• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

DSİ, koronavirüse dikkat çekip öneride bulundu: 1 dakika ile 18 ton tasarruf sağlanabilir

DSİ, koronavirüse karşı hijyenin sağlanması amacıyla su tüketiminin arttığını belirterek, su tüketiminde yaşanan artışa işaret edip bir dizi tasarruf önerisinde bulundu. En az 20 saniye süren elimizi sabunlama esnasında suyu akar vaziyette bırakmamamız gerektiğine dikkat çeken DSİ, “Söz gelimi sadece duş alma süremizi 1 dakika azaltarak, kişi başına yıllık 18 ton su tasarrufu sağlayabiliriz." önerisinde de bulundu.

Yeniakit Publisher
2020-03-28 09:47:00 - 2020-03-28 10:27:20
DSİ, koronavirüse dikkat çekip öneride bulundu: 1 dakika ile 18 ton tasarruf sağlanabilir

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle su tüketiminde yaşanan artışa işaret ederek, vatandaşlara bir dizi tasarruf önerisinde bulundu.

DSİ'den yapılan yazılı açıklamada, suyun daha önce hiç olmadığı kadar kıymetli hale geldiği belirtilerek, aşırı nüfus artışı, kontrolsüz sanayileşme, plansız kentleşme ve kirliliğin, sınırlı su kaynaklarının üzerindeki baskıyı giderek artırdığı ifade edildi.

Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin de tatlı su kaynakları üzerinde ilave strese sebep olduğuna işaret edilerek, Tarım ve Orman Bakanlığı ile DSİ'nin, su kaynaklarının korunması, geliştirilmesi ve gelecek nesillere eksiksiz aktarılması için yoğun biçimde çalıştığı bildirildi.

“Vatandaşlarımızın katkıları olmadan eksik kalacaktır”

Su kaynaklarının optimum seviyede değerlendirilmesi için çevre ve tabiatla uyumlu projelerin hayata geçirildiği belirtilen açıklamada, "Ancak su kaynaklarımızın korunması hususunda kurumlar tarafından yapılacak çalışmalar ve alınacak tedbirler, vatandaşlarımızın kıymetli katkıları olmadan bir yönüyle eksik kalacaktır." ifadesi kullanıldı.

Dünyada hızla yayılan Kovid-19 salgınının etkisiyle kişisel temizliğe yönelik su sarfiyatının yükseldiği ifade edildi. Bu durumda dahi alınacak basit ama etkili tedbirlerle suyu tasarruflu kullanmanın mümkün olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Hepimizin vatandaşlık görevi”

"Bu, aynı zamanda hepimizin vatandaşlık görevidir. Örneğin, alınan tedbirler kapsamında elimizi çok sık yıkamamız gereken bu günlerde, en az 20 saniye süren sabunlama esnasında suyu akar vaziyette bırakmak yerine ufak bir dokunuşla musluğu kapatabilir, durulama için musluğu tekrar açarak el yıkama işlemini bitirebiliriz. Yine diş fırçalarken ve yüz yıkarken de aynı hassasiyetle hareket etmemiz, önemli miktarda suyumuzun heba olmasına mani olacaktır.

“18 ton su tasarrufu sağlayabiliriz”

Günlük yaşantımızda alacağımız bu gibi basit ama etkili tedbirlerle aşırı su sarfiyatının önüne geçmek elimizdedir. Söz gelimi sadece duş alma süremizi 1 dakika azaltarak, kişi başına yıllık 18 ton su tasarrufu sağlayabiliriz."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Süleyman

En iyi yöntem kovaya su doldurup banyo yapmak. Biraz vakit alıyor belki ama inanın inanılmaz bir şekilde israfın önüne geçiyor. Fıskiye ile yapılan banyo ile kılaslanamaz bile. Bir Müslüman kardeşiniz olarak bunu şiddetle tavsiye ediyorum. Her birimizin yaptığı işler artık tüm ülkeyi, tüm dünyayı ilgilendirir oldu ve daha çok ilgilendirecek.
 • Yanıtla

Vatandaş

Tasarruf çok güzel bence belediyeler park bahçeler i o kadar çok şu harcanıyor bunlar hiç göze görünmüyor binlerce makam araçlar i bunlar-dan da tasarruf olabilir Allah hepimizin yardımcısı olsun bu ülke hepimizin ona göre kullanalım
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı