• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Çaydanlık nasıl parlatılır? Çaydanlık temizlemek için bu yöntemleri deneyin

Çaydanlıklar özellikle çay seven ve tüketen ailelerin evlerinde gün içerisinde en çok kullanılan mutfak ürünlerindendir. Çok kullanılan çaydanlıkla zamanla kireç lekesi ve kararma meydana gelir. Kullanım sonrası "Çaydanlık nasıl temizlenir? Çaydanlık kireci nasıl giderilir?" gibi sorular merak edilir. Peki, çaydanlık nasıl parlatılır? İşte kararmış ve kireçlenmiş çaydanlık temizlemek için tavsiyeler...

Yeniakit Publisher
2021-01-09 17:37:00 -
Çaydanlık nasıl parlatılır? Çaydanlık temizlemek için bu yöntemleri deneyin

Karamış çaydanlık nasıl temizlenir? Kireçli suların olduğu bölgelerde çaydanlık kireci kaçınılmazdır. Suyun kireçli olmasının dışında çaydanlığın sürekli kullanılması da kireçlenmeye sebep olur. Bu kireçler çayın kalitesini de düşürdüğü gibi çaydanlığın temizliğini de zorlaştırır. Peki, Çaydanlıklar nasıl parlatılır? Dibi yanmış çaydanlık nasıl temizlenir? İşte tüm bu sorularınızın yanıtları...

Çaydanlık temizlemek için doğal yöntemler

Çaydanlıkların yapısını bozan ve en sık karşılaşılan unsur kireçlenme oluyor. Şebeke sularının klorlu ve kireçli olması çaydanlıkların içerisinde kötü görünümlü ve istenmeyen bir kireç katmanına yol açıyor. Çaydanlığınızın kullanım ömrünü uzatmak ve içiniz rahat bir şekilde çay tüketmek istiyorsanız çaydanlığınızı düzenli olarak temizlemeniz gerekiyor. Çaydanlığınızda oluşan kireç ve diğer lekeleri temizlemek için ihtiyacınız olan malzemeler hem ev ortamında kullanılması güvenli hem de kolay ulaşılabilen ürünler oluyor. Sirke, limon tuzu ve limon kabuğu gibi ürünler ile çaydanlığınızı pratik bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Limon-karbonat

Günlük hayatta sıkça kullandığımız limonun parlatma etkisi, karbonatın ise kireç sökücü etkisi vardır. Temizlemek istediğiniz çaydanlığın içine bir paket karbonatı dökün ve üzerine 1 adet limonu parçalayarak karbonatın üstüne atın. Daha sonra çaydanlığı yarısına kadar su ile doldurun. Kaynarken taşmaması için yarısına kadar doldurmanızda fayda var. Çaydanlığı kısık ateşte kaynamaya bırakın. Kireç kısa süre içince çözülecektir.

Limon tuzu

Çaydanlık temizlemede en hızlı yöntemlerden biri de limon tuzudur. Kireçli olan çaydanlığın tabanını kapatacak şekilde limon tuzu ekleyin. Limon tuzunun üstüne çaydanlığın yarısı kadar su dökün ve kaynamaya bırakın. Eğer çaydanlığınız fazla kireçliyse 20 dakika kaynatabilirsiniz. Kireçler çözülmeye başladığında ocağın altını kapatın. Bir fırça yardımıyla birkaç defa çaydanlığı fırçalayın. Fırçalama işlemini tamamladıktan sonra soğuk su ile duruladığınız çaydanlığı kurulayabilirsiniz.

Sirke-tuz

Kireç temizlemede akla gelen pratik çözümlerden sirke tuz yöntemi. 1 çay kaşığı kadar sirkeyi çaydanlığa dökün. Daha sonra 1 yemek kaşığı, eğer kireç fazlaysa 2 yemek kaşığı sofra tuzunu sirkenin üzerine dökün. Bu karışımı 10 dakika kadar bekletin. Eriyen kireç suya karışacağı için bulaşık süngeri ile çaydanlığı yıkayın. Sirke kokusunun kalmaması için çaydanlığı güzelce yıkayın ve kurulayın.

Patates kabuğu

Acaba temizleyebilir mi? diye düşündürse de kireç temizlemede farklı ve etkilidir. Patates kabuklarını soyun ve çaydanlığın içine atın. Patates kabuklarını geçecek kadar sıcak su ile doldurun ve kaynamaya bırakın. Su kaynarken kireçler de çözülecektir. Eğer bu yöntemin ekonomik olmasını istiyorsanız patates yemeği yaptıktan sonra deneyebilirsiniz.

• Karbonat sirke Etkili doğal temizlik malzemelerinden biri olan karbonat ile sirke kireç temizlemede oldukça başarılı. 1 su bardağı sirke ile 1 paket karbonatı kireçli çaydanlık içine dökün. Çaydanlığın yarısını su ile doldurun ve kaynamasını bekleyin. Kireçler kısa süre içerisinde çözülecektir. Sünger ya da bulaşık teli ile çaydanlığı güzelce ovalayın.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23