• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

HDP'li Dede'den skandal 'vicdani ret' açıklaması! TSK'nın gücünden işte bu kadar rahatsızlar

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu'ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede'den skandal bir çağrı geldi. HDP'li Dede, "vicdani ret" hakkının tanınmasını talep etti.

Yeniakit Publisher
2022-05-15 18:02:00 - 2022-05-15 19:28:37
HDP'li Dede'den skandal 'vicdani ret' açıklaması! TSK'nın gücünden işte bu kadar rahatsızlar

 yeniakit.com.tr 

HDP, PKK terör örgütünü bitirme noktasına getiren Türk Silahlı Kuvvetleri'ni hedef aldığı açıklamasında, "vicdani ret" hakkının tanınması talebinde bulundu.

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu'ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede vicdani redde ilişkin açıklamasında AK Parti iktidarını da hedef aldı.

HDP'li Dede, AK Parti iktidarının vicdani ret hakkını kabul etmemesine ilişkin, "İktidar, caydırıcı olmak adına vicdani reddini açıklayan kişileri ceza tehditleriyle baskı altına alıyor." ifadelerini kullandı.

HDP'li Dede TSK'yı hedef aldı

Her Türk gencinin vatanı için yaptığı askerlik görevi üzerinden Türk Silahlı Kuvvetleri'ni hedef alan Ümit Dede, şunları söyledi:

İnsanın öldürülmediği, emir talimat hiyerarşisinin olmadığı ve şiddetten uzak bir yaşam biçimi olarak tanımlanan Vicdani Ret hakkı, dünyanın bir çok ülkesinde ve Avrupa ülkelerinin neredeyse tamamında tanınmaktayken Türkiye’de tanımama şeklindeki tutum ısrarla devam ettirilmektedi

Bu anlamsız ısrarın sebebi, Cumhur İttifakı'nın yurt içi ve yurt dışında yürüttüğü savaş politikalarına, kolluk kuvvetlerinin hukuk tanımayan müdahalelerine bakıldığında çok net anlaşılmaktadır. Vicdani Ret hakkı, hükümetin elinde son enstrüman olarak çaldığı savaş borazanlarının iyice şiddetlendiği bugünlerde daha çok anlam kazanmaktadır.

Vicdani ret hakkı için her türlü dayatma ve şiddete karşı direnen tüm vicdani retçilerin siyasi ve hukuki mücadelesinin yanında olduğumuzu vurguluyoruz.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Serdar Doğan

Vicdani Ret hakkını doğru buluyorum. Tek Bir Şart ile; Seçme, seçilme, kamu kuruluşlarında görev yapma, Sosyal yardım alma gibi konularda MAHRUMİYET...

bükücü

size silah versek Balıkesirde olduğu gibi bizim askerimize saldırırsınız yada devletim silahını dağa kaçırırsınız
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23