Hükümetten 2. bahar müjdesi

2018 başında ‘torba yasa’ ile birçok düzenlemeye imza atan Hükümet, 24 Haziran öncesi geniş toplum kesimlerini ilgilendiren müjdeleri bir bir hayata geçirmeye devam ediyor. İkinci Bahar Paketi’nde üreticiden emekliye, öğrenciden işadamlarına kadar geniş bir kesimi ilgilendiren düzenlemeler yer alıyor.

15 Mayıs 2018 Salı 08:14
Hükümetten 2. bahar müjdesi

Hükümet, yeni hazırladığı paket ile milyonların cebine yansıyacak, günlük yaşamına dokunacak, ödeme kolaylıkları ve rahatlama sağlayacak adımlar atıyor. Meclis Başkanlığı’na sunulan pakette yer alan bazı önemli başlıklar şöyle:

1,2 MİLYAR BORÇ YAPILANDIRILIYOR

1 milyar 200 milyon liralık köprü, yol geçişi cezası yeniden yapılandırılıyor. Otoyollar başta olmak üzere parasını ödemeden geçiş yapanlara kesilen cezalar ve faizlerin bir kısmı silinecek, bir kısmı taksitlendirilecek.

İŞVERENLERE BİR ŞANS DAHA

Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilen ildirgelerde hesap hatası yüzünden kesilen cezalar düzenlemeyle verilecek 15 günlük ek süre içinde düzeltilirse cezalar silinecek. Kuruluşlardan kaynaklı hatalarda ceza kesilebiliyor.

ÇİFTÇİNİN ELEKTRİK BORCU YAPILANDIRILIYOR

Yaklaşık 50 bin çiftçinin tarımsal sulamada kullandıkları elektrik borçları takibe girmeden tahsil edilebilecek. Bu çiftçilerin borçları, tarımsal destekleme ödemesi yapacak bankaya bildirilecek.

VARLIĞINI GETİRENİN YÜZÜ GÜLECEK

Varlık Barışı uygulamasının detayları netleşti. İşletmeler, kenarda duran para, altın, döviz ve gayrimenkulünü aktiflerine dâhil ederek bilançolarını güçlendirebilecek.

EMEKLİ VE MEMURA ENFLASYON FARKI ZAM

Uzmanlar, ilk 6 aylık enflasyonun yüzde 5-5.5 aralığında tahmin ediyor. Buna göre; SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 5-5.5 seviyesinde olacak, memurlar ve memur emeklileri de enflasyon farkı alacak.

EMEKLİLERE ÇİFTE BAYRAM İKRAMİYESİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, emeklilere bin liralık bayram ikramiyesinin haziran ayının ilk haftasında ödeneceğini açıkladı. Sarıeroğlu, “İkramiyeyle ilgili çok güçlü bir adımı atacağız” dedi.

ÖĞRENCİLERE KREDİ BORCU MÜJDESİ

Öğrenim kredisi borcu olan 300 bin öğrencinin yüzünü güldürecek. Karar kapsamında öğrencilerin 3 milyar 900 milyon liralık kredi borcu yeniden yapılandırılacak, herhangi bir gecikme faizi alınmayacak.

BEDELLİ ASKERLİK BEKLENTİSİ

Başbakan Binali Yıldırım’ın “Bedelli askerliğe bakış açımız müspet” açıklamasının ardından Millî Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı’nın yapacağı teknik analiz sonrası son kararın verilmesi bekleniyor.

İMAR BARIŞIYLA YIKIMLAR DURACAK

Tüm yapıların kayıt altına alınması ve tapu sorunlarının çözülmesi için konutlar üzerindeki yıkım kararlarını durduracak. Yaklaşık 70 milyar liralık gelir gelmesi beklenen imar barışı 12 ila 13 milyon konutu ilgilendiriyor.

ÜNİVERSİTEYE DÖNÜŞ UMUDU

Üniversiteyi bırakmak zorunda kalanlara yönelik önemli bir adım geliyor. Başbakan Yıldırım’ın ‘konuşacağız’ dediği düzenlemenin yakın zaman içerisinde gündeme gelmesi bekleniyor.

AKARYAKIT FİYATLARI DÜŞEBİLİR

Akaryakıt başta olmak üzere bazı ürünlere yönelik ÖTV indirimi geleceği iddiası oldu. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem’in de fiyat esnekliği az olan mallarda ÖTV indirimine gidilmesi gerektiğini ifade ettiği belirtiliyor.

4 MİLYON EMEKLİ ‘PATRON’ OLACAK

AK Parti ekonomi yönetimince hazırlanan ‘Güçlü Ekonomi Güçlü Toplum’ raporuna göre sayısı 4 milyonun üzerindeki emeklilerin birçoğu evden çıkacak, kendi işyerini açıp istihdam oluşturabilecek.

KONUT ALIMINDA VERGİ KOLAYLIĞI

Son düzenlemeyle konutta uygulanan yüksek KDV oranı aşağıya çekilirken tapu harçlarında geçen sene de uygulanan 3/1’lik indirim müjdesi sektörü rahatlattı.

 

Yeni Akit Gazetesi

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Mayıs 2018 Salı 08:14

YORUM YAZ

 • HAKAN ENÖNDEHAKAN ENÖNDE8 ay önce
  506 sayılı yasa gereğince kurulan banka ve sigorta vakıf emeklileri yaklaşık 150 000 kişi bu haktan faydalanabilecekmi ??? unuuldumu
 • abdullahabdullah8 ay önce
  bedelli, askerlik istiyoruz
 • mesut özsoymesut özsoy8 ay önce
  sağlıkçılara;yıpranma veemekliyeyansıyacak üçretleryasasıçıkmazsa,hiçbirpartiyeOYYOKKKKKKKK
 • hakanhakan8 ay önce
  yaşa takikanlara emekliligini bekleyenlere acil meclisten gecmesini arz ederiz
 • eyt eyt 8 ay önce
  eyt yine yok.
 • serdarserdar8 ay önce
  geçen sene cb söz verdi hala somut bir adım yok bu sefer de seçimden önce bedelli çıkmazsa çok oy kaybedecekler!
 • Murât aslanMurât aslan8 ay önce
  Bedelli askerlik acil çözülmesi gereken büyük bir sorun
 • Vatandaş Vatandaş 8 ay önce
  Peki hükümetin şimdiye kadar aklı nerdeymiş acaba. Sormak istiyorum bugün akaryakıta gelen zamdan haberleri varmıymış acaba. Hükümet ayağına sıkıyor. Becerikli hükümet vatandaşın üzerinden yükü alır. Bunlar ne yapıyor yük veriyor. Hep mıydı mıy yeter. 24 Haziran da millet bunun hesabını çok ağır soracaktır.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Ocak 2019