• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Caparov: Türkiye ile ilişkilerimiz üst seviyeye çıkacak

Türkiye ve Kırgizistan'ın kardeş ülkeler olduğunu vurgulayan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, "İki ülke ilişkilerinde yeni bir dönemin eşiğindeyiz. Bizim bin yıllık ortak bir tarihimiz var. Bundan dolayı Türkiye ve diğer Türk devletleriyle ilişkileri kardeşçe şekillendirmek için çaba sarf edeceğiz" diye konuştu.

Yeniakit Publisher
2021-05-06 18:22:00 -
Caparov: Türkiye ile ilişkilerimiz üst seviyeye çıkacak

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, TRT Avaz'ın Avrasya Gündemi Özel Yayını'nda Coşkun Özen'in sorularını cevaplandırdı. Kırgızistan - Tacikistan sınırında yaşanan çatışmaları değerlendiren Caparov, anlaşmazlıkların çözüme kavuşacağını açıkladı.

"Bu olaylar 29-30 Nisan'da oldu. Daha önce de böyle çatışmalar yaşanmıştı, daha ufak çaplıydı. Hiç bu şekilde silahlar patlamamıştı. 2 gün içinde geç kalmadan Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ile görüşmeler yaparak çatışmaları durdurduk. İki ülke tarafından oluşturulan komisyonlar, görüşmelerine devam ediyor. İnşallah kısa zamanda sınır noktalarının tespit edilmesi konusunda sonuca bağlarız diye düşünüyorum. Sınırlar belirlenmedikçe bu tür anlaşmazlıklar devam edecektir."

"Bin yıllık ortak tarihimiz var"

Caparov, Türkiye - Kırgızistan ilişkilerine de değinerek, iki ülke arasında yeni bir dönemin eşiğinde olduklarını vurguladı.

Sadır Caparov, "Türkiye ile Kırgızistan ilişkisi eskiden beri kardeşlik ilişkisidir. Bunu Türk halkı da Kırgız halkı da çok iyi biliyor. İnşallah bundan sonra Kırgızistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin üst seviyeye çıkacağına inanıyorum. Bu ilişkileri tekrar canlandıracağız. Bizim bin yıllık ortak bir tarihimiz var. Bundan dolayı Türkiye ve diğer Türk devletleriyle ilişkileri kardeşçe şekillendirmek için çaba sarf edeceğiz" dedi.

TÜRKPA ve TÜRKSOY'un önemi

Caparov, Türk dünyasında daha aktif bir Kırgızistan olacağını belirterek, Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesinin (TÜRKPA) ve Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatının (TÜRKSOY) önemine değindi.

"Biz kurulduğundan beri TÜRKPA, TÜRKSOY gibi kuruluşlara üyeyiz ve destekliyoruz. Bunların aktif bir üyesiyiz. Türk Konseyinin dönem başkanlığı önümüzdeki yıl bize geçecek. TÜRKPA ve TÜRKSOY'a giren ülkelerin bir anlaşması ve buna göre strajejisi var. Her yıl ne yapılacağına dair program var. Biz o programa göre çalışacağız."

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Putsavar

HERKES REİSİM RECEP TAYYİP ERDOĞAN ETRAFINDA TOPLANIYOR.BİDENI MERKELİ PTUNİ MACRONU SİSİSİ .... EEEEE TEK DÜNYA LİDERİ VAR ODA BİZDE.YA HAK
 • Yanıtla

ötüken

hadi başka başka turk milletleri çıkın anlasalim toplanalım.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23