Her keseye uygun Ramazan kolileri hazır

Gıda fiyatlarındaki artış; Ramazan kumanyalarına, yardım ve erzak paketlerine yansıdı. Bu yıl daha detaylı araştırma yapan vatandaşlar, yardımlaşma ve dayanışmanın önemli bir ayağı olan paketleri doğru adreslerden satın almak istiyor.

25 Nisan 2019 Perşembe 11:16
Her keseye uygun Ramazan kolileri hazır

Enflasyonu tetikleyen fahiş gıda fiyatları, Ramazan kumanyalarının ve yardım paketlerinin zamlanmasına neden oldu. Bu durum karşısında uygun fiyatlı; zengin kumanyaları ve paketleri aramaya koyulan yardımseverler, toptancıların kapısını çalıyor.

Kıpırdanma başlıyor

İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği (İGTOD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karlı, Yeni Akit’e yaptığı açıklamada Rami’de bir miktar kıpırdanma görüldüğüne işaret ederek, “Firmalardan art arda sipariş alıyoruz, yoğun bir tempo içerisine giriyoruz” dedi.

Koli fiyatlarının 50 liradan başladığını, 100-150 lirayı bulduğunu belirten Karlı, “Bedelleri ürün adedi belirliyor. Tabii özel talepler alan, 200-250 liraya kumanya paketleri hazırlayan toptancılarımız da var” diye konuştu.

Kumanya bedellerinde hissedilir bir artış gözlenmediğine dikkat çeken Karlı, şunları söyledi: “Ne var ki bazı ürünlerin fiyatlarında spekülatif artışlar söz konusu. Bu nedenle fiyatlar bir miktar yükseliyor. Örneğin pirincin kilosunun 5-6 liradan 7-8 liraya çıkmasına anlam veremiyoruz. Süt ürünlerinin yüzde 20-25 pahalanacağı ifade ediliyor. Bu durum da anlaşılır değil. Şu muhakkak ki ekonomimizi hedef alan saldırıların ardından spekülatörler devreye girdi ve dolar ile ürün fiyatlarını arttırdı. Onu durgunluk takip etti. Umut ediyoruz, bu durgunluk geride kalır ve hayat yeniden normale döner.

Ücretler makul

Yardımseverlere Ramazan kolileri hazırlayan Cuma Kumanya da artan maliyetleri sineye çekiyor. Şirket yetkililerinden Mehmet Çalık, kolilerde yer alan pirinç, fasulye, un ve yağ gibi gıda maddelerinin fiyatlarının yüzde 30-40 zamlandığını kaydederek, “Buna rağmen kumanyalarımızı makul ücretlerden müşterilerimize sunuyoruz” şeklinde konuştu.

Çalık, 85 liraya da; 100-150 liraya da kumanyalarının bulunduğunu dile getirdi.

Kumanya taleplerinin giderek gerilediğini de savunan Çalık, “Bunda firmaların hediye çeklerine yönelmesinin payı büyük” diye ekledi.

İnternetten 66.90 liralık paket satışı

PTT’nin e-ticaret sitesi www.epttavm.com ‘da Ramazan kumanya paketleri satışa sunuluyor. Sitede Standart Paket 66,90 liradan, Bereket Paketi 69,90 liradan, Süper Paket 89,90 liradan, Mega Paket 99,90 liradan alıcılarını bekliyor. Bakliyat türlerini, makarna, çay, tuz ve şeker gibi temel tüketim ürünlerini ihtiva eden paketlerin yoğun ilgi göreceği tahmin ediliyor.

Gıda zammı kumanyaya yansıdı

Büyük marketler, Ramazan kolilerinin fiyatlarını artırdı, ağırlığını azalttı. Kolilerde kiloluk ürünlerin yerini gramlıklar almaya başladı.

Gramajların eksiltilmesine tepkili olan gıda firmalarının yöneticileri, kolilerdeki ürün sayısının da aşağı çekildiğinden şikâyet etti. 

Aynı yöneticiler, ayrıca “Kumanya satın alacak olanlar oyuna gelmemeli, paketlerde yer alan ürünlerin gramajlarına ve sayılarına dikkat etmeli” uyarısı yaptı.

Yeni Akit Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 25 Nisan 2019 Perşembe 11:16

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    19 Mayıs 2019