Cinayetlerin arkasında FETÖ’cü hainler var

Türkiye'de sansasyonel olaylara neden olan Necip Hablemitoğlu, Haydar Meriç ve Hrant Dink gibi isimlerin öldürülmesi olayının arkasından da FETÖ çıktı. Polis Akademisi Başkanlığınca hazırlanan raporda ayrıca, FETÖ'nün kirli emellerine ulaşabilmek için, birçok terör örgütüyle de işbirliği içinde olduğu bilgisine yer verildi.

18 Haziran 2019 Salı 12:43
Cinayetlerin arkasında FETÖ’cü hainler var

Polis Akademisi Başkanlığınca, geçen yıl yayımlanan "Uluslararası Bir Tehdit Olarak FETÖ" raporuna, "FETÖ'nün Terör Yapısı ve Terör Eylemleri" bölümü eklendi. Raporun ek bölümünde, "FETÖ gerek Necip Hablemitoğlu ve Haydar Meriç gibi örgütün gerçek yüzü konusunda araştırmalar yapan akademisyen ve gazetecileri gerek Hrant Dink gibi Türkiye içinde ve dışında sansasyon oluşturacağı öngördüğü düşünürleri öldürmüştür" tespiti yapıldı.

Hablemitoğlu FETÖ kurbanı

Rapora göre, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu, 18 Aralık 2002'de evinin önünde FETÖ tarafından silahlı saldırıya uğrayarak cinayete kurban gitti. Hablemitoğlu’nun FETÖ tarafından hedef alınmasının 2000'li yılların başına dayandığı belirtilen raporda, 11 Ağustos 2000'de FETÖ elebaşısı Fethullah Gülen hakkında "yasa dışı örgüt kurmak ve yönetmek" suçundan hazırlanan iddianame kapsamında Hablemitoğlu'nun FETÖ hakkındaki araştırmalarına başvurulduğu kaydedildi. Cinayetteki FETÖ parmağı, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından TBMM bünyesinde Meclis Araştırma Komisyonu tutanaklarında da yer aldı.

Kitap yazınca hedef oldu

Rapora göre, Hablemitoğlu'na benzer biçimde gazeteci Haydar Meriç de FETÖ ve elebaşı Fethullah Gülen aleyhinde yazacağı kitap için araştırmalar yaparken öldürüldü. Meriç'in 31 Mayıs 2011 gecesi kaybolan cesedi, 18 Haziran 2011'de elleri ve ayakları domuz bağıyla bağlanmış şekilde denizde bulundu. FETÖ ile iltisaklı yayın organları, Meriç'in ölümünü, "define arama faaliyetleri yüzünden öldürülmüş olabileceği" yönünde haberler yaparak çarpıttı ancak etkin pişmanlıktan yararlanan eski komiser S.D, Haydar Meriç cinayetiyle ilgili önemli bilgiler verdi. S.D'nin ifadesi doğrultusunda dönemin FETÖ'cü istihbarat polisleri, Kırklareli 2. Ağır Ceza Mahkemesince tutuklandı. Rapora göre; Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in 19 Ocak 2007'de öldürülmesi, FETÖ’nün ülke içinde ve dışında sansasyon oluşturmak ve toplumsal fay hatlarını derinleştirmek için düşünce insanlarını öldürdüğü ya da bu insanların öldürülmelerinin önünü açtığını gösterdi.

En kanlı eylemi 15 Temmuz

Silahlı gücünü, 15 Temmuz darbe girişiminde ülkenin varlığını tehlikeye düşürmek ve devlet otoritesini ele geçirmek için kullanan FETÖ, o gece gerçekleştirdiği eylemler sırasında büyük çoğunluğu sivil 249 insanı öldürdü, 2 bin 301 kişiyi yaraladı. Rapora göre, darbe girişimi, örgütün, PKK ve DEAŞ gibi terör örgütlerine benzer şekilde silahlı eylem yapabildiğini ve bunu sivillere yönelik kullanmaktan çekinmediğini gösterdi.

DEAŞ canileriyle iş birliği içinde

FETÖ'nün, terör örgütü DEAŞ ile ilişki kurduğu ve bu yönüyle uluslararası barış ve güvenliği tehdit ettiği vurgulanan rapora göre, 8 Temmuz 2016'da yüksek miktarda patlayıcı mühimmatla ele geçirilen Suriye uyruklu DEAŞ üyesi "Abu Haydar" kod adlı Muhammed El Süleyman, sorgusunda mühimmat hakkında 'Elvan Yüzbaşı' olarak tanıdığı istihbarat görevlisinin bilgisinin olduğunu söyledi. Araştırmalar sonucu, DEAŞ'lı terörist tarafından "Elvan Yüzbaşı" olarak tanınan şahsın, Türk Silahlı Kuvvetlerine sızmış FETÖ üyesi, eski Şanlıurfa İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğünde görevli Jandarma Astsubay Başçavuş İrfan Çetinkaya olduğu tespit edildi. DEAŞ'lı teröristle yoğun irtibatı tespit edilen FETÖ'cü Çetinkaya, 28 Temmuz 2016'da FETÖ soruşturması kapsamında tutuklandı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Haziran 2019 Salı 12:43

YORUM YAZ

 • Kırklareli Kırklareli 1 ay önce
  Gazetecihaydarmeriç,fettulagülendenen ibneninkırklarelindekieşcinselkaçamaklarınıöğrenmiş lakinbu kepazeliğiifşaedemeden fettoş unkendigibieşcinselolan emniyettekioğlanlarıtarafındaninfaz edilmiştir.
 • Ahsen gülAhsen gül1 ay önce
  Sadece bu mu uğur mumcuda pkkile devlet ilişkisini dolayısıyla fetö ilşkisini incelerken öldürüldü.Kışlalı.bahriye üçok çetin emeçbayram ali hocamuhsin başkan.turgut özal ve niceleri.......bunların açığa çıkarılması ve inançlı kesime atılan suçlara bir son verilmelidir...
 • TurulTurul1 ay önce
  Bu ve öbür dünayda insaallah cezanizi cekersiniz.
 • Alkan Alkan 1 ay önce
  GEÇMISDEN GELEREK BÜTÜN FAILI CINAYETLERIN HEPSININ ARKASINDA FETÖ DENEN GEÇMISI BOZUK SIYONIST TERÖRIST KATIL GÜLEN DENEN SÜNNETSIZ GAVUR VARDIR
 • AkpartiliAkpartili1 ay önce
  2007'de TÜRK VATANDAŞI/GAZETECİ Hrant Dink'i arkdan vuran hain Ogün Samast, 2020'de tahliye olıuyormuş! Yani bir cana karşılık 13 yıl! Üstelik hapisteyken, evlenmiş, liseyi bitirmiş, Ünv. yazılmış. Meslek de öğrenmiş! Sıfır kayıp yani. Murat Vural isimli kişi de M.Kemal büstüne saldırdığı için 13 yıl hapis yattı! BU HUKUK CİNAYETLERİNİ NEDEN GÜNDEME GETİRMİYORSUNUZ? Özellikle 5816 cinayetlerini?

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Temmuz 2019