• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Elin AB'lisi anladı, bizim muhalefet uyanamadı! Türkiye'nin grubu 2040'ta ABD'yi...

Türkiye'ye içten düşmanlık besleyen siyasetçi ve destekçileri "Yatırım yapmayın" çığlıkları atarken Avrupa Birliği'nden aksi yönde bir vizyon geldi. Avrupa Komisyonu İç Pazar, Endüstri, Girişim ve Kobi'ler Genel Direktörlüğü tarafından düzenlenen toplantılar sonucu hazırlanan ve bir süre önce açıklanan resmi AB raporunda Türk ekonomisi için 2040 vizyonu çizildi.

Yeniakit Publisher
2019-12-14 12:37:00 - 2019-12-14 12:40:43
Elin AB'lisi anladı, bizim muhalefet uyanamadı! Türkiye'nin grubu 2040'ta ABD'yi...

Orhan Aysezen   yeniakit.com.tr  Avrupa Birliği, 2040 yılında "E7" olarak adlandırılan "Çin, Hindistan, Endonezya, Brezilya, Rusya, Meksika ve Türkiye" grubu ekonomisinin, "G7" olarak adlandırılan "ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Japonya, Kanada ve İtalya" grubunun ekonomilerinin iki katı büyüklükte olabileceğini bildirdi.

Avrupa Komisyonu İç Pazar, Endüstri, Girişim ve Kobi'ler Genel Direktörlüğü tarafından düzenlenen toplantılar sonucu hazırlanan ve birkaç gün önce açıklanan nihai resmi AB raporu "Avrupa Endüstrisi İçin 2030 Yılına Kadar Bir Vizyon" başlığını taşıdı.

"Türkiye'ye yatırım yapmayın" diyenlere AB'den tokadı!

Raporun "Küresel jeopolitik ve ekonomik gelişmeler" başlıklı bölümü şöyle:

"2030 itibarıyla hiçbir ülke hegemonik güç olmayacak, ne ABD, Çin ne de diğer herhangi bir ülke. İletişim teknolojilerinin sağladığı güç, çeşitli konularda küresel politikaları etkilemek üzere oluşacak devlet ve devlet dışı aktörlerden meydana gelen çok yönlü ve şekli net olmayan ülke ağlarına yönelecek. Asya, yüksek ekonomik büyüme oranı, daha fazla nüfus, artan askeri harcamalar ve artan teknoloji yatırımları veri alındığında kombine olarak Kuzey Amerika ve Avrupa'yı küresel güç anlamında geçebilir. Çin büyük ihtimalle tek başına en büyük ekonomiye sahip olacak, ABD'yi 2030 yılından birkaç yıl önce geçecek. Bu arada, Avrupa, Japonya ve Rusya ekonomileri görece yavaş düşüşlerini sürdürmeye devam edecek gibi görünüyor. 2030 itibarıyla orta sınıfın BRIC ülkelerinde (Brezilya, Rusya, Endonezya, Çin) yüzde 150 artması (2 milyar kişiye yükselmesi) bekleniyor. 2030 yılında orta sınıfın N11 ülkelerinde (Next 11: Bengladeş, Mısır, Endonezya, İran, Meksika, Nijerya, Pakistan, Filipinler, Güney Kore, Türkiye, Vietnam) yüzde 116 artması (730 milyon kişiye yükselmesi) bekleniyor.

2040 yılına gelindiğinde, E7'nin (Çin, Hindistan, Endonezya, Brezilya, Rusya, Meksika ve Türkiye) ekonomik gücü, G7'nin (ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Japonya, Kanada ve İtalya) büyüklüğünün iki katı olabilir. Bu grup 1995'te G7'nin yarısı büyüklüğündeydi, 2015 yılında aynı seviyeye geldi. Küresel değer zincirlerinde artan varlık gösteren Çin'in 2050 itibarıyla dünyanın en büyük ekonomisi haline gelmesi bekleniyor. Çin'i ABD ve Hindistan izleyecek. 2050'de AB'nin küresel GSYH'dan aldığı pay yüzde 9'a düşebilir. AB'nin aldığı küresel pay 2018'de yüzde 16 idi."

E7 grubunu PricewaterhouseCoopers şirketi sınıflandırmıştı.

AB vizyonunun etkileri

AB raporunda Türkiye'nin resmi bir birlik olarak değil, ekonomik özellik açısından bir arada farzedildiği grubun, ABD öncülüğündeki G7 ülkelerini ikiye katlayacak olması dünya siyasetini etkileyebilecek. NATO bloğuna bağlı olan Türkiye'ye zarar vermek için ermeni yasa tasarılarından dolar operasyonlarına kadar birçok yol deneyen Amerika yaptıklarına pişman olabilir.

Ayrıca Avrupa Birliği'nin ekonomisi kötü bir ülke hakkında olumlu gelecek beklentisiyle raporlar hazırlayıp resmi olarak ilan etmesi de mümkün görülmüyor. Bu açıdan AB'nin birkaç gün önce yayınladığı nihai rapor, ekonomisi büyüme yolunda olan bir ülkenin bu yönünü vurguluyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

bir bilen

NASIL AVRUPA'DA SİYONİST YAHUDİ ÇIKARLARI İÇİN ÇALIŞAN MAAŞLI HER TÜRLÜ ELEMAN VAR İSE TÜRKİYE'DEDE AYNI ŞEKİLDE SİYONİST YAHUDİ ÇIKARLARI İÇİN ÇALIŞAN MAAŞLI, GÖNÜLLÜ YADA BİR ŞEYDEN HABERSİZ BİR KAÇ BİN (BELKİDE BİR KAÇ MİLYON) ELEMAN VARDIR. BUNU BİLELİM VE BUNA GÖRE MÜCADELE TARZIMIZI VE AZMİMİZİ ORTAYA KOYALIM, ÖNÜMÜZE ÇIKAN,KONAN HER TÜRLÜ ENGELLERİ YIKIP,GEÇELİM.
 • Yanıtla

Ali Karakus

Gozleri olanlar okusun. Kulaklari olanlar duysun. Anlama kabiliyeti olanlar iclerine sindirsin. Particilik degil akilcilik yoluna gitsinler.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23