• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

‘Cinsiyetsiz toplum’ dayatmasına tepki! ‘Ailenin Adı Yok ya da Neden Feminist Değilim’

Feminizm tartışmaları son yıllarda farklı bir boyut kazanırken, “cinsiyetsiz toplum” dayatması ile bu tartışmalar farklı boyuta taşındı. Sosyolog-Yazar Hilal Kaplan da, okurlarına sunduğu “Ailenin Adı Yok ya da Neden Feminist Değilim” başlıklı son kitabı ile söz konusu tartışmalara önemli bir katkıda bulundu.

Yeniakit Publisher
2021-07-02 13:10:00 -
‘Cinsiyetsiz toplum’ dayatmasına tepki! ‘Ailenin Adı Yok ya da Neden Feminist Değilim’

 Hasan Eğrigöz/Ankara 

Sosyolog-Yazar Hilal Kaplan, okurlarına sunduğu “Ailenin Adı Yok ya da Neden Feminist Değilim” başlıklı son kitabı ile Feminizm ve “Cinsiyetsiz toplum” tartışmalara açıklık getirdi. Kaplan ayrıca, İstanbul Sözleşmesi’ni ve Türkiye’nin bu sözleşmeden çıkmasının getireceği faydaları sıraladı.

Sosyolog-Yazar Hilâl Kaplan, uzun zamandır yapılması gereken bir tartışmanın kapılarını, “Ailenin Adı Yok ya da Neden Feminist Değilim” başlıklı son kitabı ile araladı. Söz konusu kitapta, aile değerlerinin erozyona uğramasına dair özelde muhafazakâr kesim, genelde de toplumun geniş kesimleri rahatsızlıklarını uzun süredir dağınık biçimde ifade etse de henüz derli toplu biçimde ortaya konulamayan bu konuları ilk kez ele alınıyor. “Durum ortada: ‘Modernizm’ adı altında Türk ailesinin içi boşaltılıyor. Geniş aileden çekirdek aileye geçtik, şimdi bir de tek ebeveynli aileler söz konusu. Bu ailelerin çocuklarını bekleyen zorlukları da düşünme zamanı geldi” diyen Hilâl Kaplan’ın aile konusundaki güncel tartışmaların yanı sıra sürekli olarak yarı yolda bırakılan erken evlilik mağdurlarının yaşadığı sorunlara da yer verdiği kitabın en dikkat çeken konularından biri ise İstanbul Sözleşmesi ve Türkiye’nin bu sözleşmeden çıkmasının getireceği faydalar.

İŞTE HİLAL KAPLAN’IN YENİ KİTABININ ALT BAŞLIKLARI!

>Aile bir ihtiyaç mıdır?
> Ataerkillik, feminizm ve aile tartışmaları nereye gidiyor?
> “Feminist Müslüman” neden olmaz?
> Süresiz nafakaya sınır konacak mı?
> Nedir bu istanbul Sözleşmesi?
> Türkiye İstanbul Sözleşmesi’nden çekilince, kadınlar korumasız mı kaldı?
> “Kadın” var mıdır?
> Seküler devletler, eşcinsel harekete teslim olmalı mı?

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23