• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Her gün limon çekirdeği yerseniz bakın ne oluyor! Sakın çöpe atmayın

Çorbaya, salataya döktüğümüz limonun çekirdeğini genellikle bir kenara ayırır ve çöpe atarız. Bu haberden sonra çöpe atmaktan vazgeçebilirsiniz.

Yeniakit Publisher
2022-06-29 10:36:00 -
Her gün limon çekirdeği yerseniz bakın ne oluyor! Sakın çöpe atmayın

Evlerin vazgeçilmezi limon, her an elimizin altında bulunan ve aslında değeri pek bilinmeyen bir meyvedir. Neredeyse tüm yemekleri lezzetlendirmek için suyunu kullandığımız, yeri geldiğinde kabuğunu bile tatlılara eklediğimiz limon aslında bir şifa deposudur. Peki ya çekirdekleri ne işe yarar? İşte cevabı...

Limon çekirdeği çoğu zaman çöp olarak gördüğümüz ancak mucizevi faydaları olan bir tohumdur. Doğru şekilde tüketilmesi durumunda pek çok hastalığın tedavisinde kullanılabilir. Yapılan araştırmalar sonucunda doğru şekillerde hazırlanıp kullanılan limon çekirdeğinin de en az limonun kendisi kadar yarar sağladığı kanıtlanmıştır.

İşte saymakla bitmeyen limon çekirdeğinin bazı faydaları…

İçeriğinde bulunan bileşenler sayesinde beyin gelişimi ve sağlığı konusunda oldukça etkilidir. Günlük beslenmenizin bir parçası olarak limon çekirdeği tüketmeniz beyin sağlığınızı iyi yönde etkiler. Limon çekirdeği aynı zamanda barındırdığı yağlar nedeniyle beyin fonksiyonlarını gelişimine de yardımcı olur.

Doğal bir ağrı kesici olarak kullanılabilir. İçeriğinde bulunan salisilik asit aspirinin de ana bileşenlerinden biridir. Eğer ağrı kesicilere bir alternatif arıyorsanız limon çekirdeği yemek ağrınızı hafifletmeye yarayacak tamamen doğal bir yöntemdir.

İdrar yolu enfeksiyonu tedavisinde etkilidir. Limon çekirdeği güçlü antibakteriyel özelliğe sahip olması nedeniyle tüketilmesi durumunda idrar yollarını temizleyerek idrar yolu enfeksiyonunu giderir. Geçmeyen idrar yolu enfeksiyonlarıyla da savaşabilir.

Zehirli bitki ve hayvanların vücut üzerindeki etkilerini giderir. Ciltte etkilenen bölgenin üzerine ezilmiş limon çekirdeği koymak alternatif bir ilaç görevi görür.

Yapılan araştırmalar sonucunda özellikle meme kanseri üzerinde olumlu etkisi kanıtlanmıştır. Kanser tedavisinde alternatif bir yol olarak kullanılmaktadır.

Gıda zehirlenmesinin etkilerini gidermede ve zehrin vücutta kolayca atılmasını sağlamakta oldukça etkilidir.

Limonun kendisi kadar çekirdeği de cilt dostudur. İçeriğinde bulunan bileşenler başta nitrik asit olmak üzere ciltte oluşan sivilce ve aknelerin tedavisinde etkin rol oynar. Sivilce sorunu yaşayanların sıkça yararlandığı limon çekirdeği yeni oluşacak sivilcelerin de önüne geçer.

Ağız kokusunu önlemede oldukça etkili bir rol oynayan limon çekirdeği, düzenli tüketilmesi durumunda ağzın içerisinde oluşan zararlı bakterileri yok eder. Nefesinizi ferahlattığı gibi dişlerin daha beyaz ve parlak gözükmesine yardımcı olur.

Limon çekirdeği nasıl kullanılmalı?

Yanlışlıkla limon çekirdeği yutmanızın size bir zararı olmaz ancak, sindirilmesi oldukça güç hale gelir. Bu nedenle toz haline getirerek çeşitli bal gibi tatlı gıdalarla karıştırılarak tüketilmesi daha yerinde olacaktır. Çünkü limon çekirdeği içerisinde bulunan salisilik asit nedeniyle oldukça acı bir tada sahiptir.

Cilt üzerine uygulanması için yine öğütülerek toz haline getirilmesi ve krem gibi uygulanması yerinde olacaktır.

Sabah

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Dede Diyor

Bundan yıllar önce apandisiti limon çekirdeğinin yaptığını söylerlerdi. Artık kimse bunu söylemiyor. Allah aşkına böyle abuk subuk şeylerle milleti perişan etmeyin. 25 yıl tereyağını bize haram ettiler. Hiç bir denilene de artık inanmıyoruz. Kafamızı bulandırmayın. Yazacaksanız haram gıdaların mesela domuz etinin zararlarını yazın. Biraz ilkeli olun.

emekli

yutarsan apandsitten acil ameliyat olursun iyice ezmen lazım
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23