F-35'ler Kıbrıs üzerinden sınırımıza havalandı!

İngiltere Hava Kuvvetleri'nin yeni savaş uçakları, Irak ve Suriye'deki terör operasyonlarına katıldı.

25 Haziran 2019 Salı 17:46
F-35'ler Kıbrıs üzerinden sınırımıza havalandı!

İlk kez göreve çıkan İngiltere Hava Kuvvetleri'nin yeni F-35B Lightning II hayalet savaş uçağı filosu, Irak ve Suriye'de DAEŞ'e karşı operasyonlara dahil oldu.

ABD'nin Rusya'dan S-400 alımını gerekçe göstererek Türkiye'ye vermemesiyle gündem olan F-35B'i diğer ortak ülkeler birbiri ardına operasyonel olarak kullanmaya başladı.

Bu kez İngiltere'nin Güney Kıbrıs'a konuşlandırdığı F-35B Lightning II filosu, Akrotiri üssünden havalanarak ilk operasyonlarını Irak ve Suriye'de IŞİD'e karşı düzenledi.

İngiltere Savunma Bakanlığı bunların 14'ten fazla silahlı keşif görevi yerine getirdiğini duyurdu.

"Tarihi an"

Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF), hava saldırısı düzenlemeden dönen F-35B'lerin operasyonlarının istisnai mükemmellikte geçtiğini açıkladı.

Savunma Bakanı Penny Mordaunt "Gerçekten tarihi bir an" ifadesini kullandı.

"İnanılmaz kabiliyetleri olduğu aşikar"

Bu 'tarihi ana' tanıklık için Güney Kıbrıs'a gidip Akrotiri üssünden konuşan kadın bakan, İngiltere'nin geleceği doğrultusunda önemli bir adım atıldığını dile getirdi.

Mordaunt "Bunların savunma amaçlı uçmaya başlamasından çok gurur duyuyorum. Bizi gerçekten öne geçiren inanılmaz kabiliyetleri olduğu aşikar" dedi.

RAF ile Kraliyet Donanması'nın ortak kullandığı hayalet savaş uçakları, daha fazla denemeden geçirilmeleri kapsamında, sonbaharda Kraliçe Elizabeth sınıfı uçak gemisinin güvertesinden kalkmaya başlayacak.

Toplamda 138 adet alınacak

Mayısta Akrotiri'ye konuşlandırdığı 6 F-35B'yi eğitime geçirmiş bulunan İngiltere, halihazırda 17 F-35B'ye sahip ve Amerikan havacılık devi Lockheed Martin'den toplam 138 hayalet savaş uçağı alacağını açıklamıştı.

Dikey iniş, radara yakalanmama ve sesten hızlı uçma gibi teknolojik özellikleri bulunması gereken F-35B'nin tanesi yaklaşık 130 milyon dolara mal oluyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 25 Haziran 2019 Salı 17:46

YORUM YAZ

  • TahirTahir21 gün önce
    Amerikanın hristiyan israilin yahudi oldugunu biliyordum da mısırın suudi nin birleşik arapemirliginin hristiyan yahudi soyu oldugunu da ölmeden gördük öğrendik.hamdolsun ben hiçbir zaman bu arap milletine güvenmedim bunlar kalleş milletlerdir bunlardan millet yada ulus degil olsa olsa gavura kapı kulu olur içimizde de hristiyan yahudi karması yok değil uyanık olalım..
  • TANERTANER22 gün önce
    NE ZANNETTİNİZKİ.....dEAŞ BAHANE, ORTA DOGUDA HEP BİR BAHANE ÇIKIYOR NEDENMİ ....SOYLEYEYİM.nEDEN iNGİLTEREDE ABD DE FRANSADA ALMANYADA AB ÜLKELERİNDE BU SORUN YOK F 35 LER YENİ SİLAHLAR NASIL DENENECEK ORTA DOGUDA SINIRLARIMIZIN YANINDA OLAY ÇIKARACAKSINHUZURU BOZACAKSIN Kİ BUMAKİNALAR DENENSİN....HEM ORTAGI OLACAKSI HEMDE SİLAHI ALMAYACAKSIN UCAGI SONRADA DAHA YURKİYEYE GİRMEYENf 35 LERİN S-400LER TARAFINDAN GİZLİLİĞİ ÇÖZÜLSÜN.KARDEŞİM O KADAR GÜVENİYORSANIZ ONA GÖRE YAPAYDINIZ.4 SENEDİR RUSYA TARAFINDAN ZATEN SÜRİYEDE BU FÜZELER VAR....KISA VE ÖZ HERŞEY İSRAİL İÇİN YAPILIYOR.BU PİSLİK MİLLETİYANİ İSRAİLİ KORUMAK İÇİN.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

18 Temmuz 2019