Fazla vitamin sağlığınızı bozabilir | Hipervitaminoz nedir?

Eksikliği, büyük sağlık sorunlarına yol açabilen vitaminlerin bilinçsiz kullanılması,yararlı olmadığı gibi zararlıda olabiliyor. Kararında kullanılmayan vitaminler birçok tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Vitamin ihtiyacını doğal besinlerden almak yerine ek vitaminleri fazla kullanmak daha sağlıklı olmanızı sağlar mı? Gereğinden fazla alınan vitamin hangi sorunlara yol açar? Hipervitaminoz nedir?

23 Nisan 2019 Salı 18:34
Fazla vitamin sağlığınızı bozabilir | Hipervitaminoz nedir?

Eksikliği, büyük sağlık sorunlarına yol açabilen vitaminlerin bilinçsiz kullanılması,  yararlı olmadığı gibi zararlıda olabiliyor. Kararında kullanılmayan vitaminler birçok tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Vitamin ihtiyacını doğal besinlerden almak yerine ek vitaminleri fazla kullanmak daha sağlıklı olmanızı sağlar mı? Gereğinden fazla alınan vitamin hangi sorunlara yol açar? Hipervitaminoz nedir?

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. İbrahim Bağcivan’ın konuya ilişkin açıklamaları…

Fazla vitamin kullanmak daha sağlıklı olmanızı sağlamaz

Vitaminler, hayatımızı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek için olmazsa olmaz besin öğelerinden biri. Ancak vitaminler gereğinden çok alınması durumunda birçok tehlikeyi de beraberinde getiriyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. İbrahim Bağcivan, her ilacın aslında bir zehir olduğunu ve ilacı zehirden ayıran tek özelliğin dozu olduğunu hatırlatıp “İnsan için en önemli, en hayati olan su bile gereksiz ve fazla tüketildiğinde önemli sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Günümüz tıbbında vitaminlerin hangi şartlarda tedavi amacıyla hangi şartlarda tedbir amacıyla kullanılacağı bellidir” diye konuştu.

Hipervitaminoza dikkat!

Yağda eriyen A, D, E ve K vitaminleri fazla alındığında vücutta birikir ve kontrolsüz kullanıldığı zaman ‘’hipervitaminoz’’ denilen vitamin fazlalığına yol açabilir.

- D vitamini fazla alındığında:

Kalsiyum fazlalığının yanı sıra D vitamini zehirlenmesine yol açıyor. 

D vitamini fazlalığı kan kalsiyum düzeyinde artmaya ve buna bağlı olarak kas krampları, kalp ritim problemleri, böbrek ve kabızlık gibi sorunların oluşumuna neden oluyor. 

- A vitamini fazla alındığında:

Ciltte koyulaşmaya, pullanmaya, kafa içi basıncının artmasına, şiddetli baş ağrısına, görme sorunlarına neden olabiliyor. 

- K vitamini fazla alındığında:

 Bu durum kanın pıhtılaşmasına yönelik sorunları ortaya çıkarabiliyor. 

- C vitamini fazla alındığında:

Vücutta depo edilmemesine rağmen idrarla atıldığından bazı böbrek taşlarının oluşmasını sağlıyor. 

- E vitamini fazla alındığında:

Bilimsel çalışmalar da yüksek dozda kullanılan E ve C vitaminlerinin akciğer kanserinin oluşumunu artırdığını gösteriyor. 

- Yine yapılan çalışmalarda yüksek doz A, C ve E vitamini kullanmanın mide-bağırsak, prostat kanserinde kanser gelişimine neden olmasa bile beklenen yaşam süresini kısalttığı, tümörün büyümesine ve ilerlemesine katkı sağladığı gösteriyor. 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 23 Nisan 2019 Salı 18:34

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    26 Mayıs 2019