilmesi Filistin ve Kudüs davalarına aykırı bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

HURMA İTHALATINDA İSRAİL'İN ORANI YÜZDE 9,64

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2017 yılı ilk çeyrek (Ocak-Mart) dönemi verilerine göre, farklı ülkelerden toplam 12 milyon 904 bin 306 kilo hurma ithalatı yapıldı. En çok ithalat yapılan ülke 6 milyon 908 bin 976 kilo ile İran, bu sayı tüm ithalatın yüzde 53’üne denk düşüyor.

İsrail ise toplam 1 milyon 244 bin 782 kilo hurma ithalatı ile 3. sırada yer alıyor yüzde 9,64’ü demek oluyor. Hurma ithalatı için harcanan paranın yüzde 31’i İsrail’den yapılan ithalat için harcanıyor.

Türkiye 2016 yılında farklı ülkelerden toplam 26 milyon 771 bin 836 kilo hurma ithal ettiği rakamlara yansıyor. En fazla ithalat ise 14 milyon 818 bin 326 kilo hurma ile İran’dan yapıldı. İsrail’den ithal edilen hurma ise 1 milyon 439 bin 350 kiloydu ile toplam ithalatın yüzde 5,37’sine denk geliyor.

KAÇ ÇEŞİT HURMA VAR?

İftar sofralarının olmazsa olmazı hurma ramazan öncesi tezgâhları süslüyor. Hurma fiyatları 12 lira ile 110 lira arasında değişiyor. Türkiye’de en çok talep edilen Medine hurması olarak bilinen mebrum ve meşruk çeşitleridir. Araplar ise daha çok ‘sukkari’ türünü tercih ediyor.

İşte hurma çeşitleri:

Medine (Mebrum): Lezzetli ve besleyici bir çeşittir.

Hudri Medine: Tatlılık oranı yoğundur.

Safavi: Siyah renkli ve orta büyüklüktedir.

Meşruk: Orta büyüklüktedir. Kalın kabuklu ve tatlılığı yoğundur.

Mazafati: Siyaha yakın renkte, ince kabukludur. Oldukça tatlıdır.

Acve: Mucizevi olarak bilinen ve ağacının peygamber efendimiz tarafından dikildiği söylenen hurmadır.

Sukkari: Medine’de yetişen çok özel bir hurma çeşidi. Dalından olmamış şekilde toplanıp uzun bir süre soğuk ortamlarda muhafaza edilen hurma, içerisinde zengin besin değerleri barındırıyor

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Mayıs 2018 Çarşamba 11:44

YORUM YAZ

 • zahide gülzahide gül8 ay önce
  yazık bize ve bunu türkiyeye sokan devletimize öyle ahkam kesmekle olmaz yüksek maaşlı beyler ülkemize israil malı sokmayında görelim nerdesiniz niye sesiniz çıkmıyo
 • oğuzoğuz8 ay önce
  hurmanız bile İsrail den geliyor...
 • abdrhmnabdrhmn8 ay önce
  ben hurma hiç yemem diğer meyvelerden farklı bir özelliği yok
 • HAKTAN YANAHAKTAN YANA8 ay önce
  LAFI BOŞVERİN KARDEŞLERİM EĞER BİR ÜLKEYE BOYKOTMU EDECEKSİN ÜLKE OLARAK DEVLET OLARAK MALLARINI SINIRDAN HİÇBİR ÜRÜNÜ ALMAYACAKSIN...,YAZIK YAZIK HEMDE ÇOK YAZIK HERŞEY PARA DEĞİLDİR.DÜRÜST OLALIM DÜRÜST.....
 • ihsihs8 ay önce
  İyi de devlet buna neden müsaade ediyor?
 • AliAli8 ay önce
  Bu hurmalardan biriside iran dır;kendisini Filistin, Kudüs adıyla pazarlayarak pahalıya satmaya çalışıyor
 • AHMETAHMET8 ay önce
  Mesela ,Rus HükümetininTürkiyeden dometes ithaletmeyi yasaklamayetkisi var. Ama T.C Devletininİsrailden hurma ithal edilmesini yasaklama yetkisi yok.
 • earphoneearphone8 ay önce
  hangi birinin ithalatını yasaklıyacaksın hepsi onların , ayıklamak sana düşüyor yine, tamam hurmayı yimedin diyelim , bu mesajı yazarken kullandığın bilgisayarın işletim sistemi onların , intel onların , şu onların ,bu onların, bu uzayıp gider incelersen , fert olarak bunlara dikkat edersek onların ürünlerini bilip hiçbirimiz kullanmaz ambargo koyarsak devlette bakar bu ürünlere talep yok keser ithalatı , Yahudi bu sefer bakar mal satamıyor ,zarar ediyor kuyruğunu sıkıştırır gelir karşına sende istediğini yaptırışın ona , ama hurma yimeyip çamaşırlarımı ariel daha beyaz yapıyor onu kullanıyorum dersen bu olmaz, hep kaybedersin.
 • GerçekGerçek8 ay önce
  ... niye müsade ediyorsunuz bu iTHALTA?
 • ercanercan8 ay önce
  kardeşim ithal edeni ikaz etsene.. yoksa oy vermeyiz desene.. filistin kanı akıtanların hurmalarını neden ithal ediyorsunuz desene dilin mi yok?sesin mi çıkmıyor? yoksa korkuyormusu?
 • MELİK SERÇEÖNÜMELİK SERÇEÖNÜ8 ay önce
  .... hani rusya bizim domatesleri istememişti ya... gariban insanlar ne anlar israilin bu oyunundan . .devlet nerede, ne yapar.... millete israil hurması yedirme ithalatı durdur desene...
 • TÜRKOĞLUTÜRKOĞLU8 ay önce
  BU VE BUNA BENZERLERİN İTHALİNE NİYE İZİN VERİLİYOR.OLMAZSA OLMAZMI.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Ocak 2019