• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Büyük skandala imza attı! Prensin Osmanlı düşmanlığı

Suudilerin Türkiye düşmanlığı bir kez daha gün yüzüne çıktı. Bölgede Türkiye’nin etkisini ve Osmanlı sevgisini hazmedemeyen BAE, Suud ve Mısır rejimleri, ‘Ateşin Krallıkları’ adlı diziyle kara propagandaya imza atıyor.

2019-11-23 07:46:00 - 2019-11-23 08:18:02
Büyük skandala imza attı! Prensin Osmanlı düşmanlığı

Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Arap kamuoyundaki Türkiye sevgisini ve olumlu imajını karalamak için elbirliğiyle yeni bir kara propagandayı devreye soktu. İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin haberine göre daha önce Arap dünyasının sevgisini kazanan Türk dizilerini yayından kaldıran BAE merkezli ve Suudi Arabistan'ın sahibi olduğu MBC TV şimdi de "Ateş Krallıkları" adlı Osmanlı'yı hedef alan kara propaganda amaçlı bir diziyi piyasaya sürdü. Yapımcısının "Osmanlı yönetiminin arkasındaki vahşet dolu tarihi ifşa edeceğini" söylediği 40 milyon dolar bütçeli yeni bir Arapça dizi, Arap basınında tartışmalara yol açtı. Dizinin ilk bölümü 17 Kasım'da yayınlandı. Tarihi, Osmanlı karşıtı bir perspektiften ele alan dizi "Bir imparatorluk kanlı bir hukukla yönetiliyor. Bu onların laneti oldu" sözleriyle saldırgan bir slogana da sahip. Saudi Gazette, 14 bölümden oluşan ve yapımcılığını BAE merkezli Genomedia Studios'un üslendiği dizinin 2019'da Arap dünyasında yapılan en büyük proje olduğunu belirtiyor.

Türkiye karşıtı kara propaganda dizisinin yayınlandığı MBC TV ka- nalının perde arkasındaki sahibinin Suud Veliaht Prensi Muhammed bin Selman (solda) olduğu belir- tiliyor. Muhammed bin Zayed de (sağda) kanalın ev sahibi.

Osmanlı karşıtı senaryo

Arap dünyasının en büyük yayın kuruluşlarından olan ve yüzde 60'ının Suudi Arabistan'a ait olduğu MBC geçen yıl, Arap dünyasında büyük popülariteye sahip Türk dizilerini yayınlamaya son verdiklerini duyurmuştu. Mısırlı bir yazarın metnini hazırladığı, Arap oyuncuların yer aldığı dizinin başrolünü ise Mısırlı bir aktör üstlendi. Dizi Mısır'da Memlükler'in son günlerini ve 16. yüzyılda Osmanlı'nın kontrolüne geçişini, tarihi gerçekleri çarpıtarak anlatıyor. BAE merkezli haber sitesi Al-Ayn'a konuşan dizinin yazarı Mısırlı Muhammed Süleyman, "Tarihsel anlamda hiçbir hata içermeyen bir hikaye yazmaya çalıştıklarını" söyledi ve Osmanlı döneminin "tarihsel katliamlarla dolu olduğunu" iddia etti. Mısırlı yazarın sözleri dizinin nasıl bir kara propaganda malzemesi üzerine inşa edildiğini de ortaya koydu.

Rejim medyası da devrede

Osmanlıyı hedef alan diziye yönelik tepkiyi bastırmak amacıyla BAE, Suud ve Mısır'da rejim medyaları da sahaya sürüldü. Saudi Gazette dizi için "Osmanlıların işlediği suçların örtüldüğü ve tarihin tahrif edildiği bu dönemle ilgili pek çok gerçeği gün yüzüne çıkarıyor" çarpıtmasını kullandı. BAE gazetesi Al-Abayan'a yazan Hasan Harp "Sanat hâlâ Arapların davalarına hizmet edebiliyor" ifadelerini kullanıyor. Mısır gazetesi Al-Watan'a yazan Naşva al-Hufi ise "Türkiye Osmanlı dönemindeki gibi ihanet ve siyasi zorbalık içinde" sözlerini kullanırken, dizini perde arkasındaki amacının bölgedeki Osmanlı sevgisine darbe vurmak olduğunu, "Tarihi gerçekten tekrar okuyup pek çok neslin kafasındaki konseptleri düzeltmemiz lazım" ifadeleriyle gösterdi.

Tarihi çarpıtıyor

Arap medyasında dizinin tarihi çarpıtan rolüne vurgu yapan yayınlar da yer aldı. Katar merkezli Al Jazeera ise internet sitesindeki haberinde “BAE Türkiye’nin tarihini çarpıtıyor” diyor. Arap dünyasına yayın yapan Resala Post’a yazan Muhammed Esad, BAE ve Suudi Arabistan’ın fonladığı dizinin “Müslümanların tarihini çarpıttığını” belirtiyor ve “Bu dizi tarihin yeniden, yanlış bir şekilde üretilmesidir” dedi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ademoğlu

Türk dizileri deyip genelleme yapıp bizden olmayan aşkı memnu çukur vb gibi aşk meşk dalavere dizi filmlerin ayrımını da yapmıyorsanız bunları yapanlara da göz kırpıyorsunuz demektir..Türk ailesinin örfüne geleneklerine uymayan bu tarz dizileri de bizden saymanız ilginç..Bize payitaht gibi diziler lazım birtane olsun bizi anlatsın yeter bize...
 • Yanıtla

Sami Ertunç

Ders olsun bize! Din kardeşliği falan diye asırlarca kendimizi aldatmışız. Arabın dini yoktur. Arap krallarının hemen hepsi melundur, lanetlenmiştir. Belki bir ikisi iyi olabilir. Osmanlıyı seven hiçbir Araba rastlamadım, hepsi Türk düşmanı. Yurt dışında her devletten Arap tanırım, hepsi Osmanlı bizi sömürdü."diyor. Neyini sömürdü dediğimde cevap yok. İngiliz, Fransız, İtalyan, Amerikan'ı çok seviyorlar. Bu melunların ülkesini canımız, kanımızla asker olarak biz savunurken onlar taşak sallıyordu. Mısırlılarla camide cuma namazı kılarız, Sisi'ye taparlar ve onun propagandalarını Kur'an gibi görürler. Arapların bela ve musibet başlarından eksik olmasın. Hele Sudanlılar; "Bizi Türk Sultanları sömürüp fakir bıraktılar."diyorlar. Arap görünce şeytan görürmüş gibi olup yüz çeviriyorum.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı