• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Çin'den dikkat çeken Gazze çağrısı

Yeniakit Publisher
2023-11-29 23:26:00 -
Çin'den dikkat çeken Gazze çağrısı

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Gazze'de ateşkes için zaman sınırlaması olmaması gerektiğini söyledi.

Vang, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) düzenlenen üst düzey İsrail-Filistin oturumunun ardından basın toplantısı düzenledi.

Gazze'de ateşkes için zaman sınırlaması olmaması gerektiğini vurgulayan Vang, tüm esirlerin bırakılması ve Gazze'ye yönelik ablukanın kaldırılması çağrısında bulundu.

Vang, gönderdikleri insani yardımın Mısır'daki Refah Sınır Kapısı'nda beklediğini, en kısa sürede Gazze için yeni bir yardım daha göndereceklerini de aktardı.

Uluslararası toplumun BM Genel Kurulu ve BMGK'nin kararlarını tam olarak uygulaması ve mümkün olan en kısa sürede bağımsız Filistin devletinin kurulmasını sağlaması gerektiğine dikkati çeken Vang, "Filistin ve İsrail'in barış içinde bir arada yaşamasının tek yolu budur." şeklinde konuştu.

İsrail'in Gazze'yi işgalinde son durum
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme" gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’deki saldırılarda 310'dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu. İsrail ordusuna göre, 7 Ekim’den bu yana Gazze'deki çatışmalarda 70, Lübnan sınırında da 6 İsrail askeri öldürüldü.

Gazze’deki hükümete göre, 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi’nde İsrail saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısı 6 bin 150'den fazlası çocuk ve 4 binden fazlası kadın olmak üzere 15 bini aştı.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim'den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 246 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze'de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda 85 Hizbullah mensubu öldü.

Hamas ile İsrail arasındaki esir takası mutabakatı

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün "insani ara" verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00'de (TSİ 08.00) uygulamaya girdi.

İsrail ile Hamas arasındaki "insani ara" uzlaşısı kapsamındaki esir takası mutabakatı çerçevesinde şu ana kadar Gazze Şeridi'nden biri erkek, diğerleri kadın ve çocuk 61 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de Filistinli 180 kadın ve çocuk esir serbest bırakıldı.

Katar, 27 Kasım’da Hamas ile İsrail arasında yürütülen arabuluculuk çalışmaları sonucunda "insani ara”nın 2 gün daha uzatıldığını duyurdu.

Kaynak: AA

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

fetösavar

çin aportta bekliyor, ana canavardan iri bir parça koparmak için...

Serhat

Dünyada abd ve israil düşmanlığı hızla artıyor bebek katilleri ve terör destekçileri
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23