F-35 ortağı iki ülke, ABD Savunma Bakanlığını tehdit etti

Amerika Birleşik Devletleri öncülüğünde ilerleyen F-35 savaş uçağı projesinin üretim ortakları arasında yer alan (en az) iki ülke, ABD Savunma Bakanlığına ültimatom gönderdi.

12 Haziran 2019 Çarşamba 22:45
F-35 ortağı iki ülke, ABD Savunma Bakanlığını tehdit etti

F-35 savaş uçağı projesinin ortakları arasında bulunan (en az) iki ülke, F-35 sistemlerinin ABD’ye haddinden fazla bilgi erişimi imkanı sunması nedeniyle ABD Savunma Bakanlığı'na (Pentagon) ültimatom gönderdi. Ulusal verilerinin tehdit altında olduğunu düşünen söz konusu iki ülke, ABD’yi F-35 programından çekilmekle tehdit etti. 

Defence News’te yer alan iddiaya göre, ulusal egemenlikleriyle ilgili verilerinin risk altında olduğunu düşünen söz konusu iki ülke, ABD’yi “F-35 programını terk etmekle” tehdit etti.  

Ulaşılan ABD Savunma Bakanlığı dokümanlarına göre, risk tehdidine sebep olan şeyin, ALIS olarak adlandırılan ve Lockheed Martin tarafından üretilen Otonom Lojistik Bilgi Sistemi olduğu bildirildi.  

ALIS sistemi, görevlerin plan ve bilgi aşamaları, eksik parçaların siparişleri ve bakımcıların tamirat süreçlerinin yanı sıra teknik verilerin ve iş talimatlarının gözden geçirilmesi aşamalarında kullanılıyor.  

F-35 programında bulunan bazı üretim ortakları ise, gereğinden fazla ulusal verinin ALIS üzerinden hem ABD’ye hem de özel olarak Lockheed Martin şirketine uçmasına karşı çıkıyor. Endişelerini dile getiren ülkeler, ulusal uçuş operasyonları ve kendi F-35’lerinin ne zaman nerede bulunduğuna ilişkin bilgileri hem ABD ordusuna hem de Lockheed Martin şirketine iletecek bir pencerenin açılmasından rahatsız durumda bulunuyor.  

Defence News tarafından ulaşılan ABD Savunma Bakanlığı belgelerinden birinde şu ifadeler yer alıyor:  

En az iki ülke, ulusal verilerinin elde edilmesi durumunda ya F-35 programından çıkmakla ya da ABD’ye herhangi bir veri göndermemekle tehdit etti.” 

Söz konusu dokümanların üzerinde “yalnızca yetkililer için” ibaresinin yer aldığı aktarılırken, ABD’yi tehdit eden ülkelerin isimleri noktasında bir bilgi paylaşılmadı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Haziran 2019 Çarşamba 22:45

YORUM YAZ

 • Bilal onalBilal onal4 gün önce
  F-400 uçak istiyorum acil herkesetavsiye ederim
 • AliAli5 gün önce
  Kim tehdit etti, beş N 1 K
 • YAŞARYAŞAR5 gün önce
  "Abdullah ve hercai" Yazınınsonuna kadar okumadığınız belli. ne diyor yazının sonunda.>>Söz konusu dokümanların üzerinde “yalnızca yetkililer için” ibaresinin yer aldığı aktarılırken, ABD’yi tehdit eden ülkelerin isimleri noktasında bir bilgi paylaşılmadı.<
 • ......5 gün önce
  F35 hikaye bir proje. Uçak şimdiden düşüyor, arıza veriyor, ani iniş yapıyor... Adama sormazlar mı "bu ne biçim uçak?" diye.
 • 149214925 gün önce
  Lanetlilerdir ! 1. taşın arkasındakiler2. gargatın arkasındaki fare yürekliler.Dünyayi yaşanmaz duruma getirdiler.
 • SelmanSelman5 gün önce
  Ya kardesim hamd olsun bu pislik ucaktan kurtuluyoruz! Birakin abd denen azgin kafir ne halt ederse etsin digerleri ile! Biz paramizi alip hemen cikalim. Hemen!!!
 • AbdullahAbdullah5 gün önce
  Kim oldukları bilinmeyen iki ülke. Yersen.
 • hercaihercai5 gün önce
  2 ulke? Haberin basligini iki ulke olarak veriyorsunuz ama ulkelerin ismi yok! 

Günün Özeti

Günün Karikatürü

18 Haziran 2019