• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

"Çok tehlikeli bir oyun oynuyorlar" deyip açıkladı: Kriz uzun sürerse Suudi Arabistan kaybeder

Petrol savaşlarına ilişkin konuşan Axiory Global CEO'su Roberto d'Ambrosio, Suudi Arabistan'ın Moskova'ya baskıya yapmaya çalıştığını, ancak petrol krizinin uzun sürmesi halinde Riyad'ın kendisinin de kaybedeceğini söyledi. Ambrosio, "Çok tehlikeli bir oyun oynuyorlar" dedi.

Yeniakit Publisher
2020-04-04 20:01:00 -
"Çok tehlikeli bir oyun oynuyorlar" deyip açıkladı: Kriz uzun sürerse Suudi Arabistan kaybeder

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisi, birçok pazarda olduğu gibi petrolde de talebi düşürdü. Petrol İhraç Eden Ülkeler (OPEC) ile OPEC dışı petrol üreticisi ülkeler (OPEC+) arasındaki petrol kısıtlamaları üzerinde uzlaşıya varılamaması, ham petrol fiyatlarını son 17 yılın en düşük seviyesine kadar düşürdü.

OPEC + anlaşması çöktüğünden beri, Suudi Arabistan pazardaki payını almak için yeni hamleler yaptı. Ancak bu hamleler, ham petrol fiyatlarını daha da düşük seviyelere çekti. Moskova ve Riyad'ın, mart ayı başında yeni bir üretim kesintisi konusunda anlaşamamasının ardından, Suudi Arabistan'da ham petrol üretimini artırma ve alıcılara indirim yapma gibi kararlar aldı.

Roberto d'Ambrosio'ya göre, petrol piyasasındaki durum düzelmezse, uzun süreli bir kriz ABD şirketleri için ölümcül olabilir. Ambrosio, Riyad'ın denizaşırı müttefiki ABD'nin Moskova'ya baskı yaparken ona katılmasını sağlamaya çalıştığını da sözlerine ekledi.

Çok tehlikeli bir oyun oynuyorlar

Ambrosio, Suudi Arabistan ekonomisinin petrol gelirlerine güvendiğini ve petrol krizi çok uzun sürmesi halinde, dünyanın büyük petrol üreticisi için büyük sorunların ortaya çıkacağını söyledi.

Uzmana göre, Suudi Arabistan'ın sahip olduğu düşük üretim maliyetleri bile, krizin uzun sürmesi halinde çıkacak sorunlarla başa çıkmada Riyad'a yardımcı olmayacak. Rus basınına açıklamalarda bulunan Ambrosio açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Petrol krizi Suudi Arabistan'ın acı çekmeyeceği anlamına gelmiyor. Çünkü neredeyse tamamen petrole bağımlılar. Bu yüzden sahip olabilecekleri kar miktarını azaltırsanız, bu onlar için bir ciddi bir sorun olacaktır."

Ambrosio, petrol piyasasındaki düşüşe neden olanların çok tehlikeli bir oyun oynadığını da belirtti.

star.com.tr

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

diyarbakırlı

Eğer yarın Suudi Merkez Bankasının parası tükenip te Amerikan bankalarındaki paralarını çekmeye kalkıştığında ve ABD yönetimi de bu paralara el koyup bloke koyarsa o zaman Riyad'ın hezeyanlarını görün.
 • Yanıtla

Harun

Beter olsunlar,kazanınca teröre destek oluyorlar
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23