Bulgaristan'dan AB'ye sert tepki: Türkiye'ye saldırmayı bırakın!

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, "Brüksel Türkiye’ye karşı bu saldırgan tavrını bir tarafa bıraksın. Brüksel uzak, Türkiye sınırı ise hemen yanı başımızda ve Türkiye’de 4 milyon göçmen bekliyor" dedi.

12 Ekim 2019 Cumartesi 18:08
Bulgaristan'dan AB'ye sert tepki: Türkiye'ye saldırmayı bırakın!

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Sliven kenti bölgesinde düzenlenen 15. Besiciler Fuarı’nda basına yaptığı açıklamada, Türkiye ile Bulgaristan arasında düzensiz göç ile ilgili daha önce yapılmış anlaşmanın Türkiye tarafından dört dörtlük uygulandığını ve Bulgaristan sınırında bir göç baskısı olmadığını söyledi.

Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye ile ilişkilerinde diplomasi ve olumlu yaklaşım tarzını esas alması gerektiğine işaret eden Borisov, şunları kaydetti:

"Brüksel Türkiye’ye karşı bu saldırgan tavrını bir tarafa bıraksın. Brüksel uzak, Türkiye sınırı ise hemen yanı başımızda ve (Türkiye’de) 4 milyon göçmen bekliyor. Bizim Türk makamları ile iyi komşuluk esaslarına dayalı net bir anlaşmamız var ve görüldüğü üzere sınırımızda düzensiz göç baskısı sıfır. Dolayısıyla yeni göç dalgasını bekleme bahanesiyle yeni göçmen-mülteci kampları kurmaya niyetimiz yok."

Kamplar, tel örgüler ve başka duvarların düzensiz göçe bir engel olamayacağının altını çizen Borisov, gelecek Perşembe Brüksel’e yapacağı ziyarette AB liderleri ile bunu görüşeceğini ifade etti. Türkiye ile iyi komşuluk ilişkileri, diplomasi ve karşılıklı anlaşmanın önemine değinen Borisov, Suriye’deki sorunlara tek çözümün diplomasi olacağını sözlerine ekledi.

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Ekim 2019 Cumartesi 18:08

YORUM YAZ

 • OsmanOsman2 gün önce
  Reisimizin son Yunananistan ziyaretinde müslümanların Yunanistanda hakları korunulması meselesinde Yunanistanın Cumhurbaşkanı Liderimiz Sayın Erdoğanla yüz yüze açık olarak görüşürken adam açıkça gizli olarak ifade verdi ve o Yunanistanın cumhurbaşkanı müslümanlar için çok şey yapmak istediğini ama maalesef onda o yetki olmadığını yani eli kolu bağlı olduğunu itiraf etmişti! Yani anladığımıza göre Yunanistan %100 dış güçler olarak yönetiliyor
 • Ali yüceAli yüce2 gün önce
  Bulgar macarlar Ka imler göçü ile avrupaya orta asyadangelmiş milletler.. İslam dini ortaya çıkmadan göç ettiler.. Türk milletidir.. Bizim milleti iz liderlerini artık Macar ve bulgarlar Türk olduklarını aynı ırktan geldiğimizi anlatmalıdr.. Burada öyle bir satranç oynanıyorki.. Müslüman dediğin senden olmayabiliyor.. Bakın Rus lar bmg kurulda bizi resmen destekliyor.. Bu ülkede yaşayıp Müslüman olduğu halde pkk ya sempati duyanda var.. Karşı çıkana.. Maalesef kalite...
 • ihti-yarihti-yar2 gün önce
  bulgarlar macarlar nede olsa türkler hristiyan bile olsalar helal valla araplardan daha mert çıktınız
 • italya falan olsa hadi neyse!italya falan olsa hadi neyse!2 gün önce
  Bulgaristan ceketin üzerindeki düğme bile değil avrupada; ceketin üzerine konmuş pire; hepsi o!
 • abdrhmnabdrhmn2 gün önce
  açın kapıları .........ler anlasınlar nasıl sıkıntı yaşanırmış
 • vatansevervatansever2 gün önce
  Bulgaristan daki en akıllı siyasetçi Borisov denebilir. Türkiye ile iyi geçinmesi gerektiğini biliyor, yıllardır aynı fikirde yanlış yapmadı. Yunanlar şımarık, kaşınıyorlar. Taksit taksit ülke ülke avrupadan küstah açıklama geliyor.
 • İsmail İsmail 2 gün önce
  Adam ola beri gele akıllı olunca bır insan mutlaka ağzından akıllı kelimeler çıkar Bulgaristan işini iyi biliyor neler olacağını anlıya biliyor afferın sana böyle devam et
 • Emre BayındırEmre Bayındır2 gün önce
  Elin hristiyanları sahip çıkıyor da, bizim sözde müslümanlar sırtımızdan bıçaklıyor. İşe bakın. Gel de laikçilere hak verme.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

15 Ekim 2019