Fransa'dan skandal Türkiye kararı

Fransa Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan ortak açıklamada, terör örgütü PKK/YPG'ye karşı Suriye'nin kuzeyinde yürütülen Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türkiye'ye tüm silah ihracatının askıya alındığı duyuruldu.

12 Ekim 2019 Cumartesi 22:50
Fransa'dan skandal Türkiye kararı

Barış Pınarı Harekatı'nın yankıları uluslararası gündemdeki yerini korurken, Fransa'dan skandal bir karar geldi. Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türkiye'ye tüm silah ihracatının askıya alındığı belirtildi.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, ülkesinin, Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla başlattığı Barış Pınarı Harekatı'nda kullanma ihtimali olan her türlü savaş teçhizatının ihracatının durdurulması kararını aldığını belirtti.

Parly, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Fransa, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusunda yürüttüğü askeri harekatın durdurulmasını beklerken, bu harekatta kullanılma ihtimali olan her türlü savaş teçhizatının Türkiye'ye ihracatının durdurulması kararını aldı" ifadelerini kullandı.

Florence Parly, bu kararın işleme konulduğunu da kaydetti.

Silah satışını durduran ülke sayısı 5'e yükseldi

Almanya, Norveç, Finlandiya ve Hollanda da Türkiye'ye yönelik silah ihracatını askıya alacağını açıklamış, İspanya ise 'Suriye'deki gerilimin tırmanması durumunda' Türkiye'deki Patriot hava savunma sistemlerini geri çekeceğini duyurmuştu. Fransa'nın da silah satışını askıya alacağını açıklamasıyla, Türkiye'ye silah satışını durduracağını açıklayan ülke sayısı 5'e yükselmiş oldu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Ekim 2019 Cumartesi 22:50

YORUM YAZ

 • bugün silah satma yarın herşeyini satacaksinbugün silah satma yarın herşeyini satacaksin1 gün önce
  Onun bunum çocukları satmicakmis mis ulan siz para için herseyinizi satarsınız. Zaten ab nin sonu deldi. Yakında ekmeğe mama diyeceksiniz. Kendiniz yalvaracaksiniz bizden ne istersen al ama ekmek ver diye. Size o zaman ekmek verenin şimdiden Allah belasini .... Size acımak hainliktir.
 • HarunHarun1 gün önce
  Tam olarak haçlı zihniyeti başladı . Ancak Allah ın izni ile tek ve hak din Islamiyet ve gercek islam devletleri kazanacak
 • KubatKubat1 gün önce
  Ne bicim NATO bu... Bunlar muttefik degil mi yahu
 • emrah demiremrah demir2 gün önce
  Silah satışının durdurulması yerli sanayide bu silah ve mühimmatın yapılabilmesinin önünü açacak hayırlı bir gelişmedir. Mevcut bilgi ve tecrübemiz ile şu anda acil ihtiyacımız olan her çeşit askeri malzemeyi üretebileceğimiz kanaatindeyim, yeter ki gerekli siyasi irade gösterilebilsin.
 • MikiforovMikiforov2 gün önce
  Şimdi bakın avrupaya ağzınız açık sizi ab ye akacaklar mı onlara kul köle olmak için mi istanbul sözleşmesinden dönmüyorsunuz resmen adamlar bizi yoketmeye ant içmişler hangi sebeple o sözleşmeye imza attırdı birkaç şımarık ve ezik kadın şirretin dolduruluşuna gelindi başka hiçbir sebebi yok, derhal dönün bu yanlıştan anında ambargolar kalkmazsa namerdim
 • KafkasKafkas2 gün önce
  Türkiye'ye silah satışını durduran tüm Nato ülkelerine siz de yaptırımlar uygulamaya başlayın. Madem Türkiye'ye böyle düşmanlık yapıyorlar, o zaman mesela Amerika dahil (F-35) Türkiye'ye silah ambargosu uygulayan Nato ülkelerinin gemilerinin boğazlardan geçmesini yasaklayın. Güney Kıbrıs'ta Türkiye'ye karşı askeri üs ve deniz üssü açan Nato ülkelerine de aynı şekilde. Gemilerinin boğazlardan geçmelerini ve Türk limanlarından herhangi bir destek almalarını yasaklayın. Yaptırıma yaptırımla karşılık vermezseniz aynen devam ederler.
 • PortPort2 gün önce
  Skandal skandal silah satışı yasaklandı yaptırım ambargo haberine ırkçı havuzyobazi irkcikemalist yobazi manşetlere yetiştiremiyor finlandiya norveç holanda alman fransa abd daha neler ortalık gülük gülistanlık ken yerli mili silah haber manşetine yetiştiremiyor dular savaş başladı haçlı siyonist silahları cıktı ortaya katilakit böylerezilsiniz alırken tek harf haber yapmadınız keles ırkçı kafatiscilar
 • CemsCems2 gün önce
  Salalım göçmenleri açalım sınırları ne halleri varsa görsünler. Ertesi gün kapımızda köpek olurlar. Ne avrupa ne nato tam bağımsız TÜRKİYE
 • Ayhan Ayhan 2 gün önce
  Kötü komşu ,insanı mal sahibi yapar? Ve yapıyorda,siz verdiğiniz silahları kullandığımızı zannedin evet kullanıyoruz ama 20 sene satığınız silahları,ama bizim gerçek zaferimiz yerli silahlardır,
 • Üstaz Üstaz 2 gün önce
  En çetrefilli zamanda Patriot ları çekiyor hainler. Bide bize S400 leri almayacaksınız diyorlar. Herifçi oğulları der demesine de , bu içimizdeki hainlerde aynısını diyor ya . Bari Özür beyan etseler, Bilemedik deseler, Reis haklıymış deseler, belki afva yüzleri olurdu. Nerdeee, bizi içimizdeki hainlerden kurtaracak bi Yavuz Sultan Selim lazım.
 • HaktanHaktan2 gün önce
  Şerefsizler bizim size ihtiyaçımız yok siz böyle devam edin kötü komşu bizi büyük yapar
 • Tr.Tr.2 gün önce
  Dedik ya...İki şeye dikkat edin.Birincisi:Burada sesi çok çıkanlar İkincisi:Sesi çıkması gerekirken hiç ses çıkarmayanlar...
 • Milletin iradesiMilletin iradesi2 gün önce
  ihraç etmeyin yahudinin köpeklerine verin.
 • Doğan MiraçDoğan Miraç2 gün önce
  Sorun yok ypg ye verdiğiniz silahlar zaten bize gelecek, onlarla açığı kapatırız...
 • Leyla Leyla 2 gün önce
  Ula yavşaklar silahlarınızık.......za sokun bizim silahımız2019 model .tüm teçhizatımızı kendimiz üretiyoruzbize yeter artar fazlasını ihraç bile ediyoruz. F,R kasiniyorsun denize dökülme zamanınız geldi galiba .size tavsiyem şimdiden yüzmeyi öğrenin.köpek balıkları na yem olabilirsiniz .tekrar kıyıya dönme ihtimaliniz sıfır.
 • YÜKSEL kılıçYÜKSEL kılıç2 gün önce
  Ey kardeşlerim zaman birlik dayanışma kardeşlik zamanı ve en önemlisi REIS in arkasında sık ve saglam durma zamanı ALLAH BIZE YETER O kendi ordusunu daima muzeffer kılar Biz dünyayı kestirmisiz gözümüze
 • Mücahit Mücahit 2 gün önce
  Acil nato dan çıkalım acil
 • selim ustaselim usta2 gün önce
  askiya alinmis...bunlar menfaatleri icin namusunu dahi satmis bir millet, bi durun hele neler görcez
 • E doğan E doğan 2 gün önce
  Sizlerin insanlığı askıya alınmış silah satışı alınsa ne olur
 • HakikatbinHakikatbin2 gün önce
  Mühendislerimizin kulağına küpe olsun. Eğitim görecem,doktora yapacam ,falan filan diyerek ecnebi dinsizlerine hizmet etmesinler
 • Abd-i âcizAbd-i âciz2 gün önce
  Topunuz gelin, topunuz.
 • kazım çobanderelikazım çobandereli2 gün önce
  yaşasın Erdoğan!yaşasınAselsan!yaşasın Roketsan!
 • kazım çobanderelikazım çobandereli2 gün önce
  vay anasını! gavurlar nasıl da birlik sergiliyorlar! daha önce düşmanlıklarını gizliyorlardı; şimdi aleni
 • HakikatbinHakikatbin2 gün önce
  Allah(cc) bize yeter
 • Abdullah.Abdullah.2 gün önce
  Kendi silahımızı ve kendi mühimmatımızı 100% yerli yapmak için en iyi fırsat. Harekatın bitişinden sonra yine Türkiyeye silah ve mühimmat satmak isterler ama Türkiyenin en iyi cevabı hayır olur onlara.
 • HadıHadı2 gün önce
  Kendımiz yapalımkendı sılahımızı
 • emekli çavuşemekli çavuş2 gün önce
  ÜLKE....ADI....FRANSA....ŞUNLARA...BAK......DÖRT....ÇAPULCUYA...GÖNÜL..VERMİŞLER...
 • CANAN CANAN 2 gün önce
  üç ay sonra ellerinde çantayla silah satmaya gelirler hepsi boş traş bunların
 • abidinabidin2 gün önce
  .. soyları sizin silahınızamı kaldık . bizim sihımız bize yeter. 
 • 3603602 gün önce
  Her şeye skandal yazip durmayim... adamlar gavur ne bekliyordunuz.... yillarin planı ortaklığı çöp oluyor
 • abdrhmnabdrhmn2 gün önce
  siz vermeyin biz abd nin pkk ya verdiklerini nasılsa ellerinden alıyoruz. 600 tır silah var pkk da.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

15 Ekim 2019