• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Guterres kabul etti! BM'de istifa

Yeniakit Publisher
2024-04-17 01:29:00 -
Guterres kabul etti! BM'de istifa

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Abdoulaye Bathily'nin istifasını kabul etti.

BM Sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, Guterres, Bathily'ye Libya'da barış ve istikrarı yeniden inşa etme yönündeki çabaları için teşekkürlerini iletti.

Bathily'nin istifasını kabul eden Guterres, BM'nin Libyalılar tarafından yürütülen siyasi sürece desteğini sürdüreceğini ifade etti.

Bathily, BM'deki gazetecilere dün yaptığı açıklamada, Libya'da durumun son aylarda kötüleştiğini, bunun iki temel nedeni bulunduğunu, birincisinin Libyalı tarafların statükoyu sürdürme çabası, diğer temel sorunun ise bölgesel ve uluslararası dinamikler olduğunu belirtmiş, "Libya bugün savaş alanına dönüşmüş durumda." ifadesini kullanmıştı.

Bathily, "Libya, egemenliğini yitirme yolunda ilerliyor." uyarısında bulunarak, BM'nin bunu engellemeye çalıştığını ancak dış aktörler tarafından yürütülen farklı girişimlerin BM'nin emeklerini baltaladığını kaydetmişti.

Bu çerçevede BM Güvenlik Konseyinin de büyük rol oynadığını vurgulayan Bathily, "BM Güvenlik Konseyi 2011'de Libya'ya müdahale etme kararı aldı. Bu nedenle sorumluluğunu üstlenmeli. Durumun iyileşmesi gerekirken, üye ülkeler arasındaki koordinasyonsuzluk nedeniyle kötüleşiyor." açıklamasında bulunmuştu.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Bathily, mevcut koşullarda BM'nin başarılı şekilde çözüm için çalışmasının mümkün olmadığına işaret ederek, "Genel Sekreter'e istifamı sundum. Kendisi karar verecektir." ifadesini kullanmıştı.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Kara

Reis yanlış yaptı, libyanın tamamını taşeron piyonlardan temizleyip, Libyayı vilayetine bağlamalıydı, siyasi, ekonomi her yönden bu topraklar Türkiye 2. Yüzyılına damga vuracaktır, suriye, ırak, lübnan, filisti tamam vilayet altına alınmadan Türkiyeye rahatlık yoktur, Türkiye artık savunmadan akıncılığa geçmeli her türlü hamleye akın yaparak bertaraf etmelidir, Koreye hiçbir çıkarımız olmadan asker gönderdiysek onun diyetini birzamanlar hakimiyetimiz olan topraklarda da söz hakkımız olmalı...

BM

Nalıncı keseri, Üluslararası dinamiklerinizin canı cehenneme.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23