Darbe davasında dikkat çeken diyalog: Hayırdır üzerine mi alındın?

15 Temmuz darbe girişiminde Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin davada müşteki polisin FETÖ elebaşı Fetullah Gülen için 'Pensilvanya'daki vatan haini' demesi üzerine sanıklardan tepki gelince mahkeme başkanı araya girerek 'Hayırdır üzerine mi alındın' diye sordu.

15 Eylül 2018 Cumartesi 11:42
Darbe davasında dikkat çeken diyalog: Hayırdır üzerine mi alındın?

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü’ndeki eylemlere ilişkin davanın sanıkları, elebaşı Fetullah Gülen’e sahip çıkmaya devam ediyor. Duruşmadaki rahat tavırlarıyla dikkat çeken sanıkların bu cesareti nereden aldıkları da merak ediliyor. Yeni Şafak'ın haberine göre, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ndeki salonda görülen duruşmada, 15 Temmuz’da şehit düşenlerin yakınlarıyla saldırılarda yaralananlar müşteki sıfatıyla beyanda bulundukları sırada, sanıkların sözlü sataşması nedeniyle gergin anlar yaşandı.

MÜŞTEKİLERE HAKARET ETTİLER

Müştekilerin beyanlarına, hakaret içeren sözlerle karşılık veren sanıklar, Mahkeme Başkanı Selfet Giray’ın talimatıyla salonda çıkarıldı. Müşteki beyanı alınmasına devam edildi. Ankara İl Emniyet Müdürlüğüne F16’dan atılan bomba nedeniyle yaralanan polis memuru Osman Büte, o gece yaşadıklarını anlattıktan sonra “Pensilvanya’daki vatan haini Fetullah Gülen başta olmak üzere bütün darbe sanıklarından şikayetçiyim” dedi.

SALONDAN ÇIKARILDI

Büte’nin bu ifadelerine sanıklardan bazıları, “hakaret ediliyor” gerekçesiyle itiraz etti. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Giray, müştekiye tepki gösteren sanığa, “Hayırdır üzerine mi alındın, neden rahat durmuyorsun?” dedi. Giray, duruşma düzenini bozduğu için sanığın salondan çıkarılmasını istedi. Kısa süreli gerginliğin ardından duruşma, müşteki beyanlarının alınmasıyla devam etti.

RAHAT TAVIRLARI ACIMIZI KATLIYOR

Duruşmada, Akıncı Üssü’nden havalanan savaş uçakların bombalamasının yanı sıra darbe sanığı askerlerin ateş etmesi sonucu şehit düşenlerin yakınları ile saldırılarda yaralananlar, müşteki sıfatıyla beyanda bulundu. Müşteki Mevlüt Yaman, olay tarihinde Ankara Emniyet Müdürlüğünde görevli olduğunu, gecenin ilerleyen saatlerinde darbecilerin kontrolündeki uçaklardan polislere bomba atıldığını kaydetti. Saldırıdan yaralı kurtulduğunu dile getiren Yaman, “Bize bu şekilde saldıran sanıkların bu rahat tavırları o günkü acımızı ikiye katlıyor. Bunca insanı şehit eden, yaralayanların duruşma salonundaki bu tutumlarından, kendilerinden ve elebaşlarından şikayetçiyim” diye konuştu.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Eylül 2018 Cumartesi 11:42

YORUM YAZ

  • cemcem4 ay önce
    darbe davaları canlı yayında görülsün
  • Yunus16Yunus164 ay önce
    İTALYAN HUKUKU ALMAN HUKUKU İLE BU TERÖRİSTLERİ SUSTURAMAZSINIZ. BU CEZA KANUNLARI İLE TERÖR BİTMEZ. AMERİKANIN PİLİÇLERİ, GAVUR UŞAKLARI
  • şarya şarya 4 ay önce
    benim canım devlet erklerine saygılarımı sunarım bunların şuan %5.içerdede ondan rahat davranıyorlar hele daha bir şansları nın varlığından dolayı,rahatlar bu alçakların aslında yaklananların derhal idam edilmesi lazımdı ama olmuyor ne yapalım devlet erklerine saygımdır benim devletime ay yıldızlığı şanlı bayrağıma vatanıma her karış toprağımızı bizlere canlarıyla alan ecdatlarımza bundan dolayı saygın canım pahasınadır.ama gelelim bu soysuzlara bunların 1930-33.den sonraki bu alçak yapılanmalarına terör örgütü olarak tam teşekkülü olarak ele alınması lazım ermeni siyonist yahudilerinin bu tarihlerdeki yapılanmalarına bakmadan sonuca gidemezsiniz 7.ok yedi yönede olmalısınız daha şuan bir yoldasınız onunda daha yakalananların %10 bile deyil daha çok işlerimiz var canım devlet erklerine saygılarımla yada 1938-1947-8-olmazsada 1968.den sonrasına bakında yeterki bu şerefsizlerin kim olduklarını bakalım başta ermeni siyonist yahudilerdir.daha çok var yolumuz uzunda uzun allah müslüman türk ulusuna zaval vermesin allah yar ve yardımcıınız olsun sizlerede kolay gelsin

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Ocak 2019