• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Dikkat çeken mutabakat yorumu: Türkiye Suriye'yi parçalanmaktan kurtardı

Yörünge Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ceyhun Bozkurt, Rusya ile Suriye konusunda varılan mutabakatla Türkiye’nin Suriye’yi parçalanmaktan kurtaran bir ülke olarak tarihe geçtiğini ifade etti.

Yeniakit Publisher
2019-10-23 21:12:00 -
Dikkat çeken mutabakat yorumu: Türkiye Suriye'yi parçalanmaktan kurtardı

Barış Pınarı Harekatı ile Tel Abyad ve Rasulayn’da kurulan "güvenli bölgeyi" ABD’ye kabul ettiren Türkiye, Soçi’de ikinci diplomatik zaferini kazandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin’in 6 saat 20 dakikalık görüşmesinin ardından yayınlanan muhtıraya göre, terör örgütü PKK 150 saat içinde sınırdan 30 kilometre içeriye çekilecek.

Aksam.com.tr’den Ezgi Aşık’a konuşan Yörünge Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ceyhun Bozkurt, Türkiye’nin Suriye’yi parçalanmaktan kurtaran bir ülke olarak tarihe geçtiğini vurguladı.

Bozkurt, "Türkiye, Fırat Kalkanı Harekatı, Zeytin Dalı Harekatı ve Barış Pınarı Harekatı’nda Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağladı. Eğer Türkiye bunları engellemeseydi, Suriye koridorunda istedikleri terör koridorunu oluşturup bölgeyi geri dönülmez duruma sokabilirlerdi" ifadelerini kullandı.

"Türkiye sahada ve masada kazandı"

Barış Pınarı Harekatı’nın diplomatik boyutunun önemine değinen Ceyhun Bozkurt, "Türkiye bölgede etkili olan ABD ve Rusya ile masaya oturdu. Askeri harekatta yürüttüğü süreci diplomatik olarak sürdürdü. Ulusal güvenliğinden taviz vermeyen, Suriye’nin sınırlarını güven altına alan, Türkiye’deki sığınmacıların büyük kısmını ülkelerine gönderme noktasında masadan başarılı çıktı. Terör örgütünün 30 km’den sonra çekilmesini hem Rusya hem de ABD onaylamış durumda" dedi.

"Suriye'nin toprak bütünlüğü güvenceye alındı"

Türkiye’nin bölgeye yaptığı harekatlarla Suriye’nin toprak bütünlüğünü güvence altına aldığını belirten Bozkurt şunları söyledi:

"Harekat başladığında Türkiye’ye işgalci suçlaması yaptılar, her türlü psikolojik harbi sürdürdüler. Türkiye yaptığı iki mutabakatla suçlamaların bıçak gibi kesilmesi gerekir.

Türkiye bu aşamada hem sahada hem de diplomatik hedeflerine ulaşmış oldu. Sayın Bakanın (Mevlüt Çavuşoğlu) vurguladığı gibi Barış Pınarı Harekatının meşru olduğunu dünyadaki herkes tarafından kabul edilmiş oldu."

"Rusya ile ciddi iş birliğimiz var"

Adana mutabakatına vurgu yapıldığına dikkat çeken Bozkurt, "Türkiye hiçbir zaman Adana mutabakatını reddetmedi. Türkiye teröristlerle mücadelesini ve meşru müdafaa hakkını BM ve Adana mutabakatı çerçevesinde yapıyordu.

Barış Pınarı Harekatı kapsamında 120 km’nin Türkiye Silahlı Kuvvetleri tarafından yönetilecek olması çok avantajlı. Rusya ile Astana sürecinden beri Suriye sahasında çok ciddi iş birliğimiz var. Belli noktalarda kalan terör unsurları bölgeden temizlenecektir" diyerek sözlerini sonlandırdı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Efelerdiyarı

Suriye Haritasında görülen sarı bölge neyin nesi? Yanıtlarsanız sevınırım..
 • Yanıtla

Tata Tonga

Suriye'ye demokrasi fazla geldi. Demokrasi bir kültürdür. Suriye demek ki demokrasiye hazır değilmiş. Verilmek istenen doz aşırı geldi ve ülke komaya girdi... Esad koltuktan vazgeçmedi silaha sarıldı, muhalafet de iktidarı değiştirmek için silaha sarıldı...demokrasi denen sistemde devlet halkın hizmetçisidir. Halk yönetimden memnun değil ise silaha sarılmaz, iktidarı sandık belirler. Suriye bunu beceremedi...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23