Hatice Cengiz BM kürsüsünde konuştu... 'Size çağrıda bulunuyorum'

Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi'nde konuştu.

27 Haziran 2019 Perşembe 06:12
Hatice Cengiz BM kürsüsünde konuştu... 'Size çağrıda bulunuyorum'

Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz, İsviçre'deki BM Cenevre Ofisi'nde devam eden 47 üyeli Konseyin 41'inci oturumunda, uluslararası bir insan hakları kuruluşu adına söz aldı.

"Benim adım Hatice Cengiz. Size burada bir kurban olarak hitap ediyorum." diyen Cengiz, nişanlısı Kaşıkçı'nın vahşice katledildiğini söyledi.

BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard'ın, geçen hafta açıkladığı rapora ilişkin beklentilerini anlatan Cengiz, "Öncelikle rapor, uluslararası bir soruşturmanın yapılması gerektiğini açıkça ortaya koyuyor. BM Genel Sekreterini, Callamard'ın bu soruşturma çağrısını desteklemesi için üye devletler nezdinde girişimde bulunmaya çağırıyorum." ifadelerini kullandı.

Cengiz, Kaşıkçı'yı öldürme emrini kimin verdiğini bilmek istediğini vurgulayarak, "Naaşının nerede olduğunu bilmek istiyorum. Harekete geçmenizi istirham ediyorum. Callamard'ın da söylediği gibi yaptırımların zamanı geldi. Cinayetin ardındaki kişiler ve bunu örtbas edenler, hak ettikleri cezayı almalı." diye konuştu.

"Tarih, gerçeğe sadık kalanları ve olmayanları not edecektir." diyen Cengiz, Konsey üyelerini cinayetin aydınlatılması için harekete geçmeye davet etti.

Rapor geçen hafta açıklanmıştı

Suudi gazeteci Kaşıkçı, 2 Ekim 2018'de Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmüş, cinayetin ardından ABD yönetimi, Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın cinayetle ilgisinin olmadığını ileri sürmüştü.

Kaşıkçı cinayetine yönelik aylardır uluslararası soruşturma yürüten Callamard, elde ettiği bulguları ve tavsiyeleri içeren raporunu geçen hafta açıklamıştı.

Raporla ilgili AA muhabirine açıklama yapan Callamard, "Öncelikle (Kaşıkçı'nın) öldürülmesi uluslararası bir cinayetten daha fazlasıdır. Cinayette bir dizi uluslararası hukuk ihlal edildi. Cinayet, uluslararası ilişkilere büyük zarar verdi, bundan dolayı BMGK'nin bu cinayeti ciddiye alması önemlidir." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 27 Haziran 2019 Perşembe 05:42

YORUM YAZ

 • ŞENAY DOĞANDAN AHMETEŞENAY DOĞANDAN AHMETE21 gün önce
  ben yedi yaşındayken hiç yok yere adamın biri babamı 18 yerinden bıçaklayarak öldürdü yetim büyüdüm annem cenazesini görmüş yaralarına pamuk basmışlar babamı deştiler 23yaşına kadar ağladım babamı sen aldın onu mezarından çıkar diye katilini hiç suçlamadım bir yatsı namazında duam kabul oldu secde ederken yerden bir kapı açıldı ve ben babamı seyrettim o gün babamın yerini allah aldı bugün 45yaşındayım 38 yıl boyunca birgün olsun babamı bir katil yok etti demedim allah verdi allah aldı dedim ve kazananan ben oldum allaha emanet ol
 • Mesut Sarp Mesut Sarp 22 gün önce
  Zannediyorum ki dini nikah yetmedi illa resmi nikah diye tutturdu ve adam baskıya dayanamayıp istemiyerek ölüme gitti. Bu olay Suudlarin vahşiliği yanında kadınların sabursizligininda bir simgesi oldu.
 • ihsanihsan22 gün önce
  bm raporunu uluslararsı mahkemeye göndersin dava açsın
 • AhmetAhmet22 gün önce
  Zatı muhterem, şenay doğan; şimdi birileri gelse sizi veya bi yakınınızı katletse,Allahtan gayrı can almaya kadir varlık var mı yakınım ne şekilde ölmüş olursa olsun ONU ALLAH ÖLDÜRDÜ ALLAH VERDİ ALLAH ALDI BAŞKASININ KAPISINDA BİŞEY ARAMAM Kİ ARADIĞIMI VERMEYE MUKTEDİR Mİ ONLAR ALLAHTAN DAHA MI BÜYÜĞÜNÜ BULDUN DA KAPI KAPI DOLAŞAYIM dermisin? Allah'a emanet ol.
 • şenay doğanşenay doğan22 gün önce
  türbanlısın başındaki eşarp ben allaha iman ediyorum diye bağırıyor peki Allahtan gayrı can almaya kadir varlık var mı kaşıkçı ne şekilde ölmüş olursa olsun ONU ALLAH ÖLDÜRDÜ ALLAH VERDİ ALLAH ALDI BAŞKASININ KAPISINDA NE ARIYORSUN Kİ ARADIĞINI VERMEYE MUKTEDİR Mİ ONLAR ALLAHTAN DAHA MI BÜYÜĞÜNÜ BULDUN DA KAPI KAPI DOLAŞIYORSUN allaha emanet ol başın sağolsun

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Temmuz 2019