Doğu Türkistan yasta! Çin, Abdurehim Heyit'i katletti

Çin yönetiminin şarkılarından dolayı sekiz yıl hapis cezası verdiği ve Türkistan Türkleri'nin "Dutar’ın kralı" olarak nitelendirilen Abdurehim Heyit, ağır cezaevi koşullarına iki yıl dayanabildi. Heyit'in cezaevinde vefat ettiği açıklandı.

08 Şubat 2019 Cuma 23:20
Doğu Türkistan yasta! Çin, Abdurehim Heyit'i katletti

Uygur Türklerini toplama kamplarında işkencden geçiren ve ucuz iş gücü olarak kullanan Çin yönetimi cinayetlerine bir yenisini daha ekledi.

Sanatçı Bünyamin Aksungur, sosyal medya hesabından Uygur Türklerinin dünya çapında tanınan halk ozanı Abdurehim Heyit’in tutuklu bulunduğu cezaevinde işkenceyle öldürüldüğünü duyurdu.

Aksungur’un paylaşımı şöyle:

İşkenceye 2 yıl dayanabildi

"Zalim Çin yönetiminince "UÇRAŞKANDA",Karşılaşınca” ve "ATALAR" adlı şarkısı yüzünden 8 yıl hapse mahkum edilmişti. Kamp dedikleri hapishanede türlü ve ağır işkenceler gördü. Ziyaretine sadece oğlu gidebilmiş ve babasını çok zayıflamış ve bitkin bulduğunu söylemişti. 8 yıl işkence altında yaşayabileceğine inanılmıyordu. Öyle de oldu. 2 yıl dayanabildi. Daha önce de öldüğü/öldürüldüğü yolunda haberler geliyor ancak teyid edilemiyordu.

Maalesef bu kez haber doğru!

Abdurehim Heyit milli şehidimizdir.

Allah rahmetiyle mekanını cennet eylesin. Başta Uygur Türkleri olmak üzere, bütün zulüm görenlere yardım eylesin.

Allah, başta zalim Çin yönetimi olmak üzere bütün zalimlerin belâsını versin."

Abdurehim Heyit,  2017'de Urumçi'de tutuklanmıştı

Uygur Şair Tahir Hamut, Nisan 2017’de gözaltına alınan Heyit’in Urumçi’deki Sincan Şarkı ve Dans Topluluğu yetkililerinden duyduğu tutuklanma sürecini şöyle anlatmıştı:

Polis Heyit’i tutuklamadan önce birkaç kez onu evinde ziyaret etmiş. Polis onun okuduğu ve yorumladığı Atı’lar (Ata’lar) adlı şarkıyı niçin bestelediğini ve ne sebeple yorumladığını sormuş. Ayrıca bu şarkının söz yazarının kim olduğu ve niçin yazdığı hakkında da sorgulamış.

Daha sonra bu şarkının sözlerini yazan şair Abdurehim Abdullah da tutuklanmış. Heyit’in yorumladığı şarkının sözlerinde geçen “savaşın şehitleri – jenglerde shehit ” ifadesi hakkında özellikle durdukları ve bu cümle üzerinde çok hassas davrandıkları söyleniyor. Aslında, o şarkının ana mesajı geçtmişte savaşlarda şehit olan atalarımızı ve bu savaşların kurbanlarını hatırlamak ve gençlerin bu günlerde parti yapmalarını (eğlence düzenelemelerini) eleştirmekti. Bu sözlerin aşırılık veya cihad ile bağlantılı olduğu için tutuklandığı yolunda söylentiler var. Çin polisleri “muhtemelen 'Ata’lar – atilar” şarkısı ile cihad arasında kendince bir bağ kurmak istemiş.

