Emeklilere 3 müjde birden! Eksik aylıklara...

Türkiye’de emekli maaşı hesabında 3 ayrı formül bulunuyor.

25 Ağustos 2019 Pazar 08:26
Emeklilere 3 müjde birden! Eksik aylıklara...

Türkiye’de emekli maaşı hesabında 3 ayrı formül bulunuyor. En yüksek aylık bağlama oranı 2000 yılına kadar olan çalışmalar için uygulanıyor.

Onu, 2000- Eylül 2008 arası izliyor. En düşük aylık bağlama oranı ise Ekim 2008’den sonrası için uygulanıyor. Ekim 2008 sonrasında sigortalılık süresi uzadıkça, özellikle asgari ücret üzerinden prim ödeyenlere bağlanacak maaşta düşüş yaşanıyor.

Emeklileri sevindirecek ilk hazırlık aylık hesabı.

HESAPLAMADA TEK SİSTEM

Karma emekli aylığı hesaplama sistemi yerine bütün dönemleri kapsayan tek bir emekli aylığı hesaplama sisteminin getirilmesi gündemde

Milyonlarca kişinin beklediği düzenleme hayata geçirilirse, halen çalışanlara emekli olurken bağlanacak maaş yükselecek. 2000 yılı öncesinde emekli olanlarda en düşük SSK emekli aylığı 1.389 lira seviyesinde bulunuyor.

EKSİK AYLIKLARA DÜZELTME

2000 yılı ve sonrasında emekli olanlarda ise en düşük maaş 1.020 lira. Tek hesaplama sistemiyle bu tablo değişecek. 2008 sonrasında çalışılan dönem uzadıkça maaş düşmeyecek.

2000 öncesi ve sonrası arasındaki makas kapanacak. Emekliler için düşünülen ikinci düzenleme şöyle:

Türkiye’de emekli maaşı hesabında 3 ayrı formül bulunuyor. En yüksek aylık bağlama oranı 2000 yılına kadar olan çalışmalar için uygulanıyor.

Bu kapsamda, emeklilerin maaş dosyalarının yeniden tarandığı öğrenildi. İnceleme sonucunda eksik ödeme yapıldığı belirlenen Bağ-Kur’lulara bu paralar iade edilecek. Maaş düzeltilecek, geriye dönük eksik ödenen tutarlar da toplu olarak verilecek.

Bu kapsamda, 2009 yılında emekli olan bir Bağ-Kur’luya şimdiye kadar 1.305 lira eksik yatırıldığını tespit eden SGK, bu vatandaşa toplu olarak ödeme yaptı. SGK’nın taramasını yaptığı Bağ-Kur’lu sayısının 700 bin kişi olduğu bildirildi.

İNTİBAK TEKLİFİ MECLİS'TE

Emeklileri sevindirecek üçüncü gelişme ise aylık bağlama oranlarıyla ilgili yasal düzenleme. 1999 ve 2008 yıllarındaki aylık bağlama oranlarını düşüren yasanın yeniden düzenlenmesine yönelik olan ve Meclis’e sunulan teklifler tasarı haline getirilirse, yeni bağlanan aylıklarda oluşan yaklaşık yüzde 40’lık kaybın önüne geçilecek.

KAYNAK: GÜNEŞ GAZETESİ

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 25 Ağustos 2019 Pazar 08:26

YORUM YAZ

 • Günnur çobanGünnur çoban25 gün önce
  Herşey yalan çalışana ve memur emeklisine bibok verdikleri yok bu haberler asbaragas haberlerden bıktık.memur emekli maaşiyla bu bakanlar geçinsin 1 ay bakalım paranında yarısı bankalara borç.hayatımız kaymış biz emeklilerin.
 • OyaerdoğanOyaerdoğan26 gün önce
  Bu gazeteler yalan yanliş herşeyi yazıyor.emekliler için yapılan hiçbirşey yok.memur emeklisi ne tatil yapabiliyor.nede kurban kesebildi.aldığımız aylık bankalarda kalıyor.bütün emekliler borç içinde.yüzde 3 yüzde dört zamla hayatta emeklinin yüzü gülmez.kendilerine oldumu bir gecede 5000 tl zam yapıyorlar.tok açın halinden anlarmı.??bu ülkede emekli olacağına yabancı ol daha iyi.algıyok vergi yok.bizden daha iyi hayat yaşiyorlar.hiçbir hakkımı helal etmiyorum 30 yıl bu devlete çaliştım.krizi emeklilermi çıkardı.çalışanlarmı çıkardı.yönetimin yanlişlığını bu insanlara ödetemezler.ayıptır.yazıktır.
 • Oktay akçayiğitOktay akçayiğit26 gün önce
  İnșaAllah Vekillerimiz,bakanlarımız ellerini vicdanlarına koyar bu sorunu giderirler.Geçimleri sadece emekli maașlarina bağlı yüzlerce insan var.Ömürleri çalișmakla geçmiș bu insanların ömürlerinin geri kalan kısmını rahat olmasada biraz daha huzurlu yaşamak hakları.Yada sayın vekillerimizde ișçi emekli maaşı bağlansın.Vekilliğin maddi cazibesi ortadan kalksın "Halka hizmet,HAK'ka hizmettir" diyen vekillerimiz olsun.Tabi bu șartlarda hizmet etmek isteyen vekiller bulabilirsek
 • Havil aydinHavil aydin26 gün önce
  Halla intibak yasasi ckmadi bu ne tabiki emeklileri kim dusunuyor verlen zam 1 teneke yag aliyor parayi pul ettiler parada deyer yok kira elektirik su dogalgaz telefon iki bin lira kafadadan gidiyor ne yicez ne icicez fakirler olsunmu zenginler yasasin lutfen en kisa zamanda emeklilere yardim edin en az 3000tl almasi gerek her emeklinin onula bile gecinmek zor napsin emekli alisti acliga insallah dikkate alinir emekliler yasa cikamadi gitti hep yalan haberler
 • Havil aydinHavil aydin26 gün önce
  Bu emekli maasiyla gecinemmiyoruz aciz ac duyunbu massinan miillet vekili basbakan bir ay gecisin bakalim insaf ya insaf emekliler cok kotu durumda sesimizi duyurun lutfen ne olur
 • Mustafa erdoğanMustafa erdoğan26 gün önce
  Bizler memur emeklisiyiz bu ülkede emekli olmak demek ölüme terkedilmek demek.millet kurban kesti bizler yanına yanasamadık.torunlarımıza harçlık veremedik.bunları yapamadıktan sora yaşamanın ne anlamı kalıyor.bütün emekliler bankalara borçlu.üç ayda 1000 tl kime yeter.emekliyi ağlatanı allahta ağlatsın.
 • AdemAdem26 gün önce
  Inşaallah hep bekliyoruz ..2000 den sonra ödenen paraların az olması ve onların uyum yasasınca duzelrilmesi sart .babam 80 yasinda40 senedir asgari ücretli emekli gün sayısı ben dengün eksik olmasına rağmen benden 600 tl daha fazla maaşı var 8100 günden emekli olmama rağmen yeni emekli oldum aldığım maaş 1300 tl babam 5250 den emekli aldığı maaş 2100 tl bunun yaninda 5 sene yaş bekledim bu adaletsizlik bir an önce düzeltilmezse hakkımız ahirete kalır artık..
 • Mustafa Akkuş Mustafa Akkuş 26 gün önce
  İnşallah adaleti bir sgk sistemi olur insan emekli olmak için çalışıyor emekli oluyor yatırdığı pırım kadar maaş bağlanıyor ben bunu yaşadım şok oldum inşallah düzelir
 • Şasiye canbay Şasiye canbay 26 gün önce
  Bu maas düzeltme ssk kılar için de geçerli olacak mi yani şimdiye kadar düşük emekli mamasi alanlar 2000 sen sonra emekli olanlar hesaplamadan sonra geriye dönük parasını alabilecek mi
 • CancanCancan26 gün önce
  Emekliye 2000 den sonra emekli olan vatandaşlar sıkıntıda intibak mutlaka getirilmeli
 • Faruk devranFaruk devran26 gün önce
  Tşk ederim.aydinlattiginizdan dolayi.
 • Cengiz yükselCengiz yüksel26 gün önce
  2018 de emekli olanlar bu kanundan istifade edecek mi

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Eylül 2019