• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Fransızlardan Türkiye ile ilgili çarpıcı makale: Meydan okuyor

Fransız Araştırma Kurumu IFRI, "Eski Düzenin 'Bekçisi' ile Zorlu Bir Acil Güç Arasındaki Jeopolitik Rekabet" başlıklı bir makale yayımladı. Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de etkisini artırmasının bölgeyi kendi etki alanı olarak gören Fransa’da ciddi rahatsızlık oluşturduğu belirtilen makalede "Erdoğan, Fransızlarda Batı’nın düşmanı olan 'Güçlü Türk' hatırasını canlandırıyor" ifadelerine yer verildi.

Yeniakit Publisher
2021-05-10 14:12:00 -
Fransızlardan Türkiye ile ilgili çarpıcı makale: Meydan okuyor

Fransız Araştırma Kurumu IFRI, Doğu Akdeniz özelinde Türkiye ve Fransa rekabetine ilişkin bir makale yayımladı.

Makalede yer alan çarpıcı ifadeler şu şekilde:

"Doğu Akdeniz'deki Fransız-Türk ayrılığı, birden fazla cephede oynanan jeopolitik bir güç mücadelesidir: Libya, Suriye, Lübnan. Ankara'nın geniş ulusal egemenlik anlayışı ve Fransa'nın Akdeniz vizyonu ve bölgedeki çıkarlarının tanımı ile çelişiyor.

"Türkiye meydan okuyor"

Fransa eski bölgesel düzenin savunucusu, Türkiye ise büyük bir meydan okuyucu olarak hareket ediyor. Fransa-Türkiye geriliminin merkezinde ilk olarak bir deniz alanı anlaşmazlığı yatıyor, Ankara, Kıbrıs'ın kuzeydoğusunda sondajlara başladığında Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Avrupa'yı Türkiye'ye karşı birleşik bir cephe oluşturmaya çağırdı.

Ankara'nın egemenlik anlayışı, Fransa'nın Akdeniz vizyonu ve bölgedeki çıkarlarının tanımı ile çelişiyor. Bu nedenle, Türk-Fransız ayrılığı, özünde, Fransa ile bölgesel düzene meydan okuyan Türkiye arasındaki bir güç rekabetidir.

"Türkiye ikili bir MEB alanı oluşturdu"

Macron'un Libya'daki politikası, 'Paris'in doğrudan etki alanının bir parçası olarak gördüğü bir bölge olan Kuzey Afrika üzerindeki Fransa'nın nüfuzunu ve liderliğini korumak ve Libya'nın petrol ve gaz endüstrisinden pay almak.

Türkiye'nin Libya'daki varlığı, BM tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti'ni desteklemek için oldu. Türkiye ve Libya arasındaki anlaşma, Türkiye'nin Libya ile sınırlarını belirliyor ve Türkiye'nin güney Akdeniz kıyısından Libya'nın kuzeydoğu kıyısına kadar uzanan ikili bir MEB alanı yaratıyor. Bu, Ankara'nın gücünü ve kapasitesini kanıtlamak, ayrıca bu şekilde düşmanlarını kendisine meydan okumaktan caydırmak anlamına geliyor.

"Ankara'nın hamleleri Batı için tehdit"

Paris'ten bakıldığında, Ankara'nın cesur hareketleri Türkiye'nin yükselen bir güç olduğunu ve jeopolitik eğilimleri anlamında daha geniş bir alana nüfuz etmeye başladığını gösteriyor. Ankara'nın hamleleri, geleneksel güçler tarafından kurulan askeri ve siyasi çıkarları sorgulatıyor. Bu, Batı çıkarlarına uymayan jeopolitik bir gerçeklik.

"Paris için Erdoğan baş ağrısı"

Paris, Erdoğan'ı bir "baş ağrısı" olarak görüyor. Erdoğan, Fransızların gözünde tarihsel bir rakip, meydan okuyan ve hatta Batı'nın düşmanı olan 'Güçlü Türk' hatırasını canlandırıyor. Dolayısıyla, Erdoğan özünde Fransa ve Avrupa için tehdit ve tehlike."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Rabia Zafer

Sömūrgeci Fransa, Bundan Sonra Havasını Alacak Artık.
 • Yanıtla

yorgun ak

Kanuniden titrediğiniz gibi Erdoğandan da titriyeceksiniz
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23