Abdurehim Heyit'in şarkıları

Abdurehim Heyit’in bestelediği ve yorumladığı şarkıların çoğu Uygurların geçmiş tarihini ve kültürünü yansıtıyor. Heyit bunları çok güçlü bir şekilde yorumlayarak söylüyordu. Özellikle kendisinin aynı zamanda adaşı da olan Uygurların ünlü şair ve yazarı Abdurehim Otkur’un “uchrashqanda- Karşılaşınca ” (When We Met We) gibi şiiri başta diğer bir çok saygın Uygur şairlerinin lirik ve ironik şiirlerini modern Uygur müzik tarzı ile besteleyip yorumluyordu. Bu metin ve şiirleri yorumlayarak Uygurların geçmişini ve tarihini onların gönlünde, hayalinde ve kalbinde canlandırıyordu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 08 Şubat 2019 Cuma 23:20

YORUM YAZ

 • ali rahmenali rahmen8 ay önce
  "dedim 15 nedir? dedi yaşımdır. dedim canan mısan o dedi yok yok." https://youtu.be/MJucB1sf4mE allah rahmet etsin büyük usta
 • ali rahmenali rahmen8 ay önce
  şimdi onun davudi sesinden "karşılaşınca" yı söylerken dinliyorum. allahım ne büyük acı içim daralıyor. para uğruna zulme dur bile diyemeyen insanlar "körler, sğırlar, dilsizler" yönetiyor bizi. kurtar sen bizi allah.
 • AlperAlper8 ay önce
  Dünya Müslümanlarının lideri bir eyt der,bitirir Çinlileri.Suriye'ye saldıranlar, k atil çinin çöplerini neden ülkeye doldurur?uyan ey müslüman.
 • müslümanlar kardeştirmüslümanlar kardeştir8 ay önce
  slm bhs müslümanlar kuran ve sünnete sarilmadikca şekil ve hal ciheti de dahil kafir bizden Korkmaz Osmanlı kiyafetini gören kafirler nasıl işgali biraktiysa kanuni bir kavli ile fransa 400 yıl dansı nasıl terketti ise biz de kurani ve sunneti hem kendimiz hem ailemin yaşamalı evlerde Rasûlullah ismi anilmadikca Allah ismi duylmadikca çocuklar anne baba elinde kuran olmadıkça evde namaz görmeyen çocuklar oldukça müslüman yardım bekleme
 • Kocasolak Kocasolak 8 ay önce
  Ve, Büyük Türkiye Çin’den 24 milyar dolarlık ithalat yapıyor, sadece 2 milyarlık ihracat dahi yapmadığımız halde. Alınan mallar da takke tesbih namazlağa, incik boncuk oyuncak. Bu mu MİLLİ olmak? Eyyy ak partimiz!!!
 • AtaAta8 ay önce
  TÜRK'ün düşmanı bitmez. Ata topraklarında, en doğuda Çinliler; batıda onlarca düşman ülke ve içimizde bulunanlar. Biz Türk'lere düşen, uyanık olmaktır. Demokrasi kılıfı altında bizlere, hatta ülkemizin içinde bizlere ırkçılık dahi yapılabiliyor, hakaretler edilebiliyor. Düşmanlarımızı tanıma kabiliyeti ve dikkat elzemdir. Değerli sanatçıya Allah (C.C.) rahmet eylesin.
 • engineerengineer8 ay önce
  karşılaşınca şarkısında 15 yaşındaki kızla karşılaşma anlatılıyor, bizde yaş destanında da "Onbeşinde güzelliğin çağıdır/Onaltıda gören aklın dağıdır/Onyedide göğsü cennet bağıdır" benzer yaklaşımlar var.
 • ÇakırÇakır8 ay önce
  Şarkı isimlerinin öz Türkçesini ingilizce yazmışsınız
 • turkturk8 ay önce
  muslumanin kafasi apis arasinda nankor dinini bilmeyen musluman. hristiyanin kuklasi musluman...
 • ahmetahmet8 ay önce
  Allah rahmet eylesin cennetle muserref eylesin geride kalanlara kurtulus nasip etsin bagimsizlik nasip etsin amin
 • KaraKara8 ay önce
  Binali yıldırım'a göre bu adam teröristti. Devletimiz ve cumhurbaşkanlığımızdan oradaki Müslüman kardeşlerimize destek beklemeyin. Çünkü Çin ile işbirliği onlardan daha önemli hükümetimize göre.Tabi bir Filistin gibi gözönünde değiller, tek suçları bu..
 • Eyyy cinEyyy cin8 ay önce
  Yeter akp su cin e bir laf etsin
 • AlperAlper8 ay önce
  Bir gün anadolu halkını kestiklerinde, burayada kimse yardıma gelmiyecek! Adam boşuna ölmüş.. bu adamın davası anadoluda tanınmaz bilinmez. Biz israilin stratejik ortağı olalım ab abd tatmin olsun diye şekilden şekile girelim... aynı zamanda daha çok türk öldürülür...
 • batanbatan8 ay önce
  hükümetten açıklama bekliyoruz
 • ertuğrulertuğrul8 ay önce
  https://www.youtube.com/watch?v=iVnMIeSaoNkbaşımız sağ olsun
 • KamilKamil8 ay önce
  Herşeye laf yetiştiriyoruz,nerde yetkililer yok mu bir lafınız bile
 • VatanımVatanım8 ay önce
  Allah gani gani rahmet etsin, Turkistan lı kardeslerimizşn bası sagolsun. Bunları asla unutmayacagız!!!!!
 • Burhan AKARBurhan AKAR8 ay önce
  Allah rahmet eylesin. Türk Milleti dünyada benzeri görülmemiş ahlaksızlıktaki çin zulmü için ayağa kalkma zamanı. Çin malları almayalım.Ayrıca Doğu Türkistan'daki olaylar gündeme geldikçe bu ABD oyunu diyen adi Maoist aydinlikci Çin ve Rus uşağı işçi partililer ile bu ABD provokasyonu diyen İslamcı gruplar ve Çin'in yanın da yer alan diğer gruplara lanet olsun.
 • DoktorDoktor8 ay önce
  cin de iskence yok diyenler, sizler de vicdan ne gezer. kafir cini sonuna kadar BOYKOT. cin abd veya yahudi israil hic fark etmez. küfür tek millet, bunu artik akliniz bir kenarina iyice yazin. Cii köpekleri islama asla engel olamazsiniz. herkez gibi bunu en agir sekilde idrak edeceginiz günler cok yakin.
 • Kemal Kemal 8 ay önce
  Bu gibi önemli haberleri nedense tv lerde veremiyorlar,Cin le aramiz bozulmasin diye.Vay be ,şu düştüğümüz hallere bakın ...
 • gerçekgerçek8 ay önce
  Rabbimiz Cennetinde ağırlasın Amin
 • Celil yağmuroğluCelil yağmuroğlu8 ay önce
  Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun,Doğu Türkistanı çok zor günler bekliyor,,Yanlız Doğu Türkistan değil Türk Cumhuriyetlerini ve Türkiyenide zor günler bekliyor bunu unutmayalım Çünkü Şeytanı Akiın merkezi bundan sonra Çindir Orada başlayıp Ortagoğu Avrupaya kadar devam edecekler Şeytani Aklın Sermayesi Amerikadan Avrupadan Çime akıyor ,,bugünlerde İngiltereden bir kaç Şirket Sermayesini Çine taşıdı,,Bizim Devlet Suryede Amerika tarafından hala oyalanıyor bu çok büyük bir oyun oynanıyor bizler ne zaman akıllanacağız bilmiyorum Allah hayırlısını göstersin İnşallah,,Vesselam,,
 • Allah belanızı versin.Allah belanızı versin.8 ay önce
  TÜRK
 • BucakBucak8 ay önce
  Allah rahmet eylesin
 • Bahadır SAĞLAM Bahadır SAĞLAM 8 ay önce
  BIN ALI YILDIRIM BUNLAR MI TERORİST
 • Hasan OrhunHasan Orhun8 ay önce
  Bu hükümetten çin'de yapilan soykırımı kinayan bir aciklama başka hiçbir yapamiyorsunuz hiç olmasa kinama duyan varmı
 • Metin YükselMetin Yüksel8 ay önce
  uyu müslüman uyu

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Ekim 2019