• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Erken emeklilik son dakika 2019 yaşını bekleyenlere erken emeklilik var mı

Erken emekli nasıl olunur? Erken emeklilik var mı? Emeklilikte yaşa takılanlar EYT yasası ile birlikte erken emeklilikte gündemdeki yerini koruyor. EYT’liler erken emekli olmak için haklarını aramaya devam ederken diğer yandan da ister yaşı doldurmuş ancak primi eksik, doğum borçlanması, askerlik borçlanması, yurt dışı emeklilik borçlanması ve malulen emeklilik ile emeklilik nasıl olunur? sorusu da milyonlarca vatandaş tarafından yakından takip edilmekte. Peki kadınlara erken emeklilik son dakika var mı? Erken emeklilik son durum ne? Erken emeklilik yasası ile EYT erken emeklilik son dakika çıkacak mı? Yaşını bekleyenlere erken emeklilik var mı? gibi emekliliği ilgilendiren konular sıklıkla aranmakta.

Yeniakit Publisher
2019-11-16 09:14:00 - 2019-11-16 09:16:20
Erken emeklilik son dakika 2019 yaşını bekleyenlere erken emeklilik var mı

Emeklilikte yaşa takılanlar EYT yasası ile birlikte erken emeklilikte gündemdeki yerini koruyor. EYT’liler erken emekli olmak için haklarını aramaya devam ederken diğer yandan da ister yaşı doldurmuş ancak primi eksik, doğum borçlanması, askerlik borçlanması, yurt dışı emeklilik borçlanması ve malulen emeklilik ile emeklilik nasıl olunur? sorusu da milyonlarca vatandaş tarafından yakından takip edilmekte. Peki kadınlara erken emeklilik son dakika var mı? Erken emeklilik son durum ne? Erken emeklilik yasası ile EYT erken emeklilik son dakika çıkacak mı? Yaşını bekleyenlere erken emeklilik var mı? gibi emekliliği ilgilendiren konular sıklıkla aranmakta.

Doğum borçlanması ile erken emeklilik nasıl olur? Doğum borçlanmasının şartları neler? Doğum borçlanması için nereye başvurulur? EYT ne durumda? Emeklilikte yaşa takılanlar için gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Özellikle Başkan Erdoğan'ın verdiği talimat sonrası siyasi partilerin ve meclis kulislerinde ana gündem konularından birisi EYT yasası oldu. Son olarak Pof. Dr. Vedat Bilgin'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunduğu raporda artık gözler Cumhurbaşkanlığına çevrilmiş durumda. SSK 3600 günden emeklilik şartları doğrudan 08.09.1999 tarihi ve öncesi sigorta girişine sahip 4A hizmet koluna bağlı çalışanları ilgilendirmektedir.

EYT son durum ne?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fenerbahçe Spor Kulübü Ekim ayı Olağan Divan Kurulu Toplantısı’na katılmadan önce, Faruk Ilgaz Tesisleri önünde bir süre vatandaşlarla sohbet etti. Erdoğan tesislere geldiği sırada bir kadın, makam aracının yanına gitti. Başkan Erdoğan kadın ile bir süre sohbet etti. Başkan Erdoğan daha sonra makam aracından inerek hemen yanında bulunan kafede oturanların yanına gitti, tek tek herkesle tokalaştı. Burada bulunan bir kadın Erdoğan’a seslenerek, "Cumhurbaşkanım EYT çıkar mı?" dedi. Erdoğan, "Yani 40 yaşında emekli mi olalım, 40 yaşında, 50 yaşında emeklilik mi olur" yanıtını verdi. Bunun üzerine kadının, "Sağlığımız bozuluyor nasıl yapacağız?" demesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sağlığı bozuk olanlar zaten primlerini her şeyini ödemişse, erken emeklilik noktasında zaten emekli olur" yanıtını verdi.

Erken emeklilik nasıl olunur?

Doğum borçlanması ile erken emeklilik nasıl olur? Doğum borçlanmasının şartları neler? Evlat edinmiş kadınlar doğum borçlanmasından faydalanabilir mi? Doğum borçlanması için nereye başvurabilirim?  

Sosyal güvenlik reformu ile kadın çalışanlar sigortalı olarak çalışılmaya başlanılan tarihten itibaren üç defaya mahsus olmak üzere doğum tarihinden sonra iki yıllık süreyi geçmemek kaydıyla borçlanılacak sürelerde uzun vadeli sigorta kolları açısından sigortalı sayılmaması ve çocuğunun yaşaması şartlarıyla talepte bulunulan sürelere ilişkin doğum borçlanmasından yararlanabilirler. Doğum borçlanması ile kişiler en fazla doğum başına 720 gün toplamda 2160 günü geçemez. Kadın sigortalının iki yaşını doldurmamış bir çocuğu evlat edinmesi durumunda evlat edinilen çocuk/çocuklar (en fazla 3 çocuk) için doğum borçlanması yapabilirler. Bunun yanı sıra çocuğunu evlatlık veren kadın da doğum borçlanmasından yararlanabilir.

Doğum borçlanmasından kimler yararlanır?

SGK’lı (4/a) kapsamında çalışan sigortalı kadınlar,

Bağ-kur’lu (4/b) kapsamında kendi nam ve hesabına çalışanlar,

Kamu kurumlarında (4/c) kapsamında çalışan memurlar,

Doğum borçlanması için nereye başvurabilirim?  

İlk defa SGK’lı (4/a) kapsamında çalışan sigortalı kadınlar veya hak sahipleri, Bağ-kur’lu (4/b) kapsamında kendi nam ve hesabına çalışan kadınlar veya hak sahipleri, sigortalının en son çalışmasının geçtiği sosyal güvenlik il müdürlüğüne başvurarak doğum borçlanması başvurusunda bulunabilirler.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı