• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

CHP'li Çeviköz Hafter sözcüsü gibi konuştu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, Alman basınına Türkiye'nin Libya'da üs kurma kararı hakkında yaptığı açıklamada adeta Hafter'in sözcülüğünü üstlendi.

Yeniakit Publisher
2020-07-14 03:17:00 -
CHP'li Çeviköz Hafter sözcüsü gibi konuştu

Türkiye attığı sağlam adımlarla Libya'da darbeci Hafter'i köşeye sıkıştırmakla kalmadı aynı zamanda Libya'da adeta akışa çomak sokarak birçok ülkenin kurduğu planları çöpe attı. Meşru hükümetin (UHM) yanında durarak Libya'nın çıkarlarını korumaya alan Türkiye'ye karşı birçok ülke darbecilerin yanında yer almaya devam ediyor.

Libya'da UHM güçlerinin Hafter'e karşı üstünlük kurmasının en önemli nedeni olan Türkiye ikili ilişkiler konusunda da büyük yol kat ederek bu ülkede iki askeri üs kurma kararı aldı.

Darbeci güçlerin her dönemde destekçisi olan ''demokrasinin beşiği'' sayılan Avrupa devletleri Libya'da da darbeci Hafter'i destekleyerek ikiyüzlü tavırlarını bir kez daha göstermişti. Türkiye dışarıda darbe destekçisi devletlerle mücadele ederken içeride de CHP'nin Libya'da kurulacak olan askeri üs kararına gösterdiği tepkilerle uğraşıyor.

Alman Frankfurter Allgemeine’ye konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Ahmet Ünal Çeviköz, Türkiye’nin meşru Libya hükümetine verdiği desteğe karşı çıktı.

Ünal, verdiği röportajda, Türkiye’nin bölgede kuracağı bir askeri üssün, Libya’nın iç işlerine müdahale etmek olduğunu ileri sürdü. Türkiye’nin, Orta Doğu’da sert bir politika izlediğini söyleyen Çeviköz, Libya’da kurulacak bir üssün ülkeyi iç savaşın eşiğine getireceğini iddia etti.

Türkiye’nin, Arap dünyasındaki müttefiklerini “kaybetmemesi” gerektiğini savunan Çeviköz, Libya’nın Mısır hükümeti için de bir güvenlik meselesi olduğunu söyleyerek, Sisi hükümetinin Türkiye’ye yönelik itirazlarını da haklı çıkarmaya çalıştı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

TAYFUN KAYA

Çok kibarca belirtiyorum, Allah(C.C)tan kervan yürüyor.
 • Yanıtla

Ramazan garib

Ben anlamıyorum gavurlar kuruyor CHP den ses yok biz kurunca niye sorun oluyor. Bunlar acaba Avrupa'dan para falan mı alıyor Türkiye yapınca kötü onlar yapınca iyi o zaman gidib oranın vatandaşı olsunlar
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı